Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej zachorowań, coraz więcej infekcji. Wirusy atakują. Jak się przed nimi bronić

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Pacjenci cierpią głównie z powodu infekcji paragrypowych. Niektórzy opowiadają lekarzom, że wirusy dosłownie ścięły ich z nóg. Po takich infekcjach chorzy czasami tygodniami dochodzą do siebie.

- U części pacjentów przewlekły kaszel potrafi dokuczać przez kilka tygodni, choć na zdjęciu rtg nie ma żadnych zmian w płucach - mówi Joanna Stachurska-Jasińska, lekarz w poradni przy ul. Łanowej (na zdjęciu). - Miałam pacjentów, którzy przyjmowali kolejno trzy antybiotyki, a ich stan się nie poprawiał. W końcu musiałam skierować ich do szpitala.
SKLEPY W WIGILIĘ, JAK SĄ OTWARTE To co łączy zarówno chorych z infekcjami górnych dróg oddechowych, jak i tych z biegunkami, to brak gorączki - ten objaw, a raczej jego brak, jest coraz częstszy. Po pierwsze ze względu na zmianę profilu atakujących nas bakterii czy wirusów, po drugie z powodu stosowania skutecznych leków przeciwgorączkowych.

W ostatnim czasie infekcje paragrypowe rozpoznano u 7.240 mieszkańców województwa. Rok temu o tej porze było takich przypadków 5.724. Od początku sezonu grypowego (tj. od 1 września) zachorowało 76.812 osób (dla porównania rok temu - 62.776). Zdaniem niektórych lekarzy mogą już być pojedyncze przypadki grypy sezonowej. Tak sądzą, obserwując objawy pacjentów, bo dotychczas w żadnej z próbek pobranych od 67 chorych nie wyizolowano wirusa grypy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany