Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czujnik czadu ratuje życie. Bezpieczeństwo kosztuje niecałe 100 zł

(maki)
Czujnik może być zasilany prądem z sieci lub bateriami.
Czujnik może być zasilany prądem z sieci lub bateriami. Grzegorz Gałasiński
Sezon grzewczy w pełni, czyli niebezpieczeństwo zatrucia szkodliwymi gazami, zwłaszcza w mieszkaniach i domach ogrzewanych piecykami gazowymi lub kominkami, intensywnie wzrasta. Sklepy ze sprzętem elektrycznym oferują kilkanaście modeli i rodzajów czujników czadu i dymu, które można dostosować do własnych potrzeb.

- Sprzedajemy kilkanaście egzemplarzy czujników czadu dziennie - opowiada Leszek Dudka, sprzedawca marketu dekoracyjno-budowlanego w Manufakturze. - Tlenek węgla jest bezwonny i bezzapachowy, dlatego też czujniki powinny być zainstalowane w każdym domu.

Cena czujnika zasilanego prądem to 80 zł, bateryjny kosztuje od 90 zł. W przypadku przekroczenia bezpiecznej granicy stężenia wydaje dźwięk o głośności 85dB, który z pewnością obudzi śpiących lokatorów.

- Ważne żeby czujnik był zainstalowany w pomieszczeniach, w których zamontowane urządzenia mogą być źródłem zagrożenia - dodaje Leszek Dudka. - Można też montować dodatkowe czujniki w korytarzach i sypialniach.

W sprzedaży są też czujniki dymu i urządzenia monitorujące stężenie gazu ziemnego, butanu i czadu. Taki wielofunkcyjny czujnik kosztuje od 200zł.

"Nieszczelny komin - dwoje dzieci w szpitalu"
"Tragiczny pożar na Wojska Polskiego. 3 osoby nie żyją [ZDJĘCIA, FILM]"
"Dzieci zatruły się czadem. Trafiły do szpitala "

- Przy zakupie urządzenia warto zwrócić uwagę na instrukcję montażu i pamiętać, że tlenek węgla jest cięższy niż powietrze więc trzeba go instalować nie wyżej niż 1,5m - dodaje pracownik sklepu. - Pamiętajmy również o tym, żeby każdy zakupiony przez nas czujnik posiadał niezbędny certyfikat jakości.

Kpt. Adam Antczak z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Łodzi podkreśla, że zakup czujnika tlenku węgla i dymu to jedna ze skutecznych metod walki z bezwonnym wrogiem. - Podstawą jest oczywiście dbanie o prawidłową wentylację pomieszczenia, drożność kratek wentylacyjnych i kominów. W tym celu niezbędna jest wizyta specjalisty. Czujniki czadu z pewnością zredukują niebezpieczeństwo zatrucia.

Tlenek węgla (CO) jest bezbarwnym, bezwonnym i silnie trującym gazem. Obecność tlenku węgla w krwiobiegu zaburza możliwość transportowania tlenu przez krew, powoduje uszkodzenie mózgu. Powstaje w wyniku niecałkowitego spalania paliw tj. gaz ziemny, benzyna, węgiel, olej opałowy.
Szkodliwość roztworu tlenku węgla w powietrzu na organizm człowieka w jednostkach stężenia ppm:
- 100-200 ppm - lekkie ból głowy przy ekspozycji 2-3 godziny
- 400 ppm - silny ból głowy zaczynający się ok. 1 godzinę po wdychaniu zanieczyszczonego powietrza
- 800 ppm - zawroty głowy, wymioty, konwulsje po 45 minutach wdychania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany