Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego na przejazdach wciąż jest niebezpiecznie?

(ls)
Marzanna Boratyńska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi
Marzanna Boratyńska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi
Co roku w Polsce dochodzi do 200 – 500 wypadków na przejazdach kolejowych. W niedzielę na torach biegnących przez Łódź zginęli dwaj młodzi mężczyźni, następnego dnia na niestrzeżonym przejeździe w woj. kujawsko-pomorskim w zderzeniu samochodu z szynobusem śmierć poniosła 3-letnia dziewczynka i jej 6-letni brat. Dlaczego na przejazdach kolejowych wciąż jest niebezpiecznie?

Aż 75 niestrzeżonych przejazdów!
Na terenie aglomeracji łódzkiej (Łódź i okoliczne miejscowości) większość przejazdów jest niestrzeżonych. Spośród 119 tylko dwadzieścia ma zapory sterowane przez dróżnika. Jeszcze mniej, bo zaledwie trzynaście, zabezpieczonych jest rogatkami uruchamianymi automatycznie. W jedenastu miejscach działa sygnalizacja świetlna. Najwięcej, bo, bagatela, 75, to przejazdy niestrzeżone, co oznacza, że kierowcy wjeżdżający na torowisko muszą stosować się do ustawionych tam znaków: STOP i krzyża św. Andrzeja. Ten ostatni, występujący w dwóch wersjach (pojedynczej i podwójnej), ostrzega przed liczbą torowisk.

Maciej Dutkiewicz, biuro prasowe PKP PLK SA:
– Rodzaj zabezpieczenia danego przejazdu reguluje ustawa o przepisach kolejowych. Im większe natężenie ruchu, tym zabezpieczenie jest solidniejsze. Ustawa mówi, że w przypadku niestrzeżonych przejazdów iloczyn liczby samochodów pokonujących przejazd i korzystających z niego pociągów musi być mniejszy niż 20 tys. na dobę. I tak właśnie jest w 75 miejscach w aglomeracji łódzkiej. Wówczas maszynista dojeżdżający do przejazdu musi ciągłym sygnałem dźwiękowym oznajmić, że nadjeżdża. Natężenie ruchu na danym przejeździe decyduje też o maksymalnej prędkości pociągów. PKP, jako zarządca tych miejsc, nie ma wpływu na te przepisy. Nie możemy zmienić ustawy.

Marzanna Boratyńska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi:
– Od stycznia zeszłego roku doszło do jedenastu zdarzeń na przejazdach kolejowych w Łodzi. W większości na przejazdach z zaporami, gdzie kierowcy ignorowali czerwone światło i wjeżdżali pojazdami w rogatki. Jeszcze więcej beztroski na torach można zauważyć w zachowaniach pieszych, którym wydaje się, że zdążą przejść przez torowisko, zanim pociąg nadjedzie. Wchodzą na tory mimo opuszczonego szlabanu. Gdyby uczestnicy ruchu drogowego stosowali się do obowiązujących przepisów i znaków drogowych, z pewnością moglibyśmy uniknąć wielu wypadków.

Insp. Marek Sarna z łódzkiego oddziału Straży Ochrony Kolei:
– Sporo winy leży po stronie kierowców, którzy łamią obowiązujące przepisy na wszystkich rodzajach przejazdów. Ich najczęstszy błąd to wjazd na tory na czerwonym, podczas opuszczania rogatek. Niejednokrotnie widziałem, jak kierowca myślał, że zdąży przejechać i utknął na torowisku. Dróżnik musiał ponownie podnosić szlaban. Nagminnym błędem kierowców jest pokonywanie przejazdów kolejowych ciurkiem, co jest bardzo niebezpieczne. Przepisy mówią, że kierowca może wjechać na tory, gdy jadący przed nim samochód z nich zjedzie.

Tragedia w Maciejowie pod Zgierzem. Dwie osoby nie żyją. Pociąg staranował auto [FILM, ZDJĘCIA]

Ze względu na remonty w ostatnich miesiącach bardzo ruchliwe są przejazdy na ul. Wróblewskiego i na ul. Obywatelskiej. Tam też dochodzi do największej liczby wykroczeń. Wraz z policjantami z drogówki prowadzimy raz w miesiącu kontrole na łódzkich przejazdach. Ostatnio byliśmy na ul. Wróblewskiego. Ukaraliśmy pięciu kierowców 100-złotowymi mandatami za wjazd na torowisko na czerwonym świetle. Kolejną kontrolę przeprowadzimy 15 czerwca na ul. Gabrieli Zapolskiej na Chojnach. Będziemy tam w godz. 10.30 – 13.

https://expressilustrowany.pl/zyczenia-na-dzien-ojca-wierszyki-na-dzien-ojca-smsy-na-dzien-ojca/ar/3899377;ŻYCZENIA NA DZIEŃ OJCA WIERSZYKI NA DZIEŃ OJCA SMSY NA DZIEŃ OJCA[/a]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany