Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy na siłowni zakładamy maseczkę? Maseczki w klubie fitness, w kinie i teatrze? NOWE ZASADY FUNKCJONOWANIA

Lila Sayed
Lila Sayed
Kiedy czwarty etap odmrażania gospodarki? Kiedy otworzą siłownie, kluby fitness i kina? Pierwszy możliwy termin 16.05.2020
Kiedy czwarty etap odmrażania gospodarki? Kiedy otworzą siłownie, kluby fitness i kina? Pierwszy możliwy termin 16.05.2020
Czy na siłowni zakładamy maseczkę? Maseczki w klubie fitness, kinie i teatrze? NOWE ZASADY FUNKCJONOWANIA Od momentu wprowadzenia obostrzeń osłabiła się polska gospodarka - firmy plajtują, Polacy nie zarabiają wcale lub kto ma szczęście zarabia mniej. Ograniczenia są stopniowo być poluzowane. 27 maja premier ogłosił ostatni etap poluzowania restrykcji.

MASECZKA NA SIŁOWNI?

Od 6 czerwca na nowo będą działać siłownie i kluby fitness. W tych miejscach nie trzeba będzie nosić maseczek.

KLUBY FITNESS NOWE ZASADY

Na zajęciach grupowych będzie obowiązywał limit miejsc. Sprzęt będzie musiał być porządnie dezynfekowany. Osoby bęz ręcznika nie wejdą do klubu. W trakcie ćwiczeń będzie obowiązywał dystans. Prysznice będą nieczynne, a w szatniach będzie zmniejszona liczba szafek - co ruga będzie do wykorzystania.

Zniesiono:
obowiązek zakrywania ust i nosa na otwartej przestrzeni (od 30 maja)
limit wiernych w kościele (od 30 maja)

Przywrócono:
działalność siłowni, klubów fitness (od 6 czerwca)
teatrów, filharmonii (do połowy miejsc, od 6 czerwca)
kin (od 6 czerwca, do połowy miejsc)
imprezy masowe do 150 osób (obowiązek noszenia maseczki)
wesela (do 150 osób, bez maseczek)

Czwarty etap odmrażania gospodarki

Na otwarcie klubów fitness i siłowni czekają z niecierpliwością osoby związane z branżą fitness- właściciele tych obiektów, instruktorzy, trenerzy personalni i klienci. Pierwszy możliwy termin rozpoczęcia 4. etapu odmrażania gospodarki to 1 czerwca, bo wtedy mijają dwa tygodnie od poprzedniego etapu. Czy ten TERMIN jest realny? Jakie nowe zasady będą obowiązywać w kinie i na siłowni?

Jesteś przedsiębiorcą? Oto program pomocowy rządu

Nieoficjalnie wiadomo, że na zajęciach grupowych jedna osoba będzie mogła ćwiczyć na 15 mkw. Prysznice mają także być nieczynne. Między zajęciami, jeśli w ogóle się odbędą, będzie dłuższa przerwa na dezynfekcję.

W czwartym etapie odmrożona ma zostać także branża weselna. Mówi się,że przyjęcia będą o wiele skromniejsze do 50 osób.

***
Na konferencji prasowej 13 maja minister Szumowski ogłosił 3. etap odmrażania gospodarki.
Od 18 maja będą czynne restauracje i bary (na zewnątrz i w środku), salony fryzjerskie i kosmetyczne (umawiane na wizytę, żeby uniknąć kontaktu z innymi ludźmi w poczekalni) oraz:

Nowe zasady funkcjonowania gospodarki

Restauracje i bary
Usługi gastronomiczne – przy zachowaniu określonych ograniczeń i obostrzeń dot. bezpieczeństwa i higieny pracy – będą mogły być świadczone w kawiarniach, restauracjach i strefach gastronomicznych (food court), zarówno na miejscu jak i na wynos.

Usługa na miejscu:
- przynoszenie zamówień na tacach;
- mycie i dezynfekowanie tac każdorazowo w sytuacji, gdy istnieje możliwość przeniesienia się na nią wirusa (np. gdy ktoś w pobliżu kichnął).

Usługa na wynos:
- wydawanie zamówień na ladzie w papierowych torbach, tace wydawane na życzenie klienta.
- bezkontaktowe wydawanie zamówień.
- zapewnienie bezpieczeństwa przy korzystaniu z ekranów do składania zamówień (tzw. kiosków) poprzez np. dozownik z płynem do dezynfekcji rąk bądź jednorazowe rękawiczki i regularne (kilka razy dziennie), przecieranie powierzchni ekranów.

Ważne! Z sali jadalnej należy usunąć wszelkiego rodzaju dodatki (tj. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetniki); wydawać je będzie obsługa bezpośrednio do złożonego zamówienia.

Ważne! Strefy gastronomiczne zostaną również otwarte w galeriach i centrach handlowych.

Właściciel restauracji powinien stworzyć takie warunki pracy, które będą gwarantowały zachowanie bezpiecznych odległości pomiędzy pracownikami. A tam, gdzie to możliwe, wykorzystywać do komunikacji telefonów komórkowych i internetu.

Należy też dbać o zachowanie bezpiecznych odległości i środków higieny dla gości oraz regularnie dezynfekować powierzchnie w restauracjach i kawiarniach z miejscami do siedzenia.

Osoby stojące w kolejce powinny zachować 2-metrowy dystans. Wymagana jest również dezynfekcja rąk przy wejściu na teren lokalu. Dozowniki z płynem do dezynfekcji powinny się znajdować w obszarze sali jadalnej (przy punktach składania zamówień/ kasowych) oraz przy wyjściu z toalet.

Do właścicieli lokali gastronomicznych należy też ustalenie i kontrola maksymalnej liczby gości, która w danym momencie w nim przebywa. Natomiast kucharze oraz kelnerzy powinni nosić maseczki oraz rękawiczki. Po zakończeniu obsługi gości, stoliki powinny być każdorazowo dezynfekowane.

Uwaga! Odległość od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego stolika powinna wynosić 1,5 m lub 1 m w przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 m (ponad blat stolika).

Salony fryzjerskie

W salonach fryzjerskich powinna obowiązywać zasada: 1 fryzjer z zestawem czystych narzędzi dla 1 klienta (grzebienie, nożyczki, spinki, szczotki itd.). Wymagane jest też zachowanie 2 m odległości między stanowiskami pracy i pracownikami.

Codziennie przed rozpoczęciem pracy zalecamy fryzjerom pomiar temperatury ciała przy pomocy termometru bezdotykowego. W przypadku wystąpienia objawów choroby, należy natychmiast odsunąć pracownika od pracy.

Dla bezpieczeństwa klientów fryzjerzy są zobowiązani do:

 • Noszenia rękawiczek, maseczek, a nawet gogli i przyłbic przy wykonywaniu usług.
 • Stosowania odzieży ochronnej lub dedykowanej odzieży roboczej.
 • Przyjmowania tylko osób zdrowych i nie będących w kwarantannie lub pod nadzorem epidemicznym.
 • Serwowania napoi wyłącznie w opakowaniach jednorazowych.
 • Oczyszczania każdej dotykanej powierzchni kilka razy w ciągu dnia pracy.
 • Zabezpieczania i dezynfekcji urządzeń i mebli zabiegowych po każdym kliencie

.

Natomiast klienci powinni:

 • Umawiać wizytę przez internet lub telefon.
 • Zachować bezpieczną odległość 2 m, mijając się z innymi osobami w salonie.
 • Nosić jednorazowe maseczki i rękawiczki.
 • Dokonywać płatności w sposób bezkontaktowy.

Ważne! W przypadku braku możliwości zapewnienia minimum 2 m odległości pomiędzy stanowiskami dla klientów, rekomendujemy zainstalowanie ekranów ochronnych (przepierzenia, ścianki) pomiędzy stanowiskami. Przepierzenia powinny być wykonane z materiału nieprzepuszczającego powietrze, np. plexi skutecznie oddzielającej pracowników. W salonie nie ma możliwości skorzystania z poczekalni. Klienci nie mogą tam również używać telefonów komórkowych.

Uwaga! Od zakończenia usługi do przyjęcia kolejnego klienta powinno upłynąć tyle czasu, ile wymagane jest przy zastosowaniu danego środka do dezynfekcji.

***

Z nieoficjalnych informacji (m.in. tych, do których dotarli dziennikarze Gazety Wrocławskiej) wynika, że zniesienie kolejnych obostrzeń ma nastąpić w poniedziałek (18 maja). Część "zamrożonych" obiektów ma zostać uwolniona 25 maja.

Jesteś przedsiębiorcą? Oto program pomocowy rządu

Dwie prędkości odmrażania gospodarki. O co chodzi?

Ponieważ sytuacja epidemiologiczna w kraju jest zróżnicowana (są regiony w Polsce, które mają bardzo wysoką liczbę zachorowań, są regiony, które mają bardzo niską liczbę nowej zapadalności), minister Szumowski rozważa wprowadzenie dwóch prędkości luzowania ograniczeń.

Kiedy otworzą restauracje? Trzeci etap odmrażania gospodarki

Dziennikarze RMF FM dotarli do daty otwarcia restauracji. Z podanych przez nich informacji wynika, że restauracje będą czynne 18 maja. Jednak nie wszystkie - data ta dotyczy ogródków lokali - pod warunkiem, że będą obsługiwać je kelnerzy. Stoliki musiałyby być oddalone od siebie o 2 metry, a klienci - być obsługiwani przez kelnerów, bez możliwości samodzielnego podchodzenia do baru. W takim ogródku nie obowiązywałby za to nakaz noszenia maseczek i rękawiczek.
Obecnie mogą serwować jedynie jedzenie na wynos i z dowozem do domu.

Wraz z restauracjami, przypomnijmy, w trzecim etapie odmrażania gospodarki otwarte mają zostać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Rząd zamierza również pozwolić na organizację niektórych wydarzeń sportowych.

W ŚRODĘ PREMIER OGŁOSIŁ SZCZEGÓŁY DRUGIEGO ETAPU ODMRAŻANIA GOSPODARKI W POLSCE

Kiedy drugi etap luzowania obostrzeń? Oto szczegóły:

Od 6 maja będą otwarte żłobki i przedszkola.
Od 4 maja otwarte będą hotele i miejsca noclegowe.
Od 4 maja będą otwarte galerie handlowe (1 klient na 15 mkw).
Od 4 maja przywrócone będą zbiegi rehabilitacyjne.
Od 4 maja otwarcie bibliotek, muzeów, galerii sztuki.

Przyszłe etapy będą w cyklu dwutygodniowym ogłaszane.

W sobotę premier ogłosił plan odmrażania sportu:
Drugi etap (od 4 maja) obejmie :
OBIEKTY: boiska szkolne (w tym Orliki), stadiony sportowe, korty tenisowe, stadniny koni, strzelnice, tory gokartowe, tory łucznicze, pola golfowe.
ZASADY: jednocześnie maksymalnie 6 osób (na kortach 2), zasłanianie twarzy, zachowanie dystansu, dezynfekcja rąk i urządzeń, zakaz korzystania z szatni.

Trzeci etap (nieznany termin):
OBIEKTY: hale sportowe, hale szkolne.
ZASADY: jednocześnie maksymalnie 6 osób, zakaz korzystania z szatni, identyfikacja osób, dezynfekcja rąk i sprzętu.

Czwarty etap (nieznany termin)
OBIEKTY: baseny, kluby fitness, siłownie, parki trampolin, ścianki wspinaczkowe, kręgielnie, skateparki, kluby z kortami do badmintona, squasha oraz tenisa stołowego.
ZASADY: zasłanianie twarzy, zachowanie dystansu, dezynfekcja rąk i urządzeń, identyfikacja osób, ograniczona liczba uczestników.

Kiedy otworzą galerie, salony fryzjerskie i siłownie?

Kolejne etapy odmrażania gospodarki w Polsce miały być wprowadzane w co najmniej dwytygodniowym odstępstwie

19.31

 • Te obostrzenia zostaną złagodzone od 20 kwietnia
 • ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie - liczba klientów zostanie uzależniona od powierzchni sklepu (w sklepie do 100 metrów kwadratowych - 4 klientów na jedną kasę, w sklepach powyżej 100 metrów - jeden klient na 15 metrów kwadratowych)
 • zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich - zniesiony pod warunkiem stosowania maseczek
 • ograniczenia w przemieszczaniu się - będą złagodzone (dotyczy wyjścia do parku, lasu itp)
 • ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych

19.30

 • W sklepach do 100 m czterech klientów na jedną kasę, w większych sklepach to 1 osoba na 15 m kwadratowych. Pracownicy sklepów będą jednocześnie poddawani kotnroli zdrowia, m.in. mierzenia temperatury. Muszą być utrzymane środki dezynfekujące. Zasada 1 osoby na 15 metrów będzie obowiązywała też w kościołach.

19.28

 • Premier zapowiedział, że w kolejnym etapie otwarte mogą zostać zakłady rzemieślnicze, później - sklepy w galeriach handlowych i punkty usługowe, a w ostatnim - salony tatuażu czy gabinety rehabilitacji. Nie padły tu jednak żadne konkretne daty. Kolejne etapy łagodzenia obostrzeń mają być przedstawiane co tydzień. Nadal będą obowiązywały zakazy dotyczące organizacji imprez masowych.

19.25

 • Premier na konferencji dodał : Od 20 kwietnia zdejmujemy część obostrzeń. Po pierwsze otwarte zostaną lasy i parki, ale nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji. Po drugie złagodzimy przepisy w handlu.

19.21

 • Wciąż trzeba utrzymać dystans. Zwiększona ilość osób w sklepach. Kolejne etapy będą wdrażane w późniejszym terminie. Jak powiedział premier nie planuje się na razie otwarcia granic. Z całą pewnością będzie utrzymany termin do 3 maja.

19.20

 • Mateusz Morawiecki: - Spotkałem się z prezesem Zbigniewem Bońkiem i minister Dmowską. Omawialiśmy zasady powrotu do treningów polskich sportowców, także o rozgrywkach m.in. ekstraklasy. Za tydzień do dwóch tygodni otrzymam propozycję ze strony PZPN i PKO Ekstraklasy w jaki sposób mogłyby powrócić rozgrywki i na jakich zasadach. Wtedy podejmiemy decyzję, czy będzie to możliwe.

19.15

 • Łukasz Szumowski: - Wszystkie restrykcje nie zostaną zniesione do wakacji. Pewne obszary będą mogły być wykorzystane, pewne aktywności prowadzone, ale nie oznacza to, że spędzimy wakacje, jak dawniej. Premier Morawiecki: - Branża hotelarska może liczyć na wsparcie jak inne firmy. Jeśli są to przedsiębiorstwa potrzebujące większego wsparcia, to branża hotelarska może liczyć na wsparcie państwa.

Aktualizacja 16 kwietnia godz. 19
Rząd znosi pierwsze zakazy i ograniczenia obowiązujące w Polsce. - Od 20 kwietnia przystępujemy do stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. - Po pierwsze, to otwarcie lasów i parków. Po drugie: złagodzone przepisy w handlu - sprecyzował. Kiedy zostaną zniesione wszystkie obostrzenia? - Nie wrócimy do stanu przed epidemii, dopóki nie będziemy mieli szczepionki - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W najbliższy czwartek (16 kwietnia) rząd ma ogłosić złagodzenie części ograniczeń obowiązujących w Polsce z powodu epidemii koronawirusa.

- W pierwszej fazie rozpatrujemy kwestie związane ze zdjęciem ograniczeń dotyczących limitów w sklepach - zdradził w radiowej Trójce rzecznik rządu Piotr Müller.

Odmrażanie polskiej gospodarki miałoby sie rozpocząć od sklepów. Galerie handlowe będą mogły otworzyć sklepy odzieżowe. Zielone światło otrzymałyby by też zakłady kosmetyczne i fryzjerskie.
Otwarcie tych punktów miałoby nastąpić w poniedziałek - donosza media.

Odmrażanie gospodarki w Polsce, TERMIN 16.04.20

Wkrótce ma zostać także zniesiony zakaz wstępu do lasów, parków, a także na skwery i bulwary.

A co z klubami fitness, które mocno odczuły trwające od miesiąca ograniczenia? Na ten temat nie ma "przecieków". Ostatnie miałyby być otwarte punkty gastronomiczne oraz kawiarnie, czy hotele.

Takie poluzowania zapowiadane są w Czechach i Austrii. Czy Polska dołączy do tych działań?

Nowe obostrzenia 9 kwietnia 2020. Obowiązek noszenia maseczek

Od 16 kwietnia, czyli najbliższego czwartku, będzie obowiązek zakrywania ust i nosa, czyli noszenia maseczek. Jak stwierdził minister zdrowia, Łukasz Szumowski, kto nie ma maseczki, może wykorzystać chustkę lub szalik. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą kary za niestosowanie się do tego nakazu.

- Maseczki mogą być zrobione samodzielnie - powiedział minister Szumowski.

Nowe obostrzenia a Wielkanoc
W święta mamy pozostać w domach - nie spotykać się z rodziną. W kościolach może nadal gromadzić się do 5 osób (oprócz księdza i ministrantów).

 • Dotychczasowe obostrzenia zostają przedłużone do 19 kwietnia. Decyzja dotyczy funkcjonowania galerii handlowych, salonów kosmetycznych i fryzjerskich, a także limitów w sklepach spożywczych. Ta także data stosuje się do zakazu korzystania z parków, lasów.
 • O dwa tygodnie, do 26 kwietnia, przedłużone zostało zamknięcie szkół, przedszkoli, uczelni i wstrzymanie ruchu lotniczego.
 • Organizowanie imprez masowych zostaje zawieszone do odwołania.
 • Egzaminy ósmych klas oraz matury zostaną przesunięte w czasie - ich termin będzie zapowiedziany na trzy tygodnie wcześniej (najwcześniej w czerwcu).
 • Do 3 maja zamknięte zostaną granice.
 • Termin wyborów prezydenckich niezmiennie 10 maja.

Nowy termin matur

Egzaminy ósmych klas oraz matury zostaną przesunięte w czasie - ich termin będzie zapowiedziany na trzy tygodnie wcześniej (najwcześniej w czerwcu).

Podczas Wielkanocy mamy pozostać w domach.

***
Dotychczasowe ograniczenia, które obowiązywały do 11 kwietnia, zostały przedłużone. Oto one:
Obostrzenia wprowadzone 31 marca

 • Bezwzględny dystans 2 metrów między ludźmi
 • Osoby niepełnoletnie mogą przebywać na zewnątrz tylko z osobą dorosłą
 • Zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich
 • Zamknięcie wszystkich punktów usług kosmetycznych, fryzjerskich, studiów tatuażu
 • Maksymalnie 3 osoby na jedną kasę w sklepach spożywczych, marketach
 • W placówkach pocztowych ograniczenie 2 osób na 1 okienko
 • Na targowiskach ograniczenia 3 osoby do jednego straganu
 • Obowiązek noszenia rękawiczek w sklepach spożywczych
 • Na weekend zamkniete markety budowlane
 • W godz. 10-12 zakupy w aptekach i w drogeriach będą mogli robić tylko osoby starsze
 • W biurowcach, zakładach pracy, fabrykach dystans 1,5metra między pracownikami
 • W prywatnym transporcie limit miejsc podobny jak w komunikacji miejskiej (co drugie miejsce siedzące ma być wolne)
 • Odwołane wszystkie zabiegi rehabilitacyjne
 • Obowiązkowa dezynfekcja czytników kart na stacjach benzynowych i w marketach
 • Zamknięcie hoteli i miejsc noclegowych

Rząd wprowadził nowe ograniczenia 31.03.20

-To jedyna walka z koronawirusem. Nie ma szczepionki, nie ma leku - dopowiadała na konferencji Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Premier powiedział także, że na obecnym etapie walki z koronawirusem nie ma konieczności wprowadzenia stanu nadzwyczajnego.

Ostatnie obostrzenia ograniczały przemieszczanie się

Przypominamy, że od środy 25 marca już obowiązuje zakaz wychodzenia z domu w celach innych niż niezbędne i w grupach większych niż dwie osoby (z wyłączeniem rodzin).

Dozwolone jest: pójście do pracy, zrobienie zakupów w sklepach, które są jeszcze otwarte (przede wszystkim spożywcze i apteki) przy zachowaniu reguł bezpieczeństwa (m.in. 1,5 metra odstępu między ludźmi w kolejce), a także wyprowadzenie na spacer psa czy jogging.

WIRUSY I BAKTERIE – ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE >> Sprawdź w naszym sklepie <<

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany