Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w czasie upału można przerwać pracę...

(tj), infoWire.pl
Ostatnie dni są wyjątkowo upalne i duszne. Czy bardzo wysoka temperatura może zmusić pracodawcę do skrócenia pracownikom dnia pracy?

Obowiązku takiego nie ma. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby decyzję o zmniejszeniu czasu pracy podjąć. Wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy. „Kodeks pracy wyznacza tylko minimalne standardy […]. W wyjątkowych sytuacjach rzeczywiście można pracownikom skrócić czas pracy, ale np. z obowiązkiem odrobienia” – mówi Alicja Biernat z Kancelarii Adwokackiej EIR Legal Alicja Biernat.
Ile powinna trwać przerwa w pracy

W praktyce zdarza się to bardzo rzadko. Pracodawcy, zamiast przerywać pracę w zakładzie, wolą wyposażać pomieszczenia w klimatyzatory czy wentylatory. Ponadto osobom pracującym na dworze w temperaturze powyżej 25°C bądź w pomieszczeniu, jeśli wynosi ona więcej niż 28°C, trzeba zapewniać bezpłatne napoje chłodzące. „Pracodawca musi dbać przede wszystkim o to, aby praca była jak najmniej uciążliwa dla pracowników. Jest to obowiązek wskazany wprost w Kodeksie pracy” – informuje prawniczka.

Jeżeli pracodawca nawet mimo żądań pracowników nie dostarcza napojów chłodzących, należy zgłosić to do Państwowej Inspekcji Pracy. W przypadku gdy przeprowadzona kontrola wykaże nieprawidłowości, zapłaci on grzywnę, której wysokość wyniesie od tysiąca do 30 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany