Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej pacjentów z covidem w łódzkich poradniach. Ośmiu na dziesięciu testowanych pacjentów jest zakażonych.

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Temperatura 38,5 do 39 stop., katar, niekiedy zaburzenia smaku i węchu oraz suchość w ustach. Towarzyszą temu bóle kostno-stawowe, czyli jak to mówią pacjenci „łamanie w kościach”. Sporadycznie tacy chorzy zgłaszają lekarzom zaburzenia smaku i węchu. Tacy pacjenci są codziennie w prawie każdej łódzkiej poradni. - Jest dużo potwierdzonych zakażeń koronawirusem - mówi doktor Paweł Lewek, właściciel poradni rodzinnej na Karolewie. - Wykonujemy pacjentom u których podejrzewamy takie zakażenie testy antygenowe. Najczęściej potwierdzają nasze wcześniejsze rozpoznanie.

Obecnie na covid chorują osoby niezaszczepione i oraz ci, którzy szczepili się ostatni raz w ubiegłym roku.
Zakażonych leczy się objawowo, a choroba na szczęście nie ma ciężkiego przebiegu. Póki co żaden z chorych zdiagnozowanych w ostatnich dwóch tygodniach w poradni na Karolewie nie musiał być hospitalizowany.

- Ośmiu na dziesięć testowanych pacjentów ma dodatni wynik w kierunku covid – mówi doktor Beata Szadkowska, lekarz rodzinny z poradni na Górnej. - W ubiegłym miesiącu miało go 1 na 10 badanych. Zamawiamy bezpłatne testy w Ministerstwie Zdrowia. Zamówienia realizowane są w ciągu 2-3 dni.

Doktor podkreśla, że testy antygenowe należy wykonywać w ostrej fazie infekcji. Zakażonym lekarze zalecają aby na czas infekcji zostali w domu, a po jej przechorowaniu pojawili się w gabinecie na kontrolę.
Jest też grupa pacjentów, którzy do poradni zgłaszają się po udarze cieplnym. Skarżą się, że podwójnie widzą, zapominają słów, nie mogą pozbierać myśli i mają problemy z koncentracją – dr Lewek wymienia objawy z jakimi chorzy zgłaszają się do lekarza.
Pacjentów w poradniach podstawowej opieki medycznej w sierpniu jest znacznie mniej niż w poprzednich miesiącach. Jak co roku o tej porze część łodzian zgłasza się do poradni z infekcjami górnych dróg oddechowych – to pokłosie gwałtownych zmian temperatury związane z korzystaniem z klimatyzacji oraz spożywania w upalne dni lodów i picia zimnych napoi.

- Mali pacjenci najczęściej konsultowani są z powodu angin i odczynów alergicznych – mówi dr Jacek Kidoń, pediatra z poradni przy ul. Leczniczej 6. - Mamy też pojedyncze przypadki covid wśród dzieci. Na szczęście choroba szybko ustępuję po zastosowaniu leczenia objawowego.

Lekarze konsultują również pacjentów z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. To ci, którzy najczęściej pochorowali się po zjedzeniu nieświeżej żywności lub niedokładnie umytych, a pryskanych wcześniej, owoców i warzyw.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany