ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Dieta cud nie istnieje. Jak skutecznie schudnąć? Ważna jest...

Kat Lay

2018-04-09 16:39

2018-04-09 16:42

Dodaj komentarz

Dieta cud nie istnieje. Jak skutecznie schudnąć? Ważna jest konsekwencja

Kat Lay

2018-04-09 16:39

Ludzie, którzy nerwowo przeskakują z jednej diety na drugą w nadziei, że ta następna w końcu pomoże im schudnąć, marnują niestety swój czas. Okazuje się bowiem, a jednoznacznie wykazały to badania naukowców, że tak naprawdę nie ma większego znaczenia, jaką dietę sobie wybierzemy, o ile potem będziemy się jej konsekwentnie trzymać.
W dbałości o zdrowie dużą rolę odgrywa odpowiednia dieta. A w niej muszą być warzywa i owoce W dbałości o zdrowie dużą rolę odgrywa odpowiednia dieta. A w niej muszą być warzywa i owoce

W dbałości o zdrowie dużą rolę odgrywa odpowiednia dieta. A w niej muszą być warzywa i owoce (© pixabay.com)

Skąd taka konkluzja? Otóż naukowcy przestudiowali bardzo dokładnie efekty całego szeregu popularnych diet, w tym diety Atkinsa, Strażników Wagi, Rosemary Conley oraz Slimming World. Badacze stwierdzili, że „różnice w utracie wagi między różnymi dietami są w sumie niewielkie, z drobnymi tylko różnicami o znaczeniu klinicznym” i doszli do wniosku, że idealna dieta to „ta, której dana osoba najlepiej potrafi się trzymać, tak że może jej jak najdłużej przestrzegać”.
Diety powiązane ze wsparciem behawioralnym, takim jak indywidualna pomoc psychologiczna lub grupy wsparcia, oraz z odpowiednimi ćwiczeniami fizycznymi dały lepsze wyniki, stwierdzili naukowcy. Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of the American Medical Association” zawiera analizę 48 zrandomizowanych testów klinicznych określonych diet, w których brało udział 7200 dorosłych osób z nadwagą i otyłością.

Badacze oceniali utratę wagi po sześciu i dwunastu miesiącach. Po sześciu miesiącach osoby stosujące diety niskowęglowodanowe, takie jak dieta Atkinsa, straciły przeciętnie o blisko 9 kg więcej od tych, które nie stosowały żadnej diety, a osoby na dietach niskotłuszczowych, takich jak dieta Rosemary Conley, straciły o blisko 8 kg więcej od niestosujących żadnej diety. Jednak po upływie 12 miesięcy nie było już żadnych różnic między efektami tych dwóch rodzajów diet. Geoff Ball, ekspert od otyłości z Uniwersytetu Alberty, który prowadził te badania, powiedział: „Zważywszy na popularność tych diet na całym świecie, naprawdę brakowało badań, które sprawdzałyby ich względne korzyści. W sumie różnice między rozmaitymi dietami dotyczące ich wpływu na utratę wagi były stosunkowo niewielkie”.

Z kolei Tam Fry z organizacji National Obesity Forum powiedział, że jedyną zalecaną przez niego metodą jest zrównoważona dieta złożona ze zdrowej, nieprzetworzonej żywności, połączona z zestawem ćwiczeń fizycznych. Fry powiedział: „Ludzie myślą, że pomoże im konkretna dieta. Przez krótki czas rzeczywiście może pomóc, ale gdy z jakichś powodów przestaną ją stosować, prawdopodobnie znowu przybiorą na wadze.

Co wtedy robią najczęściej? Otóż wtedy rozpoczynają następną dietę, przeskakują od jednej diety do następnej diety i wreszcie kolejnej, łudząc się, że w końcu trafią na najodpowiedniejszą z ich punktu widzenia. Ten system po prostu sam się napędza”. James Stubbs, specjalista ze Slimming World, powiedział: „Każda dieta, w której wyniku ludzie pochłaniają mniej energii, niż jej wydatkują, będzie na krótką metę nawet bardzo skuteczna. Ale jeśli mają osiągnąć trwalsze efekty, potrzebują takiej diety, której mogą się trzymać przez bardzo długi czas”. „Ten raport pokazuje, jak duże znaczenie ma wsparcie dla zmiany zachowania, pomoc osobom zmagającym się z wagą w rozwinięciu nowych, zdrowych nawyków żywieniowych, które - wraz z większą aktywnością fizyczną - zwiększą ich szanse na utrzymanie odpowiedniej wagi”.

Bradley Johnston z Uniwersytetu McMaster, główny autor badania, powiedział: „Chcieliśmy jako pierwsi rzetelnie porównać wszystkie istniejące testy popularnych diet, aby określić ich skuteczność w zrzucaniu wagi”.

Johnson nie kryje, że tego typu badania powinny być nadal prowadzone, by uzyskać pewność, że wynikają z nich prawidłowe wnioski. A jeśli tak, to do pracy będą musieli przystąpić ludzie zajmujący się kształtowaniem charakterów, przekonywaniem ludzi do określonych postaw, zachęcanie do wytrwałości w stosowaniu wybranej diety. Problem jest ogromny, bo otyłość jest jednym z największych problemów cywilizacji. Walka z tą przypadłością jest wyzwaniem dla najbogatszych krajów, bo to ich obywatele najczęściej toczą boje ze zbędnymi kilogramami. Prawdziwe okazały się słowa specjalistów, że nie ma jednej cudownej diety, są różne środki, które mogą w tej walce pomóc. Pod warunkiem że będziemy konsekwentni.

Najważniejsze są warzywa i owoce

Jednym z największych naszych postanowień przy okazji kolejnego nowego roku jest chęć zrzucenia zbędnych kilogramów. Problemy z nadwagą mają setki ludzi na kuli ziemskiej. Problemem jest jednak wybór odpowiedniej diety. Może zdziwić, że w tegorocznym rankingu tych najpopularniejszych w Stanach Zjednoczonych nie ma diety ketogenicznej, paleo czy Dukana. Pojawiły się za to inne, mniej znane, ale pewne jest jedno: każdy z zalecanych sposobów odżywiania zawiera owoce i warzywa.


POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę


ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Dwaj chłopcy nie żyją, bo weszli na cienki lód i nagi mężczyzna na ulicach Włocławka


(Źródło:vivi24)

Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się