Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy tornado może zagrozić Łodzi?

Małgorzata Trzuskowska
Prof. Joanna Wibig z Katedry Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Łódzkiego
Prof. Joanna Wibig z Katedry Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Łódzkiego Maciej Stanik
Rozmawiamy z prof. Joanną Wibig z Katedry Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Łódzkiego

Prof. Joanna Wibig z Katedry Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Łódzkiego

- Tornada, jakie w weekend przeszły nad województwami pomorskim,
kujawsko-pomorskim i wielkopolskim, zniszczyły ponad 100 budynków, porywały samochody, zabiły człowieka (domek letniskowy, w którym przebywał, przewrócił się jak tekturowe pudełko). Czy jest możliwe, aby tornado pojawiło się nad Łodzią?

- Na razie to bardzo mało prawdopodobne. Duże miasto to wielka masa jednorodnego ciepłego powietrza, a tornado potrzebuje różnic temperatury. Ponadto wymaga wilgoci, której miasto też nie zapewnia. Dlatego także w USA, gdzie tornada tworzą się często, nie nawiedzają one metropolii. To znaczy, nie zdarzają się w centrach miast, co nie oznacza, że nie przechodzą przez rozległe przedmieścia z zabudową jednorodzinną...

- Takie jak np. Łagiewniki?
- Ta część Łodzi, jeśli zjawiska burzowe będą przybierać na sile, może w przyszłości być zagrożona. Zwłaszcza że od wschodu nie chroni jej nic, co mogłoby wyhamować wirujący lej. W centrach miast i dzielnicach mieszkaniowych o wysokiej zabudowie, takich jak np. Retkinia, zwiększone tarcie mas powietrza o podłoże i tworząca się wyspa ciepła utrudniają powstawanie tornad. Dopiero te bardzo silne mogłyby sobie z tym tarciem poradzić.

"Trąby powietrzne nad Polską. Zobacz, jak się zachować podczas tornada"

- Czy zagrożenie tornadami będzie w Polsce wzrastać?
- Wszystko wskazuje na to, że tak. Ma to związek z ocieplaniem się klimatu. Im podłoże jest cieplejsze, a wilgotność większa, tym bardziej dynamiczny przebieg mają zjawiska burzowe.

- Co robić, gdzie się chować, jeżeli kiedykolwiek nasz dom znajdzie się na trasie takiego wirującego powietrza?
- Jesteśmy w o tyle dobrej sytuacji, że większość naszych domów to solidne murowane budynki. Tzw. aleja tornad w USA w dużej mierze zabudowana jest lekkimi konstrukcjami, gdzie często murowana jest tylko łazienka, ze względu na instalację wodno-kanalizacyjną. Dlatego to w tym pomieszczeniu na filmach chowają się ludzie. W większości polskich domów najbardziej zagrożony jest dach - w przypadku piętrowego budynku na pewno nie należy znajdować się na górnej kondygnacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany