Darowizna a podatek. Co trzeba wiedzieć? Chcesz otrzymać większy zwrot podatku? Pamiętaj, żeby odliczyć darowizny 24.01.2020

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Każda osoba, która w 2019 roku przekazała darowiznę na działalność fundacji lub stowarzyszenia, które posiada status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) może skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej przy składaniu PIT. Podpowiadamy, w jaki sposób zwiększyć zwrot podatku, a przy okazji zrobić coś dobrego.

Podatek od darowizny 2020

Darowizny przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP), takich jak Fundacja Świętego Mikołaja, mogą odliczyć od podstawy podatku osoby fizyczne i przedsiębiorstwa rozliczające się według zasad ogólnych – skali podatkowej oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Osoby, które rozliczają się ryczałtem, muszą złożyć zeznanie PIT za rok 2019 już wkrótce – bo tylko do końca stycznia tego roku. Pracodawcy muszą wysłać PIT wszystkim zatrudnianym osobom końca lutego.

Aby zwiększyć swój zwrot podatku, każda osoba, która w 2019 przekazała darowiznę, może odliczyć ją od podstawy podatku. Darowizny można odliczyć do określonego limitu: suma darowizn przeznaczonych na rzecz organizacji pożytku publicznego, cele kultu religijnego i krwiodawstwo nie może przekroczyć 6% uzyskanego w danym roku dochodu. W zeznaniu rocznym (PIT-36 lub PIT-37) należy wykazać kwotę przekazanej na rzecz fundacji darowizny.

Coroczne wypełnianie zeznań PIT jest dla wielu osób sporym wyzwaniem. Dlatego każdego roku w podziękowaniu za wspieranie naszych działań udostępniamy na naszej stronie internetowej bezpłatny program do rozliczeń PIT. Pomagamy także wszystkim chętnym w wypełnianiu bardziej skomplikowanych zeznań prosząc o przekazanie w zamian za tę pomoc 1% podatku na naszą rzecz. Osoby, które chcą skorzystać z darmowej pomocy w wypełnianiu PIT mogą napisać do nas wiadomość na adres: mikolaj@mikolaj.org.pl. Odpowiemy na wszystkie wiadomości. - mówi Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.

PODATEK A DAROWIZNA

Najłatwiej uzyskać ulgę korzystając ze specjalnie przygotowywanego darmowego programu do rozliczeń PIT, który można znaleźć na stronie internetowej pit2019.mikolaj.org.pl Fundacja Świętego Mikołaja wybrała program, w którym można rozliczyć podatek szybko i bezpiecznie. Co ważne – program w trakcie uzupełniania zeznania „podpowiada” użytkownikom, jak mogą obniżyć podatek i z jakich ulg skorzystać.

Dzięki środkom z 1 procenta podatku możemy przez cały rok pomagać dzieciom i młodzieży w Polsce, w syryjskim Aleppo i w Mariupolu na wschodzie Ukrainy. Prowadzimy także działalność kulturalną i wydawniczą. - dodaje Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.

Dzięki wsparciu osób, które przekazują swój 1procent podatku Fundacja może pomagać tysiącom podopiecznym z Polski, z Aleppo i ze wschodniej Ukrainy. Bez darczyńców i przyjaciół Fundacji nie byłoby to możliwe. Aby pomóc dzieciom, które są podopiecznymi Fundacji Świętego Mikołaja można przekazać 1procent podatku za rok 2019. Wystarczy wpisać w odpowiednią rubrykę w PIT numer KRS: 0000 126 602 i kwotę. Nie trzeba wpisywać celu szczegółowego. Każda osoba, która przekaże swój 1 procent podatku Fundacji Świętego Mikołaja, może otrzymać pamiątkowy magnes na lodówkę. Wystarczy przesłać wiadomość wraz z adresem korespondencyjnym na adres mikolaj@mikolaj.org.pl. Fundacja podkreśla, że każde, nawet najdrobniejsze działanie na rzecz innych jest bardzo ważne, bo powoduje, że pomagamy potrzebującym, a także uruchamia łańcuch dobra. A to w dzisiejszym świecie jest ogromnie ważne.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25

Dodaj ogłoszenie