Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Łódź jest szara i ponura? Czy zmienia się w oazę zieleni? A może panuje w niej betonoza? SONDA

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wideo
od 16 lat
Łódź ma opinię miasta szarego i ponurego. Z taką opinią nie zgadzają się łodzianie, i zapewne słusznie. Miasto jest przecież bogate w parki, zarówno zabytkowe, jak i typu leśnego, są ustanawiane nowe zieleńce. Od kilkunastu lat miasto zmienia się, całe kwartały są rewitalizowane, kamienice remontowane. Zmieniło się także podejście władz miasta do zieleni. Remontom ulic, pasaży, skwerów, placów, kamienic, podwórek towarzyszy sadzenie drzew, krzewów, bylin.

Walka z betonozą w Łodzi. Zazieleniają się betonowe place

Na wyremontowanej ul. Moniuszki wiosną rozkwita 26 wiśni piłkowanych kanzan, w pasażu Hilarego Majewskiego, w podwórkach przy Włókienniczej również wyrosły drzewa. Miasto prowadzi walkę z betonozą, zazielenia "kamienne pustynie". Jedną z nich jest plac Dąbrowskiego, który po remoncie w 2009 roku został pozbawiony zieleni. Planowana obecnie przebudowa uwzględnia posadzenie 200 drzew, a także bylin. Na remontowanym właśnie placu Wolności zasadzono już część z 64 klonów i grusz, a do ziemi trafią też tysiące krzewów, bylin, ozdobnych traw i roślin cebulowych. W południowej części placu na powierzchni blisko 1200 m kw. zostanie założona murawa z wytrzymałych gatunków traw, odpornych na deptanie. Roboty są prowadzone także na położonym po sąsiedzku rynku Starego Miasta. Tutaj przybędzie czwarta „ściana” drzew wzdłuż ul. Nowomiejskiej. Na środku placu zostaną urządzone rabaty i posadzone drzewa. Kończy się przebudowa pasażu Schillera. Tutaj przybyło ponad 50 drzew. Część trafiła do gruntu, część do dużych donic. Pasaż zazieleniają nie tylko drzewa, ale także liczne krzewy, byliny i rabaty z kwiatami.

od 16 lat

Więcej drzew przy łódzkich arteriach, nie tylko remontowanych

W ostatnich latach miasto posadziło kilkadziesiąt tysięcy drzew, chociaż doglądanie ich i pielęgnacja budzi zastrzeżenia, ale to już inna kwestia. Zieleń jest urządzana w miejscach dotychczas jej pozbawionych, np. na ulicach Próchnika, Nawrot, Wschodniej, Lipowej czy Jaracza. Przybywa drzew na ulicach, na których rosną stare okazy, np. na ul. Pogonowskiego, 1 Maja czy Strzelców Kaniowskich. W planach jest też posadzenie drzew na ulicach Legionów i Mielczarskiego, Północnej i Ogrodowej, na których będzie ich kilkadziesiąt. Ale najwięcej nowych drzew będzie rosło przy budowanym właśnie odcinku Trasy Górna, bo aż 3 tysiące, do tego 22 tysiące krzewów. Zostaną tu posadzone śliwy, sosny, platany, wierzby, klony i graby, a także róże, bukszpany, trawy i byliny. Przy wiaduktach na ul. Przybyszewskiego plan przewiduje posadzenie 25 klonów, 27 brzóz, 12 głogów, 5 śliw), 7 grusz drobnoowocowych, 12 jarzębów, 33 lip oraz 9 świerków serbskich. Ponadto przy ul. Przybyszewskiego znajdzie się miejsce na robinie akacjowe, klony zwyczajne, lipy, topole. Przy remontowanej al. Śmigłego - Rydza na odcinku od ul. Przybyszewskiego do ul. Dąbrowskiego zasadzi się klony, głogi, a z krzewów irgi i tawuły, a przy odnowionej arterii Wojska Polskiego m.in. 25 klonów, 5 jesionów, 19 lip, 2 dęby (2 szt.), 132 graby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany