Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej wiernych w kościołach. Wielu nie zachowuje bezpiecznego dystansu

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Na niedzielnej mszy o godz. 9 w kościele Przemienienia Pańskiego (przy ul. Rzgowskiej) modliło się około 50 osób. W ogłoszeniach parafialnych kapłan informował, że w świątyni równocześnie może przebywać 120 wiernych. Przepisy mówią, że na jednego modlącego się powinno przypadać 7 m kw. Uczestnicy nabożeństw powinni zachowywać bezpieczną odległość 2 m. Przy wejściu do świątyni powinny być udostępnione pojemniki z płynem dezynfekującym.

Na porannej mszy w łódzkiej katedrze modliło się ok. stu osób (zgodnie z przepisami mogło uczestniczyć w liturgii 200 osób). Nie wszyscy przestrzegali dystansu społecznego, nie siedzieli w szachownicy. Zajmowali kolejne ławki, siadając dokładnie za plecami osoby modlącej się przed nimi.

We wspomnianym kościele Przemienienia Pańskiego komunii świętej udzielało 3 kapłanów. Jeden podawał ją do ust, dwóch na rękę.

W kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Jasnogórskiej przy ul. Gogola o godz. 10.30 prawie wszyscy wierni przestrzegali dystansu społecznego. Ale w pobliżu ołtarza siedziało skupionych na dwóch ławkach, ocierając się o siebie kilkoro dzieci.

W związku z pandemią koronawirusa Covid-19 i ciągłym wzrostem zachorowań oraz zwiększającą się liczbą osób przebywających na kwarantannie w swoich domach metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedzielę i święta do dnia 15 listopada br. wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.

Jednocześnie arcybiskup cyt. „zachęca do udziału we mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych” oraz „aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe".

Nie żyje Wojciech Pszoniak:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany