ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Czy można oddać gwiazdkowy prezent? Sprawdziliśmy, czy można...

(kz)

2016-12-27 10:04

2017-12-27 10:43

2 Komentarze
Dodaj komentarz

Czy można oddać gwiazdkowy prezent? Sprawdziliśmy, czy można pozbyć się niechcianego giftu

(kz)

2016-12-27 10:04

Tak to już jest co roku, że część gwiazdkowych prezentów nie trafiło w gust obdarowanych i najchętniej by się oni ich pozbyli. Nie jest to łatwe.

(© Marcin Oliva Soto)

Mikołaj powinien niestety do każdej paczki dodawać paragon lub inny dowód zakupu. Bez tego nie ma co marzyć o zwrocie towaru do sklepu. Gdy dajemy prezent osobie prowadzącej działalność gospodarczą, a podarunek ma związek z wykonywaną pracą, dobrze jest też dołączyć fakturę. Jeżeli nawet prezentu nie uda się oddać, to przynajmniej będzie można go wpisać w koszty firmy i pomniejszyć podatek.

Jednak ani paragon, ani faktura nie są podstawą do automatycznego zwrotu towaru. Taka możliwość istnieje jedynie wówczas gdy zakup był zrobiony przez internet. Wówczas bowiem, zgodnie z obowiązującym prawem, mamy aż 14 dni na zwrot prezentu i to bez żadnego uzasadnienia. Wystarczy w terminie wysłać druk o odstąpieniu od umowy, a następnie odesłać upominek.
Jeżeli podarek był kupiony w normalnym, stacjonarnym sklepie, ze zwrotem możemy mieć kłopoty. Przepisy mówią bowiem, że już po odejściu od kasy przyjęcie zwrotu zależy wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy. Są sklepy duże, zazwyczaj sieciowe, które wprowadziły indywidualny program przyjmowania zwrotów nawet w ciągu 30 dni od zakupu. Mając paragon możemy zatem sprawdzić, czy prezent jaki otrzymaliśmy był zakupiony właśnie w takiej sieci.

W ostateczności pozostaje nam reklamacja. Posiadając paragon lub fakturę mamy prawo, i to w ciągu dwóch lat, złożyć reklamację na zakupiony dla nas prezent kwestionując jego jakość, zgodność właściwości z opisem lub reklamą. Wówczas możemy też żądać przyjęcia zwrotu towaru i oddania gotówki. Nie zawsze sprzedawca musi się jednak zgodzić z naszymi żądaniami. Wtedy pozostaje nam rzecznik konsumentów lub sąd...

Zobacz też: Pogoda na środę (27.12)


Botoks online. Gdzie obejrzeć cały film

Listy do M. 3 CDA. Gdzie obejrzeć cały film
ŻYCZENIA NOWOROCZNE

Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

(2)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

kazdy prawdziwy lodzianin

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ł✡S (gość)  •

chce sie pozbyć chwasta

odpowiedzi (0)

skomentuj

...byle co wurzucam do śmieci albo biednym daję... .

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ale w te święta na gwiazdkę od laski dostałem gałe z połykiem i full'a z tyłem włącznie, jednak słab (gość)  •i jak to teraz oddać?!

odpowiedzi (0)

skomentuj