Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deklaracja o sposobie ogrzewania albo grzywna do 5 tys. zł. Koniecznie do końca miesiąca

(KZ)
AIP
Do końca czerwca wszyscy właściciele nieruchomości muszą złożyć deklarację o sposobach ogrzewania, ale także o tym jakich urządzeń używają do gotowania. W Łodzi na 69 tys. nieruchomości obowiązek ten wykonało tylko niespełna 26 tysięcy, czyli 37 procent – jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Do końca miesiąca wszyscy właściciele nieruchomości muszą złożyć deklarację o sposobie ogrzewania domu lub mieszkania. Grzywna za niewykonanie tego obowiązku wynosi do 5 tys. złotych. Kary za podanie nieprawdziwych informacji nie będzie.

Kto składa deklarację?

W budynkach wielomieszkaniowych, kamienicach i blokach obowiązek składania deklaracji dotyczy tylko właścicieli lub zarządców nieruchomości. W spółdzielniach mieszkaniowych składają go administracje. Tak samo jest w kamienicach zarówno komunalnych jak i prywatnych. Lokatorzy nie mają takiego obowiązku. We wspólnotach mieszkaniowych informację o sposobie ogrzewania w lokalach składają administracje.

Deklarację muszą też złożyć wszyscy właściciele domów jednorodzinnych. Przepisy ustawy przewidują kary dla tych, którzy deklaracji nie złożą. Nie ma natomiast żadnych sankcji za podanie nieprawdziwych informacji. Deklaracje mają być weryfikowane w trakcie okresowych przeglądów budowlanych czy kominiarskich.

Ewidencja źródeł ogrzewania i sposobu gotowania nie wiąże się z żadnym obowiązkiem zmiany tych urządzeń na bardziej ekologiczne. Przynajmniej na razie. Jednak w przyszłości może się okazać, że właściciel domu, który ma ogrzewanie elektryczne i kominkowe będzie zmuszony do likwidacji tego drugiego, bo jest nieekologiczne.

Czym grzeją

Z dotychczas złożonych w całej Polsce 4,6 miliona deklaracji wynika, że aż w 732 tysiącach domów używa się do ogrzewania tradycyjnej „kozy”. Piece kaflowe są w 326 tys. mieszkań, a kuchnie węglowe w 394 tys. lokali i domów. Jednak znaczna część właścicieli nie złożyła jeszcze deklaracji, bo powinno ich wpłynąć aż 6,2 miliona.

Gdzie się zdeklarowali

W naszym województwie najwięcej deklaracji złożono w małych gminach: Skomlin (powiat wieluński) – 80 %, Grabów (powiat łęczycki) – 69 %, Łubnice (powiat wieruszowski) – 68 %. Z dużych miast naszego regionu najwięcej deklaracji złożono w Bełchatowie i Łęczycy – 60 %, niewiele mniej w Zduńskiej Woli – 56 %. W Konstantynowie Łódzkim – 48 %, W Brzezinach – 45 %, Koluszkach i Pabianicach tyle co w Łodzi – 37 %. Najgorzej wypadł Zgierz z 22 procentami złożonych deklaracji, który w rankingu gmin województwa zajął ostatnie miejsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany