Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwona strefa w Łodzi. Jakie ograniczenia w czerwonej strefie? Co to oznacza dla mieszkańców miasta? CZERWONA STREFA - ZASADY 22.10.2020

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W Łodzi zostanie wprowadzona czerwona strefa?
W Łodzi zostanie wprowadzona czerwona strefa?
Łódź za kilka dni może stać się czerwoną strefą. Rośnie liczba zakażeń. Z danych na temat epidemii wynika, że Łódź prawdopodobnie znajdzie się w czerwonej strefie już w sobotę 17 października. Co gorsza, w czerwonej strefie znajdzie się też wiele innych powiatów z regionu łódzkiego.

Łódź w czerwonej strefie? To niemal pewne

Zakażenia koronawirusem w Łodzi biją kolejne rekordy. W sobotę odnotowano 150 zakażeń. W tym tygodniu, po niedzielnym spadku, codziennie jest grubo ponad sto. To oznacza, że Łódź ma szansę trafić do czerwonej strefy.

Aby powiat trafił do czerwonej strefy liczba zachorowań w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców w ciągu dwóch tygodni musi przekroczyć 12. Co to oznacza dla mającej prawie 680 tys. mieszkańców Łodzi?

W ciągu 14 dni od środy (30 września) do wtorku (13 października) w samej Łodzi koronawirusa złapało 870 osób. We wtorek chorowało więc prawie 13 osób na 10 tys. mieszkańców. To oznacza niemal pewne włączenie Łodzi do czerwonej strefy.

Sytuację mógłby zmienić tzw. wskaźnik korygujący, który bierze pod uwagę zachorowania z trzech ostatnich dni i, jeśli sytuacja się poprawia, może uchronić powiat od czerwonej strefy. Jednak w środę (14 października) sytuacja Łodzi jeszcze się pogorszyła bo zaraziło się kolejnych 148 osób. To oznacza, że do czerwonej strefy Łódź wejdzie niemal na pewno.

Łódź czerwoną strefą od 17 października?
Rząd wprowadzając czerwone strefy bierze pod uwagę zachorowania z ostatnich 14 dni i ogłasza decyzje w czwartki. Czy Łódź zostanie czerwoną strefą od 17 października?

W środę na konferencji prasowej rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że do czerwonej strefy trafi ponad 100 powiatów, czyli jedna trzecia Polski. Wśród nich ma być dużo miast.

Jeśli czerwona strefa w Łodzi zostanie wprowadzona 17 października, to niemal na pewno zostanie na dłużej. Nic nie wskazuje bowiem na to, żeby liczba zachorowań miała w Łodzi spaść.

Nic nie wskazuje na to, żeby liczba zakażeń koronawirusem w Łodzi miała spaść.

Ale nie tylko Łódź zagrożona jest czerwoną strefą. Z danych dotyczących zakażeń wynika, że w czerwonej strefie mogą też znaleźć się powiaty: brzeziński, łódzki wschodni, pabianicki, bełchatowski, wieluński, pajęczański, radomszczański, piotrkowski, a także Piotrków Trybunalski i Skierniewice.

Możliwe są jednak i inne decyzje rządu, na przykład wprowadzenie czerwonej strefy w całym kraju. Wprawdzie kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że na razie zostają dwie strefy: czerwona i żółta, ale sytuacja epidemiczna szybko się zmienia.

Na wszelki wypadek do bardzo prawdopodobnego wprowadzenia czerwonej strefy przygotowuje się Urząd Miasta Łodzi. We wtorek na konferencji prasowej urzędnicy przyznali, że biorą pod uwagę, że w mieście może być wprowadzona czerwona strefa. Urzędnicy zapewniają, że są na to przygotowani.

Jakie będą obostrzenia jeśli Łódź będzie w czerwonej strefie?

  • zakaz organizowania kongresów i targów
  • tylko co czwarte miejsce zajęte na wydarzeniach kulturalnych (podobnie jak w strefie żółtej)
  • lokale gastronomiczne mogą działać tylko od godz. 6 do 22 ( po tym czasie tylko na wynos)
  • zakaz działania parków rozrywki i wesołych miasteczek
  • kina nadal z jedną czwartą miejsc dostępnych dla widzów
  • tylko połowa miejsc może być zajętych w kościołach
  • tylko 50 osób na weselach i uroczystościach rodzinnych (liczne bez obsługi)
  • w autobusach, tramwajach i pociągach dostępna tylko połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich
  • w siłowniach i klubach fitness 1 osoba musi mieć 10 mkw. (w żółtej 1 os/7 mkw.)
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności

Do 16 października w czerwonej strefie w województwie łódzkim jest Piotrków Trybunalski oraz powiaty bełchatowski i wieluński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany