Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfrowa probówka w ogromnym kielichu. To jedyne tego typu urządzenie na świecie

(izj)
W pomieszczeniu w kształcie walca o wysokości 5,4 m oraz średnicy 16 m zostanie ulokowany gigantyczny i ważący 50 ton symulator o nazwie Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ). Będzie on najważniejszą częścią nowego laboratorium Symulacji Molekularnych w nowym budynku Technoparku Łódź przy ul. Dubois 114/116 na Górnej. Obiekt będzie nosił nazwę BioNanoPark+ i będzie uzupełnieniem dotychczasowego BioNanoparku.

Maszyna jest tak duża, że niezbędne okazało się zaprojektowanie specjalnie dla niej całego budynku. Konstrukcja była początkowo kulą, ale ze względu na sąsiedztwo lotniska i przelatujące w pobliżu samoloty, ścięto jej „czubek” i teraz przypomina ogromny kielich.
ARUZ będzie pełnić rolę gigantycznej, cyfrowej probówki. Będzie można przeprowadzać w nim symulacje różnych procesów, dzięki którym czas badań skróci się z miesięcy do dni. To pierwsze tak ogromne urządzenie tego typu na świecie. Znajdzie się w nim aż 12 ton przewodów sygnałowych i zasilających, 100 km połączeń elektronicznych oraz 27 tys. specjalnych układów. Dla porównania, największe do tej pory urządzenie tego typu działające na świecie ma tych układów zaledwie 500.
Montaż cyfrowej probówki jest już w toku.

- W budynku, w którym będzie działał ARUZ znajduje się już pełna konstrukcja stelażu urządzenia – mówi Adam Włodarczyk, koordynator projektu. - Gotowa jest również instalacje elektryczna. Obecnie są prowadzone prace obejmujące montaż zasilaczy oraz prowadzenie kabli informatycznych. Na drugi i zarazem ostatni test szczelności czeka zamontowana instalacja chłodzenia. Jej pozytywny wynik da nam zielone światło do zamocowania na stelażu płyt elektronicznych i połączenia ich kablami.
Montaż cyfrowej probówki zakończy się w połowie lipca. Później rozpocznie się faza badań, podczas której do urządzania będą wprowadzane dane. ARUZ zacznie działać w październiku br.

W urządzeniu będzie można przeprowadzać symulacje przebiegu reakcji chemicznych, nawet tych najbardziej skomplikowanych, jak również procesów biologicznych. Dzięki niemu będzie można śledzić krok po kroku przebieg danej np. reakcji chemicznej, od momentu wlania do jednego pojemnika dwóch substancji aż do momentu ostatecznego ich połączenia. Symulacje z wykorzystaniem ARUZ-a skrócą czas badań laboratoryjnych i zmniejszą koszty ich prowadzenia.

- Prowadzimy już rozmowy z firmami zainteresowanymi przeprowadzeniem badań w naszej cyfrowej probówce – mówi Bogdan Wasilewski, prezes Technoparku. - Są to firmy z branży farmaceutycznej, medycznej, chemicznej, lotniczej i zbrojeniowej.
Realizacja całej inwestycji będzie kosztowała 178 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany