Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy 12 listopada 2020 jest dniem wolnym od pracy i szkoły? Dwa lata temu 12 listopada był wolny od pracy. Jak jest w tym roku?

Andrzej Beck
Andrzej Beck
W 2018 roku wypadała okrągła, bo setna rocznica odzyskania niepodległości, dlatego ustawodawca postanowił ją szczególnie uczcić, fundując rodakom dodatkowy dzień wolny. Rok później 12 listopada był już normalnym dniem pracy, podobnie będzie w tym roku. Gdyby poprzedzające ten dzień święto 11 listopada przypadało w sobotę, pracownikom należałby się dodatkowy wolny dzień, bo - zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu pracy - każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.W tym roku 11 listopada wypada jednak w środę, nie ma więc podstaw prawnych do ustanawiania 12 listopada dniem wolnym. CZYTAJ WIĘCEJ NA NASTĘPNEJ KARCIE
W 2018 roku wypadała okrągła, bo setna rocznica odzyskania niepodległości, dlatego ustawodawca postanowił ją szczególnie uczcić, fundując rodakom dodatkowy dzień wolny. Rok później 12 listopada był już normalnym dniem pracy, podobnie będzie w tym roku. Gdyby poprzedzające ten dzień święto 11 listopada przypadało w sobotę, pracownikom należałby się dodatkowy wolny dzień, bo - zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu pracy - każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.W tym roku 11 listopada wypada jednak w środę, nie ma więc podstaw prawnych do ustanawiania 12 listopada dniem wolnym. CZYTAJ WIĘCEJ NA NASTĘPNEJ KARCIE archiwum
12 listopada jest wolny od pracy? Kto ma wolne w czwartek, 12 listopada? Czy jest długi weekend w listopadzie? Mając w pamięci fakt, że dwa lata temu parlament ogłosił poniedziałek 12 listopada Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości i ustanowił go dniem wolnym od pracy (przedłużając niejako obchody przypadającego wówczas w niedzielę Narodowego Święta Niepodległości), wiele osób zastanawia się, czy i w tym roku 12 listopada będzie dniem wolnym.

12 listopada - to było święto jednorazowe

W 2018 roku wypadała okrągła, bo setna rocznica odzyskania niepodległości, dlatego ustawodawca postanowił ją szczególnie uczcić, fundując rodakom dodatkowy dzień wolny. Rok później 12 listopada był już normalnym dniem pracy, podobnie będzie w tym roku. Gdyby poprzedzające ten dzień święto 11 listopada przypadało w sobotę, pracownikom należałby się dodatkowy wolny dzień, bo - zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu pracy - każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

W tym roku 11 listopada wypada jednak w środę, nie ma więc podstaw prawnych do ustanawiania 12 listopada dniem wolnym.

Dzień wolny za 26 grudnia – może Wigilia?

W sobotę przypada natomiast w tym roku drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, czyli 26 grudnia. Pracodawcy mają więc obowiązek wyznaczenia pracownikom dodatkowego dnia wolnego. Jego termin ustala właśnie pracodawca, który może wziąć pod uwagę opinie pracowników w tej sprawie, lecz nie musi.

Uwzględniając układ tegorocznego kalendarza, logiczne byłoby wyznaczenia dnia wolnego w Wigilię (czwartek), kiedy i tak wszyscy pracują zwykle krócej i na pół gwizdka. Z tego m.in. powodu wiele osób uważa, że Wigilia na stałe powinna być dniem wolnym od pracy, tym bardziej, że przygotowanie świąt jest bardzo czaso- i pracochłonne.
Takie opinie artykułowane były szczególnie głośno artykułowane w czasie, gdy parlamentarzyści ustanawiali dniem wolnym od pracy święto Trzech Króli, przypadające 6 stycznia. Jak dotąd nie zostały one jednak wzięte pod uwagę przez ustawodawcę. Tak więc o tym, czy przykładowy Jan Kowalski będzie miał w tym roku wolne w Wigilię, zadecyduje jego pracodawca. Jeśli się na to zgodzi, pan Janek będzie odpoczywał od pracy przez 4 dni - od czwartku 24 grudnia do niedzieli 27 grudnia.

Ile jeszcze wolnych dni?

Do końca roku będziemy mieli 4 wolne dni ustawowo wolne od pracy:

  • 1 listopada (Wszystkich Świętych), który przypada jednak w niedzielę, więc tygodnia pracy nam nie skróci (za święta wypadające w niedzielę nie należy się dodatkowy dzień wolny)
  • 11 listopada (środa, Święto Niepodległości)
  • 25 grudnia (piątek, pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia)
  • 26 grudnia (sobota, drugi dzień świąt Bożego Narodzenia)

Do tego dojdzie wyznaczony przez pracodawcę wspomniany wyżej wolny dzień właśnie za sobotę 26 grudnia.

Kiedy handlowe niedziele

Od tego roku handlowe niedziele przypadają tylko siedem razy w roku. Są to ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, niedziela poprzedzająca Wielkanoc i dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Tak więc ani w październiku, ani w listopadzie nie będzie już handlowych niedziel, a dwie ostatnie w tym roku przypadną 13 i 20 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany