Coliving – nowy trend mieszkaniowy

Materiał partnera zewnętrznego
Coliving to mieszkanie pod wspólnych dachem z obcymi ludźmi, z którymi dzielimy wspólną przestrzeń np. salonu czy kuchni, zachowując przy tym zupełną prywatność w obszarze sypialni i łazienki. Dla wielu osób ta forma wynajmu mieszkania jest o wiele bardziej korzystna niż tradycyjne kupno czy wynajęcie np. kawalerki.

Coliving – co to jest?

Inspiracją dla colivingu, czyli mieszkania we wspólnocie, był coworking. Praca freelancerów z tej samej lub różnych branż pod jednym dachem, którzy mają okazję spotkać się i wymienić informacjami na tematy zawodowe, stała się dla inwestorów budowlanych wzorem do niekonwencjonalnego zaaranżowania przestrzeni. Podchwycili oni ideę tworzenia jednego budynku, doskonale wyposażonego na potrzeby przebywających tam ludzi, którzy mogą czerpać benefity z tego, że wynajmują coś wspólnie. Korzyściami tymi są nie tylko niższy czynsz, ale również bardziej luksusowe wyposażenie czy możliwość opłacania firmy zarządzającej wynajmowaną przestrzenią.

Coliving początkowo miał być tworzeniem przestrzeni dla ludzi, którzy wspólnie pracują i mieszkają. Dzięki temu mieszkańcy mogliby oszczędzić dużo czasu, rezygnując z dojazdu do pracy i mogąc się komunikować w sprawach zawodowych bezpośrednio i szybko z osobami, z którymi mieszkają w jednym budynku. W chwili obecnej, coliving opiera się na idei tworzenia mikroapartamentów ze wspólną przestrzenią dla pozostałych mieszkańców bez łączenia tego z obszarem pracy. To, co wyróżnia wynajmowane apartamenty, to najwyższa jakość wyposażenia i mebli, wyszukane aranżacje oraz dodatkowy luksus w postaci znajdujących się w budynku siłowni czy basenu, na które trudno byłoby sobie pozwolić wynajmując mieszkanie w tradycyjnym budownictwie. Główną ideą colivingu jest urządzenie takiej przestrzeni, która dawałaby pełną wygodę mieszkania przy jak najbardziej bezproblemowym jej obsługiwaniu. Ma ona zapewniać beztroskie i komfortowe życie, w którym jest czas na zabawę i rozwój własnych zainteresowań.

Coliving – dla kogo?

Coliving to przede wszystkim atrakcyjna oferta dla młodych ludzi, którzy dopiero zaczęli pracę i nie chcą się przywiązywać do jednego miejsca lub miasta. Zamiast mieszkania na kredyt wolą coś wynająć. Jeśli są samotni, wspólny salon to idealne miejsce do nawiązania nowych znajomości oraz przyjemnej formy spędzania czasu w towarzystwie innych osób. Wspólna kuchnia to z kolei możliwość wymiany kulinarnych przepisów lub załapania się na domowy posiłek, jeśli akurat zapomniało się zrobić zakupów. W przypadku ostatniej sytuacji, rewanż w przygotowaniu posiłków dla innych domowników oczywiście wskazany.

Coliving to dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero przybyły do nowego miasta i nie znają zupełnie nikogo, z kim miło by było wypić kawę lub kto mógłby polecić interesujące miejsca do odwiedzenia w danym miejscu. Ta opcja jest korzystna zarówno dla studentów, jak również dla dojrzałych osób, które sytuacja zawodowa zmusiła do podjęcia pracy daleko od rodzinnego domu. Także cyfrowi nomadzi, którzy pracują w domu zdalnie, ale po pracy potrzebują kontaktu z innymi osobami, będą zainteresowani ideą co-living.

Wydzielenie prywatnej sypialni i łazienki z pozostawieniem przy tym wspólnej przestrzeni w postaci salonu i kuchni to idealna opcja dla osób, które cenią sobie minimalizm. Po co kupować zestawy naczyń i garnków, skoro można je użytkować wspólnie z innymi? Po co nabywać kolejne książki, skoro można skorzystać ze wspólnej biblioteczki? Coliving stwarza szansę nadania rzeczom większej wartości, gdyż używane są wielokrotnie przez wielu ludzi. Sprzyja więc ekologicznemu zachowaniu.

Seniorzy to także potencjalna grupa, dla której coliving będzie korzystną formą wynajmu mieszkania. Wielu z nich żyje samotnie i pragnie towarzystwa innych ludzi. Dlatego alternatywa życia na swoim a jednak z grupą innych osób, może być dla nich atrakcyjna.

Coliving w Polsce

Idea mieszkania we wspólnocie zaczyna być w Polsce coraz bardziej popularna. Wpływa na to zwiększona tendencja do podróżowanie za pracą, chęć poznawania nowych miejsc i ludzi, idea mobilności i życia bez kredytów. Jedną z popularniejszych inwestycji w Polsce wpasowującą się w ideę colivingu są akademiki Basecamp w Łodzi.

Akademiki Łódź Basecamp to odrębne apartamenty lub pokoje, które znajdują się budynku z wydzieloną przestrzenią na spotkania mieszkańców. Zarówno w pokojach, jak i apartamentach, znajdują się osobne łazienki i kuchnie. Dzięki temu prawie każda przestrzeń mieszkalna tworzy odrębną jednostkę. Mieszkanie w akademiku daje możliwość na jednoczesne zachowanie przestrzeni prywatnej, jak również łatwe korzystanie z życia towarzyskiego. Spotkania towarzyskie odbywają się nie tylko w wydzielonym miejscu spotkań, ale też i na siłowni lub w jednej z 15 wspólnych, dobrze wyposażonych kuchni. Oprócz wspólnego gotowania z przyjaciółmi, przestrzeń akademika umożliwia szybkie zorganizowanie wycieczek rowerowych, dzięki istnieniu wypożyczalni rowerów.

Kto nie ma talentów kulinarnych i woli jeść na mieście, ma do dyspozycji znajdującą się na terenie akademika restaurację. A kto zapomni o zrobieniu zakupów, ten zawsze może się udać do pobliskiego sklepu spożywczego. Dla amatorów rozrywki też nie zabraknie atrakcji, bo inwestorzy Basecamp planują otworzyć klub, w którym można się będzie bawić ze znajomymi, świętując np. zdany egzamin czy awans w pracy. Wszak akademiki Basecamp w Łodzi to nie tylko miejsce dla studentów. To opcja dla osób młodych, ceniących sobie komfort mieszkania w dobrze zagospodarowanym miejscu, blisko centrum. Dzięki dogodnej lokalizacji, dotarcie do ulicy Piotrkowskiej to kwestia krótkiej przejażdżki rowerem. Łatwy dojazd komunikacją miejską to również udogodnienie dla tych, którzy nie lubią dojeżdżać do pracy własnym samochodem i martwić się o wolne miejsca parkingowe.

Dodaj ogłoszenie