Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego należy się zaszczepić przeciw grypie?

lb
Wielu pacjentów z powikłaniami grypy trafia do szpitala.
Wielu pacjentów z powikłaniami grypy trafia do szpitala. Maciej Stanik
Szczepionka przeciwko grypie rekomendowana na sezon 2015/2016 przez WHO zabezpiecza również przed grypą wywołana wirusem AH1N1. Inwazji wirusów i spowodowanych nimi zachorowań spodziewamy się do końca marca.

Powikłania mogą być groźne * Zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i niewydolność serca - jest się czego bać
- Najlepsze, co możemy zrobić, żeby się uchronić przed zachorowaniem na grypę, to poddać się szczepieniu - mówi prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy. - Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje aby w składzie szczepionki sezonowej przeciwko grypie był antygen związany z podtypem wirusa A/H1N1. Szczepionka rekomendowana na sezon 2015/2016 posiada ten antygen.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie wynika, że tylko w styczniu odnotowano w Polsce ok. 250 tysięcy zachorowań na grypę. Tymczasem w ostatnim sezonie 2014/2015, przeciwko grypie zaszczepiło się u nas jedynie 3,7 proc. populacji. Rodzice bardzo rzadko szczepią przeciwko grypie małe dzieci. Od wielu lat szczepionych jest zaledwie 0,5 proc. dzieci do 4. roku życia, choć zakażenie grypą może mieć u nich szczególnie groźny przebieg. Z danych NIZP wynika, że w latach 2011-2014 na dzieci do 14. roku życia przypadało od 43 do 48 proc. wszystkich infekcji grypowych i grypo-podobnych.

Drugą najbardziej narażoną grupą są osoby starsze. Niestety oni również rzadko się szczepią.

Ze szczepionek korzysta w naszym kraju niewiele ponad 7 proc. osób po 65. roku życia.

Na świecie co roku z powodu grypy choruje od 330 mln do ponad 1,5 mld ludzi, a od 500 tys. do 1 mln umiera na skutek wywołanych przez nią powikłań. W Polsce w latach 2013-2014 odnotowywano rocznie ponad 3,1 mln tego rodzaju zakażeń.

Grypa jest wyjątkowo zaraźliwa. Wraz z jednym kichnięciem rozprzestrzenianych jest 3 tys. kropelek z wirusami grypy poruszających się z prędkością 167 km/h. Wystarczy, że samolotem leci jedna osoba z grypą aby zostało zakażonych aż 70 proc. przebywających w nim pasażerów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany