Coraz więcej mieszkańców naszego regionu ma trzecie zęby

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W ubiegłym roku mieszkańcom naszego regionu wykonano o 45 % więcej protez zębowych niż rok wcześniej. Z leczenia stomatologicznego w ramach NFZ skorzystało 439 tys. osób. Albo mamy mniej pieniędzy, albo szybko się starzejemy i potrzebujemy trzecich zębów. Tylko w ten sposób można wytłumaczyć fakt, że w ubiegłym roku w naszym regionie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w gabinetach protetycznych wykonano 58 tys. 949 protez. To o 45 procent więcej niż rok wcześniej. Sztuczne zęby otrzymało odpowiednio 33 tys. 500 pacjentów, a rok wcześniej 20 tys. 062. W ubiegłym roku na protezy zębowe NFZ wydał blisko 27 mln zł, a rok wcześniej - 17. Czytaj na kolejnych slajdach archiwum
W ubiegłym roku mieszkańcom naszego regionu wykonano o 45 % więcej protez zębowych niż rok wcześniej. Z leczenia stomatologicznego w ramach NFZ skorzystało 439 tys. osób.

Albo mamy mniej pieniędzy, albo szybko się starzejemy i potrzebujemy trzecich zębów. Tylko w ten sposób można wytłumaczyć fakt, że w ubiegłym roku w naszym regionie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w gabinetach protetycznych wykonano 58 tys. 949 protez. To o 45 procent więcej niż rok wcześniej. Sztuczne zęby otrzymało odpowiednio 33 tys. 500 pacjentów, a rok wcześniej 20 tys. 062. W ubiegłym roku na protezy zębowe NFZ wydał blisko 27 mln zł, a rok wcześniej - 17.

Wielu mieszkańców naszego regionu korzysta z leczenia stomatologicznego w ramach ubezpieczenia. W ub. r. gabinety mające kontrakty z NFZ odwiedziło 439 tys. osób. Rok wcześniej - 441 tys.

Ubezpieczony w naszym regionie może leczyć zęby w jednym z 389 gabinetów stomatologicznych, które mają umowę z NFZ. Każdemu przysługuje raz w roku przegląd zębów. Trzy razy w roku ubezpieczony może zgłosić się do gabinetu na badanie kontrolne. Pacjenci, którzy wymagaliby kanałowego leczenia zębów w ramach ubezpieczenia, mogą leczyć tylko zęby do trójki włącznie. Leczenie pozostałych odbywa się wyłącznie komercyjnie.

Poza tym w ramach NFZ można skorzystać z leczenia zmian na błonie śluzowej jamy ustnej, mieć usunięty ząb, ale też w razie potrzeby można wykonać dwa razy w roku zdjęcia rentgenowskie zębów. Kto boi się bólu w trakcie wypełniania zęba lub jego usuwania, może otrzymać znieczulenie.

W ramach bezpłatnych świadczeń pacjentowi przysługuje także leczenie protetyczne. Protezę akrylową częściową lub całkowitą może mieć wykonaną raz na 5 lat. Raz na 2 lata może ją bezpłatnie naprawić. Również dopasowanie w ramach ubezpieczenia przysługuje raz na 2 lata.

Kobiety w ciąży i połogu mogą usuwać kamień nazębny raz na 6 miesięcy. Badania kontrolne mogą wykonywać raz na kwartał. Przysługuje im również w ramach NFZ leczenie kanałowe wszystkich zębów, także z zakażonymi kanałami.

Podatek cukrowy. Podreperuje budżet czy zdrowie Polaków?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie