Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąb Fabrykant z Łodzi Europejskim Drzewem Roku. Poznaj jego niezwykłe tajemnice. Zobacz zdjęcia i film

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Niektóre konary pokryła gruba warstwa mchu.
Niektóre konary pokryła gruba warstwa mchu. Grzegorz Gałasiński
Łódzki dąb szypułkowy Fabrykant, zwany również Jagoszem, zdobył tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2023. W plebiscycie zorganizowanym przez Environmental Partnership Association w Czechach stare i uznane za unikatowe drzewo rosnące w parku imienia Klepacza w Łodzi zdobyło aż 45 718 głosów. Dąb znajduje się koło naszej redakcji i ma wiele tajemnic.

Fabrykant Europejskim Drzewem Roku. Ile ma lat?

45 718 głosów, tym wynikiem dąb Fabrykant z Łodzi zdystansował dwóch konkurentów. Dęba pospolitego zwanego smoczym dębem ze Słowacji, która zajął drugie miejsce (18 198 głosów) i kolonię jabłoni z Królewca w Ukrainie (14 219 głosów).

od 16 lat

Celem europejskiego konkursu jest zwrócenie uwagi na stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy, które należy cenić i chronić.

O sukcesie Fabrykanta informowaliśmy na bieżąco, zaraz po ogłoszeniu wyników.

Fabrykant szczególnie pięknie prezentuje się wiosną, gdy pod konarami rozkłada się dywan kwitnących na niebiesko cebulic i śnieżników.

Europejskie Drzewo Roku 2023. Dąb Fabrykant z Łodzi wygrał w...

Fabrykant z pewnością spełnia to kryterium. Wiek dębu jest szacowany na 150-200 lat. Najbliższa i najbardziej prawdopodobna wydaje się liczba 170. Richterowie, łódzcy fabrykanci, do których należał ogród, dzisiejszy park imienia Klepacza, stali się właścicielami tego terenu w połowie XIX wieku.

Jak na swoje lata Fabrykant jest w dobrym stanie.

- To moje ulubione drzewo. Często do niego zaglądam, jak do starego pacjenta. Widzę, że jest zdrowe, nie zaatakowały go ani choroby, ani szkodniki. Dęby to drzewa długowieczne, żyjące kilkaset lat. Myślę, że jeśli nie wystąpi jakieś nagłe zagrożenie, np. wichura, to nasz Fabrykant pożyje drugie tyle - mówi Marek Kubacki, chirurg drzew, który przez wiele lat doglądał Fabrykanta. W latach 90. ubiegłego wieku przycinał mu uschnięte gałęzie, stawiał stalowe podpory pod długie i ciężkie konary, by się nie połamały.

Obecnie pielęgnacja Fabrykanta ogranicza się do obcinania suchych gałęzi. Ostatni taki zabieg wykonano w grudniu 2021 roku.

Fabrykant Europejskim Drzewem Roku. Unikatowy pokrój

Dendrolodzy, chirurdzy drzew pokrój Fabrykanta nazywają kandelabrowym. Grube, długie i rozłożyste konary rosną prawie równolegle do podłoża. Nie jest to typowe dla tego gatunku.

- Dlatego uważam, że drzewo samo się tak nie ukształtowało. To niemieccy ogrodnicy przez lata tak je prowadzili, że uzyskało ten nietypowy, unikatowy pokrój. Potem, gdy ich zabrakło, rósł tak dalej. Skłaniam się też ku twierdzeniu, że dąb został posadzony ku ozdobie w ogrodzie przy willi, a nie wyrósł samoistnie - dodaje Marek Kubacki.

W grudniu 2013 roku dąb ucierpiał z powodu orkanu “Ksawery”, który przetoczył się nad Łodzią, siejąc spustoszenie w drzewostanie. Fabrykant stracił jeden z większych konarów, ale na szczęście nie miało to wpływu na zdrowie drzewa.

Fabrykant Europejskim Drzewem Roku. Jak go zmierzyć?

Obwód pnia Fabrykanta liczy teraz 485 centymetrów. Ale dokonanie tego pomiaru u Fabrykanta nie jest wcale łatwe. Na wysokości jednego, dwóch metrów, na którym z reguły mierzy się obwód, wyrastają trzy potężne konary. Dlatego w przypadku łódzkiego dębu najczęściej jest podawany obwód pnia zmierzony na wysokości 80 centymetrów od powierzchni gruntu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany