Czwarty dzień MŚ w Budapeszcie bez medali dla Polaków

Zbigniew Czyż
Norbert Kobielski
Norbert Kobielski Filip Kowalkowski / Polska Press
Norbert Kobielski zajął 10. miejsce w skoku wzwyż podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Budapeszcie. Triumfował Włoch Gianmarco Tamberi przed Amerykaninem JuVaughnem Harrisonem i Katarczykiem Mutazem Essą Barshimem. We wtorek Polacy nie zdobyli medali.

Kobielski w pierwszej próbie zaliczył wysokość 2,20 i za drugim razem uporał się z 2,25. Reprezentant Polski trzykrotnie strącił poprzeczkę na 2,29.

"Jestem zadowolony, że po roku udało wrócić mi się na ten poziom. Pierwszy raz od bardzo dawna bawiłem się skakaniem i myślę, że to dobry prognostyk na przyszłość" - powiedział Kobielski.

"Skok na 2,25 był według mnie idealny, ale na 2,29 zabrakło mi rytmu. Była za duża prędkość i nie trafiłem z odbiciem" - ocenił.

Tamberi i Harrison zaliczyli wysokość 2,36, jednak Włoch wygrał, ponieważ dokonał tego w pierwszym podejściu. Barshim uzyskał wynik 2,33.

Pochodząca z Hawajów Amerykanka Laulauga Tausaga wygrała konkurs rzutu dyskiem w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Budapeszcie. Srebrny medal zdobyła jej rodaczka Valarie Allman, a brąz wywalczyła Chinka Bin Feng. Daria Zabawska odpadła w eliminacjach.

Tausaga w finale poprawiła rekord życiowy na 69,49 m. Uznawana za faworytkę Allman uzyskała 69,23, natomiast Feng rzuciła 68,20.

Uznawany za faworyta Steven Gardiner odniósł kontuzję w półfinałowym biegu na 400 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Budapeszcie. Reprezentant Bahamów upadł po 300 metrach i nie dotarł do mety.

Możliwe, że naderwał mięsień dwugłowy uda. Gardiner w tym roku uzyskał najlepszy czas na świecie (43,74) i jego brak awansu do finału jest niespodzianką. W półfinale najszybszy był Jamajczyk Antonio Watson, który poprawił rekord życiowy na 44,13.

Mateusz Borkowski i Filip Ostrowski awansowali do półfinału biegu na 800 m w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Budapeszcie. W eliminacjach najszybszy był Kenijczyk Emmanuel Wanyonyi - 1.44,92.

Borkowski czasem 1.45,40 wygrał drugi bieg i zajął dziewiąte miejsce w eliminacjach. Ostrowski wynikiem 1.45,76 był czwarty w czwartej serii, co dało mu 17. pozycję.

Do półfinału awansowało 24 biegaczy: po trzech najszybszych z siedmiu biegów eliminacyjnych i trzech z najlepszymi czasami spoza czołowych trójek. Półfinały zaplanowano na czwartek, a finał na sobotę.

Marokańczyk Soufiane El Bakkali czasem 8.03,53 wygrał bieg na 3000 m z przeszkodami podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Budapeszcie. Drugie miejsce zajął Etiopczyk Lamecha Girma (8.05,44), a trzeci był Kenijczyk Abraham Kibiwot (8.11,98).

El Bakkali wywiązał się z roli faworyta i obronił tytuł wywalczony przed rokiem w Eugene. Marokańczyk ma w dorobku cztery medale MŚ, gdyż w 2017 roku w Londynie zdobył srebro, a dwa lata później w Dausze brąz.

Kenijka Faith Kipyegon czasem 3.54,87 wygrała finałowy bieg na 1500 m w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Budapeszcie. Za nią uplasowały się Etiopka Diribe Welteji (3.55,69) i reprezentująca Holandię Sifan Hassan (3.56,00).

Kipyegon ma już w dorobku trzy złote medale MŚ. Przed rokiem triumfowała podczas czempionatu w Eugene, a w 2017 roku była najlepsza w Londynie. Ponadto wygrała podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) i Tokio (2021).

Reprezentantki Polski: Aleksandra Płocińska, Sofia Ennaoui i Eliza Megger odpadły w eliminacjach.