Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy test na koronawirusa zwalnia pracownika z kwarantanny domowej?

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
Coraz więcej osób musi pozostać w domach ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem. Jeżeli lekarz wyśle na kwarantannę i wyda zaświadczenie o niezdolności do pracy, trzeba będzie powstrzymać się wykonywania swoich obowiązków. Wiele osób zastanawia się, czy można zrobić testy na koronawirusa i przyśpieszyć okres powrotu do pracy.

Okres kwarantanny domowej trwa 10 dni. W tym czasie trzeba ściśle stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza pierwszego kontaktu. Nie wolno wychodzić z domu, nawet w celu wyrzucenia śmieci czy wyprowadzenia psa.

Kto może skierować na testy na koronawirusa?

Taka sytuacja nie jest komfortowa ani dla pracowników, ani dla pracodawców, którzy ponoszą dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem osoby niezdolnej do pracy. Znane są nawet niebezpieczne dla zdrowia innych praktyki, kiedy przełożony namawiał pracownika, aby ten nie zgłaszał się do lekarza, ale kontynuował pracę mimo objawów choroby, np. kaszlu.

Powiatowy inspektor sanitarny lub lekarz POZ może nałożyć kwarantannę na osobę chorą lub podejrzaną o zarażenie się koronawirusem. Ta decyzja jest podstawą wypłacenia zasiłku chorobowego przez ZUS.

Na jakie formy wsparcia może liczyć zwalniany pracownik? Jak pomóc mu w szukaniu pracy?  Przedstawiamy listę rzeczy, których najbardziej potrzebują osoby szukające pracy.

Najlepsze formy wsparcia dla osób szukających pracy i zwolni...

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny lub lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) z NFZ może również wystawić skierowanie na testy na obecność koronawirusa. W takiej sytuacji testy będą bezpłatne i zostaną sfinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Można je wykonać w mobilnych punktach pobrań, tzw. drive thru. W przypadku braku skierowania od państwowego lekarza pierwszego kontaktu osoba, która chce wykonać testy, musi zapłacić pełną cenę badania.

Czy można zrobić teksty na koronawirusa i skrócić kwarantannę?

Obecnie testy na koronawirusa oferuje wiele firm. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy, Wojciech Koper, przypomina, że wiarygodne wyniki dadzą tylko testy wykonane metodą RT-PCR (wymaz). Aby wynik testu był miarodajny, nie należy robić badania wcześniej niż podczas 7. doby po kontakcie z osobą zakażoną.

Przepisy nakładają obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych i w pracy. Od 28 listopada obowiązują nowe obostrzenia. Zobacz, czy musisz mieć maseczkę, jeśli pracujesz w biurze, na poczcie czy w sklepie.

Kiedy trzeba nosić maseczkę w pracy? Czy pracodawca może zmu...

Nasuwa się pytanie, czy pracownik na kwarantannie może skrócić okres izolacji i wrócić do pracy? Jest to możliwe, ale tylko w szczególnych, uzasadnionych przypadkach.

- Mówimy tutaj głównie o personelu medycznym. W ich przypadku skrócenie kwarantanny jest możliwe po podwójnym teście na koronawirusa z wynikiem ujemnym - wyjaśnia Wiesława Kostuj z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Aby skrócić okres kwarantanny, nie można samodzielnie poddać się testom na koronawirusa. Potrzebne jest skierowanie od osoby uprawnionej do jego wystawienia. W praktyce jednak pracownicy na kwarantannie domowej rzadko są proszeni o zrobienie testów.

- Wykonanie testu nie skraca okresu kwarantanny. Zgodnie z nowymi założeniami Strategii Walki z Pandemią COVID-19 (jesień 2020) badamy tylko i wyłącznie osoby objawowe. Osoba będąca na kwarantannie i będąca bezobjawową, nie ma wykonywanych testów w kierunku SARS-CoV-2 - tłumaczy Wiesława Kostuj. - Badanie wykonane prywatnie z wynikiem ujemnym nie jest podstawą do zwolnienia z odbywania kwarantanny. Tylko w uzasadnionych przypadkach Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny decyduje o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia kwarantanny - dodaje ekspertka.

Czy wynik negatywny jest równoznaczny z wysłaniem na kwarantannę?

Podobnie, pracownik, który zrobił prywatnie testy na koronawirusa, opłacił je z własnej kieszeni i otrzymał wynik pozytywny, nie otrzyma automatycznie zwolnienia lekarskiego. Aby oficjalnie odbyć kwarantannę, potrzebuje skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub inspektora sanitarnego. Bez takiego skierowania nie będzie miał prawa do świadczeń dla pracowników na kwarantannie domowej.

Warto wiedzieć, że lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie telefonicznie. Należy skontaktować się z przychodnią, w której lekarz udzieli teleporady. Jeżeli doktor uzna, że pacjent powinien pozostać w domu, wyda odpowiednie zalecenia i wystawi zwolnienie lekarskie. Dodatkowych informacji udzielają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta (800 190 590). Warto także zapoznać się ze stroną internetową NFZ.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy test na koronawirusa zwalnia pracownika z kwarantanny domowej? - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany