Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwona cegła i szklane fasady. Spektakularna przemiana nieruchomości przy ul. Rewolucji 1905 r.

Piotr Jach
Piotr Jach
Z tej perspektywy być może nie każdy rozpozna miejsce - ul. Rewolucji 1905 r. - naprzeciwko Wydziału Ekonomiczn-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.
Z tej perspektywy być może nie każdy rozpozna miejsce - ul. Rewolucji 1905 r. - naprzeciwko Wydziału Ekonomiczn-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Materiały inwestora
Z końcem tego roku zakończyć ma się realizacja kolejnego w Łodzi projektu w kategorii mixed use (mieszanej funkcjonalności), który będzie stanowił odważne połączenie starego z nowym. Tym starym jest zabytkowa willa Leona Rappaporta przy ul. Rewolucji 1905 r. 44, a nowym – trzy budynki na nieruchomości za nią, przebudowane lub wybudowane od podstaw. Tworzy się kolejna ciekawa przestrzeń w mieście.

Prace trwają tam już od trzech lat i zmierzają wreszcie do końca, choć na działce panuje jeszcze typowo budowlany rozgardiasz. Wizytówką nieruchomości jest stojąca przy ulicy secesyjna willa z początku XX w., która dzięki niedawno zakończonym renowacjom ponownie szczyci się ceglastoczerwoną elewacją z elementami tynkowanymi. Dawny dom Rappaporta był po II wojnie światowej siedzibą Przedsiębiorstwa Surowców Wtórnych a później łódzkiego oddziału Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego „Pewex”. Ostatnio mieściła się tam prywatna wyższa uczelnia. Po zakończeniu żmudnego konserwatorskiego remontu (trwa właśnie odtwarzanie balkonów) willa całkowicie zmieni swoją funkcjonalność. Na dwóch górnych piętrach działać będzie aparthotel, a na parterze restauracja.

– W budynku po dawnych magazynach „Peweksu”, po wschodniej stronie działki, powstały mieszkania – mówi architekt Kuba Nawrot. – 32 niewielkie lokale będą oferowane pod wynajem. Na parterze powstanie prawdopodobnie fitness klub. Lekkości budowli nadają przeszklona kondygnacja parteru i różnokolorowe szklane panele na jego elewacji.

Kolejne dwa budynki na nieruchomości przeznaczone są na biura – wyremontowany budynek biurowy zamykający działkę od strony północnej (3,5 tys. mkw. na 5 kondygnacjach) oraz całkiem nowy biurowiec, który stanął w części zachodniej, dobudowany do sąsiedniej kamienicy, boczną ścianą uzupełniający pierzeję ul. Rewolucji 1905 r. (4,2 tys. mkw.) Ma podziemny parking, który zostanie wyposażony w elektryczne auta do wynajęcia – taki zamysł. Stacje ich ładowania będą zasilane ogniwami fotowoltaicznymi zamontowanymi na dachu.

Zapowiadająca się ciekawie inwestycja wpisuje się w program miejskiej rewitalizacji centrum (remont przechodzi właśnie ulica Rewolucji oraz pięć stojących przy niej kamienic), oraz sąsiednią aktywność prywatnych inwestorów.

Pogoda w Łodzi i regonie (17.03.2021):

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany