MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy w wigilię trzeba iść do kościoła na mszę? Jak będzie w tym roku, gdy 24 grudnia wypada w niedzielę?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Czy w wigilię Świąt Bożego Narodzenia, która wypada w niedzielę, będą msze święte jak w każdą niedzielę? To pytanie stawia sobie wielu wiernych kościoła katolickiego. W 2023 roku bowiem sytuacja jest nietypowa.

Czy w wigilię 24 grudnia 2023 należy iść na mszę?

Czy w wigilię Świąt Bożego Narodzenia, która wypada w niedzielę, będą msze święte? To pytanie stawia sobie wielu wiernych kościoła katolickiego. W 2023 roku bowiem sytuacja jest nietypowa.

Jakiekolwiek wątpliwości zostały wyjaśnione w komunikatach duszpasterskich w trzecią niedzielę Adwentu. W parafiach podano, że msze święte będą odprawiane według obowiązującego porządku w całym roku. Czyli normalnie odbędą się msze poranne i południowe i obowiązkiem katolika jest w nich uczestniczyć. Jedynie wieczornych mszy w większości kościołów nie będzie – chodzi o te o godzinie 17., 18. i późniejsze, np. o godzinie 19. czy 19.30. Warto zatem sprawdzić ogłoszenia na stronie internetowej swojej parafii i zapoznać się z planem mszy świętych na 24 grudnia 2023. Można też iść na mszę w sobotę, 23 grudnia - wieczorem, np. na godzinę 18. Każda wieczorna msza święta w sobotę jest już sprawowana według formularza niedzielnego i jest tak samo ważna jak ta niedzielna.

Czwarta niedziela adwentu i wigilia w jednym dniu
Tak będzie w łódzkiej archikatedrze

Najbliższa niedziela 24 grudnia, to IV niedziela Adwentu, a zarazem Wigilia Uroczystości Narodzenia Pańskiego. 
Porządek mszy świętych w łódzkiej katedrze będzie niedzielny, z tą różnicą, iż ostatnia msza  odprawiona zostanie o godz. 14. - czytamy w komunikacie duszpasterskim. - Po mszach świętych będzie możliwość zabrania ze sobą światła betlejemskiego na stół wigilijny. Nie będzie więc mszy świętych o godz. 17. i 19., gdyż jest to pora, kiedy wszyscy zasiadamy do wigilijnej wieczerzy. Podczas wigilii zachęcamy do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Zasiadając do stołu zadbajmy o chrześcijańską oprawę tego wieczoru.

Pasterka – początek świętowania Bożego Narodzenia
Pasterka to już uroczysta świąteczna msza święta odprawiana tradycyjnie o północy z 24 na 25 grudnia. Pasterka upamiętnia przybycie pasterzy do miejsca narodzenia Jezusa w Betlejem i do dziś pozostaje wyjątkowym powitaniem Go przez wiernych w kościele oraz początkiem radosnego świętowania. W łódzkich kościołach pasterki zaplanowane są na godziny 22., 23. albo 24. w wigilię 24 grudnia br. Na przykład w kościele pw. Chrystusa Króla wierni zbiorą się na pasterce już o godzinie 22. , a w parafii pw. Św. Piotra i Pawła pasterka będzie o godz. 23. - z żywą szopką i św. Mikołajem.

Wigilia w kościołach
W kościele rzymskokatolickim, starokatolickim jak i u protestantów wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona 24 grudnia, w Kościele greckokatolickim i prawosławnym – 6 stycznia (w związku z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim), a w Kościele ormiańskokatolickim – 5 stycznia.

Wigilia, gdy wypadała w niedzielę, mogła być przesunięta na poprzedzającą ją sobotę
Dzień wigilii Bożego Narodzenia bywał też przesuwany. Według tradycji ludowej (wciąż żywej np. na Kielecczyźnie), w latach, gdy 24 grudnia wypada w niedzielę, wigilia nie mogła być obchodzona, ponieważ „niedziela nie przyjmuje postu”. W takim przypadku wieczerzę wigilijną urządzano już w sobotę, a Boże Narodzenie świętowało się przez trzy dni.
Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Wieczerzę, jak każe obyczaj, postną, rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii Mateusza, Łukasza lub Jana w części dotyczącej narodzin Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy przełamują się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia. Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem ustawia się o jedno nakrycie więcej, niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa, a zwyczaj ten upowszechnił się w XIX wieku. Zwyczajem towarzyszącym wigilii Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Pod choinką na wszystkich czekają przygotowane  prezenty. /Źródło:Wikipedia/

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany