Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego Polacy boją się wizyt u dentysty i co budzi największy lęk?

(MAL)
pixabay
Statystyczny Polak odwiedza dentystę raz na rok, a jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl, dentofobia jest powszechnym problemem występującym u pacjentów.

Najczęstszą przyczyną lęku przed dentystą są złe doświadczenia z przeszłości związane z odczuwanym bólem podczas leczenia (57,4 proc.), lęk wywołany odgłosami wiertła podczas leczenia (11,8 proc.). Jak się okazuje już samo przekroczenie progu gabinetu dentystycznego jest stresujące dla 21,2 proc. pacjentów. Podczas leczenia Polacy najczęściej boją się samego bólu (28,2 proc.), momentu podawania znieczulenia lub jego braku (10,8 proc.), odgłosów aparatury np. wierteł (10,8 proc.).

Niepokoją również statystyki pokazujące, że przeciętnie odwiedzamy stomatologa raz na rok (32%), a nawet raz na dwa lata (17 proc.). Są nawet osoby, które kontrolują stan swoich zębów bardzo rzadko – ostatni raz u stomatologa były ponad 3 lata temu (27proc.). Kontrolna wizyta rekomendowana jest raz na 6 miesięcy. Do zaleceń stosuje się jedynie 24% ankietowanych.

- Widzimy, że Polacy wciąż częściej przychodzą już z poważnymi problemami niż na wizyty kontrolne. Do dentysty chodzimy zazwyczaj jak boli. Przyczyną są przeważnie złe doświadczenia z dzieciństwa i ciągle panujące stereotypy, według których wizyta u stomatologa wiąże się z bólem. Mamy również skojarzenia, że sam gabinet odstrasza. To wszystko jednak nie jest już prawdą. Obecnie nowoczesne metody i zaawansowany technologicznie sprzęt, umożliwiają przeprowadzenie bezbolesnego, w pełni komfortowego leczenia, a gabinety i szereg udogodnień sprawiają, że wizyta u dentysty nie jest już traumatycznym przeżyciem. – mówi lek. Roman Borczyk, dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl.

Jak się okazuje samo przekroczenie progu gabinetu dentystycznego jest dla pacjentów stresujące (21,2proc.). Podczas leczenia Polacy najczęściej boją się samego bólu (28,2proc.), momentu podawania znieczulenia lub jego braku (10,8proc.), odgłosów stomatologicznej aparatury np. wierteł (10,8 proc.), ekstrakcji zęba (8,4 proc.) czy leczenia kanałowego zęba (5,8 proc.). Są jednak i tacy dla których wizyta w gabinecie stomatologicznym nie stanowi problemu jak deklaruje 12,8 proc. osób.
Najczęstszymi objawami somatycznymi związanymi ze strachem przed pójściem do dentysty jest ból brzucha i głowy (30,4 proc.), brak apetytu (11,6 proc.), bezsenność (9,2 proc.) i nudności (8,8 proc.). Jak określa większość respondentów poziom strachu jest raczej wysoki, 18,6 proc. odczuwa bardzo wysoki poziom lęku, a 11,6 proc. nawet paniczny. Na szczęście są też osoby dla których odczuwalny strach jest umiarkowany(24,6 proc.), a nawet nie odczuwają lęku – 13,4 proc..

Pokonać strach przed dentystą, jak uważa ponad połowa respondentów, pomaga znalezienie dobrego stomatologa, który potraktuje obawy pacjenta poważnie i zaplanuje odpowiednie etapy leczenia. Warto również poinformować lekarza szczerze o swoim problemie dentofobii i porozmawiać o możliwych sposobach znieczuleń – tak rekomenduje 22,2 proc.osób. Zdaniem ankietowanych warto również odbyć wizytę w przyjaznym nowoczesnym, relaksującym gabinecie (14,2 proc.) lub poprosić o towarzyszenie w udaniu się do specjalisty kogoś z rodziny lub przyjaciela (7,6 proc.).  

Pogoda na środę:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany