Czternastka ułatwi seniorom zarządzanie domowym budżetem

Materiał informacyjny Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
Czternaste emerytury w tym roku ponownie trafią do emerytów i rencistów. Wypłaty świadczeń już się rozpoczęły. Czternastka ułatwi seniorom zarządzanie domowym budżetem. To wyraz naszej solidarności międzypokoleniowej, bez której niemożliwe jest zbudowanie trwałej wspólnoty – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Pierwsi emeryci – ponad półtora miliona osób – czternastki otrzymali już po koniec sierpnia. Kolejne tury wypłat przypadają na wrzesień. Dodatkowe wsparcie otrzyma w tym roku w sumie 9 mln emerytów i rencistów.

Osoby pobierające świadczenia w wysokości do 2900 zł brutto, otrzymają czternastkę w wysokości 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł „na rękę”. Powyżej 2900 zł brutto obowiązywała będzie zasada „złotówka za złotówkę”, czyli czternastka będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł brutto.

Do kieszeni seniorów trafi ok. 11,4 mld zł.

Taki zastrzyk gotówki nabiera obecnie dodatkowego znaczenia. Jednym ze skutków wojny w Ukrainie, z którym mierzy się dzisiaj cała Europa, jest inflacja. Sankcje nałożone na Rosję, rezygnacja z dostaw rosyjskich surowców – to wszystko przekłada się na wzrost cen paliwa, a w efekcie wszystkich produktów.

To cena, którą wszyscy solidarnie ponosimy za sprzeciw wobec rosyjskiego bestialstwa. Jako rządzący dbamy o bezpieczeństwo naszych obywateli. Robimy wszystko, by zminimalizować negatywne skutki inflacji, by uchronić przed nią Polaków – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Do tych działań możemy zaliczyć m.in. Tarczę Antyinflacyjną i dodatek osłonowy, dodatek węglowy czy wakacje kredytowe. To także historyczna obniżka podatków, obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc., podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł, zmniejszenie bezrobocia, wzrost płacy minimalnej oraz podwyżka dla nauczycieli i pracowników medycznych.

Ochrona seniorów

Wzrost cen dotknął wszystkich polskich obywateli, w szczególności jednak wzrost ten odczuwają osoby najniżej uposażone, w tym emeryci i renciści. Dla napiętych budżetów tej grupy osób już kilkuprocentowa inflacja może być trudniejsza do udźwignięcia niż inflacja dla osób czynnych zawodowo – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dla polityki społecznej państwa istotna jest ochrona seniorów przed ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Dla rządu Zjednoczonej Prawicy to priorytet. Od 2015 roku minimalne emerytury wzrosły o 458 zł (z 880,45 zł w 2015 roku do poziomu 1338,44 zł w roku 2022), czyli o 52 proc. Wszyscy emeryci i renciści otrzymują też trzynastą emeryturę, która od 2020 roku jest gwarantowana ustawą, jako coroczne, dodatkowe świadczenie. Większość seniorów – ci pobierający niskie emerytury i renty – po raz drugi skorzystają z czternastek.

W ten sposób ponowna wypłata czternastych emerytur wpisuje się w pakiet działań, które mają niwelować skutki inflacji. Dodatkowe świadczenie jest też elementem kompleksowej polityki wobec seniorów prowadzonej przez rząd PiS.
We wszystkich naszych działaniach koncentrujemy się na potrzebach i oczekiwaniach rodzin. Programy senioralne również projektowane są w tym duchu. Kluczowe jest wsparcie na wielu płaszczyznach, by z jednej strony zapewnić seniorom bezpieczeństwo finansowe, z drugiej – stworzyć warunki, by osoby starsze jak najdłużej cieszyły się zdrowiem i aktywnością – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Solidarność międzypokoleniowa

Jaka jest polityka senioralna rządu Zjednoczonej Prawicy? Minister Marlena Maląg odpowiada, że to przede wszystkim polityka wiarygodna, ponieważ wszystkie zapowiadane przez rząd działania są realizowane, czego dowodem są m.in. dodatkowe świadczenia dla seniorów – trzynasta i czternasta emerytura.

My po prostu dotrzymujemy słowa, a nasze działania wpływania na poprawę jakości życia osób starszych. To wyraz naszej solidarności międzypokoleniowej, bez której niemożliwe jest zbudowanie trwałej wspólnoty – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej solidarność międzypokoleniowa zajmuje kluczowe miejsce.

Mamy szereg programów adresowanych do osób starszych, bo chcemy, żeby babcie i dziadkowie jak najdłużej cieszyli się zdrowiem i aktywnością, żebyśmy mogli czerpać z ich życiowych doświadczeń – mówi minister rodziny i dodaje, że skuteczna polityka senioralna musi być prowadzona na wielu płaszczyznach, by w pełni odpowiadać na potrzeby i oczekiwania osób starszych.

Filary polityki senioralnej

Pierwszym filarem polityki senioralnej rządu Prawa i Sprawiedliwości są programy i działania zapewniające bezpieczeństwo finansowe osób starszych. Coroczna waloryzacja świadczeń na korzystnych zasadach, wspominane już minimalne świadczenia na dużo wyższym poziomie niż jeszcze w 2015 roku, program Mama 4+, wprowadzona od 2022 roku emerytura bez podatku i PIT-0 dla seniorów czy dodatkowe świadczenia, jak trzynasta i czternasta emerytura, ułatwiają seniorom zarządzanie domowym budżetem.

To wsparcie, o którym jeszcze kilka lat temu nikomu się nie śniło – mówi minister Marlena Maląg i wylicza, że od 2019 roku, kiedy trzynastka została wypłacona pierwszy raz do seniorów – z tytułu dodatkowych świadczeń; trzynastki właśnie i czternastki – trafiło już ponad 70 mld zł.

Tylko w tym roku, na wszystkie programy i działania adresowane do osób starszych rząd przeznaczył ok. 44 mld zł.

Większa aktywność

W tym wachlarzu rozwiązań znalazło się miejsce na programy wpływające na większą aktywność osób starszych. Dzięki programowi Senior+, w całej Polsce powstają nowe domy i kluby dla seniorów. Dziś w całym kraju mamy ich ponad tysiąc, a z oferty zajęć korzysta ok. 25 tys. osób starszych. Rocznie na program przeznaczamy 60 mln zł. Senior+ to program wieloletni, na jego realizację w latach 2021-2025 przeznaczono 300 mln zł.

Wieloletni charakter ma również program Aktywni+, dedykowany organizacjom pozarządowym prowadzącym projekty dotyczące szeroko pojętej aktywności osób starszych. W tym roku 281 organizacji otrzymało dofinansowanie na realizację projektów aktywizujących seniorów. Do 2025 na program rząd przeznaczy 200 mln zł, po 40 mln zł rocznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czternastka ułatwi seniorom zarządzanie domowym budżetem - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie