reklama

Coraz więcej łodzian wyjeżdża na turnusy rehabilitacyjne opłacane przez ZUS. W ten sposób można się leczyć w ramach zwolnienia

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Aż cztery tysiące mieszkańców naszego miasta w pierwszym półroczu tego roku orzecznicy ZUS skierowali na 24-dniowe turnusy rehabilitacyjne dla poratowania zdrowia. W całym ubiegłym roku wydano ponad 6,6 tys. orzeczeń o potrzebie rehabilitacji. Identycznie było w 2017 roku.

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej - bo tak urzędowo nazywa się takie leczenie - ma na celu przywrócenie zdolności do pracy osobom, które w wyniku choroby są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy - co mogłoby skutkować skierowaniem na rentę - a które rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji. Korzystają z takiego leczenia osoby po poważnych operacjach, zawałach, udarach oraz ci, którym na skutek stresu związanego z pracą „sypie się cały organizm”.

Większość pacjentów korzysta z leczenia poza Łodzią, w ośrodkach sanatoryjnych.

- O miejscu skierowania decyduje schorzenie, ze względu na które wymagana jest rehabilitacja - informuje Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Dla naszych klientów szukamy więc ośrodka odpowiedniego ze względu na zakres leczonych w nim schorzeń i staramy się w pierwszej kolejności korzystać z tych ośrodków, które są najbliżej naszego miasta.

Nie wszyscy jednak skierowani na turnus rehabilitacyjny wyjeżdżają z Łodzi. Część osób korzysta z rehabilitacji na miejscu.

- Ponad 16 proc. wydanych w pierwszym półroczu tego roku orzeczeń zostało zrealizowanych w trybie ambulatoryjnym, czyli w Łodzi - dodaje Monika Kiełczyńska. - Dla porównania, z 6,6 tys. orzeczeń wydanych w ubiegłym roku 18,5 proc. zrealizowanych zostało w trybie ambulatoryjnym, a z wydanych w 2017 r. - 18,2 proc.

Z turnusów rehabilitacyjnych pacjenci korzystają w ramach zwolnienia lekarskiego.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie