Dieta dobra dla naszego serca - mniej tłuszczu, jak najwięcej ryb i... magnezu

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Oprócz terapii farmakologicznej podstawą postępowania przy chorobach układu krążenia jest wprowadzenie właściwej diety. Najważniejszym składnikiem podlegającym kontroli jest sól, która pełni istotną rolę w procesach regulacji ciśnienia krwi.

* Choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych, również w Polsce

Należy ograniczyć spożywanie soli w diecie, a szczególną uwagę należy zwrócić na produkty przetworzone zawierające duże ilości soli ukrytej. Należą do nich wędliny i wyroby garmażeryjne, konserwy, dania gotowe oraz typu instant, a także chipsy, słone przekąski, - ostrzega Joanna Sobczak, dietetyk Naturhouse.

Aby zapobiec niedoborom składników odżywczych, posiłki muszą być urozmaicone i pełnowartościowe. Niezwykle istotna jest też regularność posiłków.

Dieta powinna charakteryzować się niską zawartością tłuszczu. Należy unikać tłustych mięs, wywarów, tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz smażenia w głębokim oleju. Bardzo ważne jest regularne spożywanie ryb, nawet trzy razy w tygodniu. Zawierają bowiem niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które działają ochronnie na układ krążenia.

W diecie dla zdrowego serca nie może zabraknąć odpowiedniej ilości wapnia, potasu i magnezu. Wapń dostarczymy, jedząc jogurty, kefiry, maślanki i sery twarogowe. Ograniczeniu podlegają sery żółte i pleśniowe, a także śmietany.

Magnez znajdziemy w ciemnym pieczywie, płatkach owsianych, kaszy gryczanej, migdałach, pestkach dyni, zarodkach pszennych, białej fasoli, soi, naturalnym kakao, pistacjach. Potas z kolei zawarty jest w warzywach i owocach, produktach zbożowych z pełnego przemiału, rybach, nasionach roślin strączkowych i kakao. Owoce i warzywa są bardzo istotne także ze względu na zawartość antyoksydantów, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami.

Wypadek Holenderki, Annemiek van Vleuten. Koszmarny wypadek kolarki w Rio [WIDEO]
STARTY POLAKÓW NA OLIMPIADZIE W RIO 2016. KIEDY WYSTĘPY POLAKÓW, KIEDY STARTUJĄ POLACY
Olimpiada w Rio. Kiedy grają Polacy. Harmonogram

[ZOBACZ FILM - UWAGA! Pustelnik wykorzystał 14-latka 9xnews/UWAGA! TVN]

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILM - UWAGA! Pustelnik wykorzystał 14-latka 9xnews/UWAGA! TVN]