Cuchnący chorzy są utrapieniem

Elżbieta Włodarczyk
Co najmniej kilku zaniedbanych brudnych pacjentów z wszawicą przewozi dziennie pogotowie. Po takich wizytach karetki są dokładnie myte i dezynfekowane.

Nie ma dnia, by karetki pogotowia ratunkowego nie były wzywane do co najmniej kilku bezdomnych osób, które wymagają natychmiastowej pomocy. Najbardziej przejmującym przypadkiem był pijany do nieprzytomności około 30-letni mężczyzna znaleziony na bałuckim śmietniku. Był brudny, zawszawiony i bardzo wyniszczony, z prawą nogą w gipsie, który jak się okazało nosił prawie od roku! Spod naruszonego brudnego gipsu, który pacjent miał na podudziu, widać było martwicę tkanek i setki białych larw. Czuć było straszliwy fetor gnijącego ciała. W szpitalu umieszczono go w izolatce, by uchronić się przed inwazją robaków, które szybko rozprzestrzeniały się po oddziale. Inny pacjent miał zainfekowane rozległe stare rany na plecach i ramieniu, od których nie można było odkleić ubrania.

Mniej drastyczne przypadki zaniedbanych brudnych, cuchnących pacjentów ze świerzbem i wszawicą z sączącymi się ranami codziennie zdarzają się w pogotowiu. Wiele osób ma rozbite głowy i złamania powstałe podczas upadku lub bójki.

- Pacjenci przewożeni są do szpitala na badania, wielu z nich wymaga hospitalizacji - mówi koordynator medyczny Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

- Za każdym razem po transporcie takiego chorego karetka zjeżdża do bazy przy ul. Wareckiej. Musi być dokładnie myta, czyszczona i dezynfekowana, by mogła znów jeździć na wizyty. Czasami trwa to nawet ponad godzinę.

Pacjenci szpitali narzekają, że muszą przebywać w tej samej sali, gdzie leżą chorzy bezdomni przywożeni z ulicy, którzy są zawszeni i są nosicielami groźnych bakterii.

- Zaniedbani higienicznie pacjenci zanim trafią na oddział są myci, odwszawiani i dezynfekowani - mówi Jacek Dudek , rzecznik szpitala im. WAM w Łodzi. - Ci którzy mają choroby zakaźne np. świerzb są umieszczani w oddzielnych salach. Ich odzież jest prana, dezynfekowana, a jeżeli nie nadaje się do użytku wyrzucana.

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILM Wypadek autokaru w Panamie. Nie żyje 18 osób, ponad 30 zostało rannych (x.news/STORYFUL)