Czekają na zgłoszenia z całej Polski, także z Łodzi....

  Czekają na zgłoszenia z całej Polski, także z Łodzi. Ideą jest wyróżnienie osób lub organizacji

  (JED)

  Express Ilustrowany

  Express Ilustrowany

  Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. M. Edelmana
  1/2
  przejdź do galerii

  Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. M. Edelmana ©Krzysztof Szymczak

  Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie do środy 12 września czeka na zgłoszenia kandydatów do nagrody Polin, która jest przyznawana od 2015 roku.
  Jej ideą jest wyróżnienie osób lub organizacji, które chronią pamięć o historii polskich Żydów. W ubiegłorocznej edycji nagrodzono Joannę Podolską, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Dzięki jej pracy żydowska Łódź nie jest wspomnieniem o minionym przemysłowym mieście, ale staje się tętniącym życiem elementem teraźniejszości podano w uzasadnieniu. Zwycięzca otrzyma statuetkę - rzeźbę autorstwa Barbary Falender oraz nagrodę finansową. Pula nagród to 30 tysięcy złotych. Laureata poznamy na gali 4 grudnia.

  – Honorujemy tych, którzy działając na rzecz lokalnych społeczności, wypełniają poniekąd misję naszego muzeum, by przywracać, ożywiać i chronić pamięć historii Żydów polskich – mówi prof. Dariusz Stola, dyrektor muzeum, jednocześnie członek kapituły konkursu.

  Konkurs składa się z dwóch etapów: w pierwszym zgłoszenia są zbierane i weryfikowane, a w drugim laureata Nagrody POLIN wyłania kapituła, w której zasiadają przedstawiciele Muzeum, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, laureaci Nagrody POLIN z lat poprzednich oraz przedstawiciele innych organizacji. Do 12 września każdy może zgłosić swojego kandydata poprzez formularz umieszczony na stronie internetowej polin.pl/nagroda. Ponadto kapituła Konkursu może przyznać wyróżnienie, zaś dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - Nagrodę Specjalną. Nagroda POLIN to statuetka - rzeźba autorstwa Barbary Falender oraz nagroda finansowa.

  Wysokość nagród pieniężnych w konkursie dla laureata i wyróżnionych wynosi 30 tysięcy złotych. Ufundowali je Tomek Ulatowski i Ygal Ozechov, Znamienici Darczyńcy Muzeum POLIN oraz Wiktor Askanas i Ewa Masny-Askanas. Dodatkowe nagrody dla pozostałych nominowanych ufundowała Rodzina Ariav.

  Kapituła Konkursu Nagroda POLIN 2018:
  * Marian Turski, Przewodniczący Rady Muzeum - Przewodniczący Sądu Konkursowego,
  * Dariusz Stola, Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,
  * Paula Sawicka, Przewodnicząca Rady Programowej Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”,
  * Grażyna Pawlak, Dyrektor Fundacji im. Profesora Mojżesza Schorra,
  * Piotr Wiślicki, Przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce,
  * Joanna Podolska, Dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, laureatka Nagrody POLIN 2017,
  * Jacek Koszczan, założyciel i Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej - Sztetl Dukla, laureat Nagrody POLIN 2016,
  * Grzegorz Jankilevitsch, Jankilevitsch Foundation, Znamienity Darczyńca Muzeum POLIN.

  Dotychczasowi laureaci Nagrody POLIN:
  Pierwszym laureatem nagrody został Tomasz Pietrasiewicz, twórca i dyrektor Ośrodka ”Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, który od 1998 r. realizuje szereg projektów edukacyjno-artystycznych poświęconych dziedzictwu lubelskich Żydów.

  Kolejny laur trafił do Jacka Koszczana, założyciela i prezesa Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej - Sztetl Dukla. Kapituła konkursu postanowiła przyznać wyróżnienia także dwóm osobom. Wyróżnienie otrzymali: Robert Augustyniak, inicjator działań związanych z przywracaniem pamięci o społeczności żydowskiej Grodziska Mazowieckiego oraz Mirosław Skrzypczyk, nauczyciel i animator kultury pracujący na rzecz dziedzictwa żydowskiego w Lelowie i w Szczekocinach. Nagrodę specjalną otrzymał Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego za całokształt działalności.

  Laureatką trzeciej edycji konkursu została Joanna Podolska, działająca na rzecz zachowania pamięci o historii łódzkiej społeczności żydowskiej, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Wyróżnienia otrzymali: Dariusz Paczkowski z Żywca i Ireneusz Socha z Dębicy. Nagrodę Specjalną POLIN 2017 otrzymało Stowarzyszenie "Dzieci Holocaustu" w Polsce.

  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wmurowanie kamienia węgielnego w MONOPOLIS [VIDEO]

  Wmurowanie kamienia węgielnego w MONOPOLIS [VIDEO]