Codziennie w Łodzi rozwodzi się sześć par! Miłość aż po......

  Codziennie w Łodzi rozwodzi się sześć par! Miłość aż po... sąd

  Agnieszka Gospodarczyk

  Express Ilustrowany

  Aktualizacja:

  Express Ilustrowany

  Codziennie w Łodzi rozwodzi się sześć par! Miłość aż po... sąd
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Polskapresse

  Na początku jest jak w bajce - zakochani biorą ślub, marzą o domu, zdrowych dzieciach, dobrym aucie i labradorze. Potem przychodzi proza życia - niezgodność charakterów, zdrada, nuda, kłótnie z teściową i do sądu wpływa pozew o separację albo rozwód. Miłość od nienawiści dzieli naprawdę cienka linia.
  Mam cię dość!
  Gdyby liczbę spraw rozwodowych podzielić na 365 dni w roku, to okazałoby się, że każdego dnia blisko sześciu łodzian mówi współmałżonkowi - odchodzę.
  - W zeszłym roku wpłynęło 119 spraw o separację i 2119 o rozwód - mówi Grażyna Jeżewska, rzecznik Sądu Okręgowego w Łodzi. - Dwa lata temu było to odpowiednio - 111 i 2215, a w 2010 roku - 94 i 2151 spraw.
  Nie lepiej jest w tzw.
  okręgu łódzkim, który swoim zasięgiem obejmuje, m.in. Kutno, Rawę Mazowiecką, Pabianice, Brzeziny, Łęczycę. W podsumowaniu za 2012 rok wyszło, że spraw rozwodowych było 3,8 tys., a tych o separację 191. Ponad 70 proc. pozwów składają żony, na wniesienie sprawy decydują się głównie pary z niewielkim stażem małżeńskim, czyli do pięciu lat. Najczęstszymi przyczynami rozstań są szeroko rozumiana niezgodność charakterów oraz zdrada.
  - Z biegiem lat wzrosło społeczne przyzwolenie na branie rozwodu. Rozwodnik to nie trędowaty, tylko osoba, która miała odwagę podjąć trudną decyzję, szczególnie gdy przez wiele lat trwała w toksycznym związku, gdzie partner pił, bił, poniżał, zdradzał - mówi mecenas Iwona Zimoch.

  Zobacz też: Motocyklowa eskorta ślubna - FILM

  Bitwa o odkurzacz

  W przypadku bezdzietnych par, braku przemocy domowej i żądania ustalenia winowajcy sąd orzeka rozwód już na pierwszej rozprawie. Bezpowrotnie zlikwidowano posiedzenie pojednawcze. Mimo to sędzia zwykle stara się ratować podstawową komórkę społeczną.
  - Gdy pada pytanie: kocha pani męża, a pan żonę, bywa, że skłóceni małżonkowie odpowiadają tak. Wtedy można odroczyć sprawę - wyjaśnia adwokat. - Sędzia radzi, aby przemyśleli wszystko na nowo, spróbowali terapii, dogadali się.
  Gdy jednak zwaśnieni małżonkowie stawiają sprawę na ostrzu noża, zaczyna się bezpardonowa walka, w której wszystkie chwyty są dozwolone - używa się detektywów, manipuluje dziećmi sugerując, że np. padły ofiarą molestowania współmałżonka, zbiera dowody w pracy, za pomocą internetu, portali społecznościowych.
  - Jedna strona chce się odegrać na drugiej. Toczone są walki o ulubiony ręcznik, nowy odkurzacz, psa - wylicza mecenas. - Proces ciągnie się latami, prane są wszystkie brudy. Strony obrzucają się inwektywami. Powoływani są kolejni świadkowie. Cierpią dzieci i sami zainteresowani, bo rozwód jest przecież porażką.
  Do tego kosztowną - może uszczuplić budżet o 2 tys. zł, ale może i o 200 tys. zł. Dlatego wiele par decyduje się "tylko" na separację. Dochodzą do wniosku, że straty finansowe byłyby zbyt duże, bo prowadzą, np. dochodową firmę.
  - Będąc w separacji żaden z małżonków nie ma prawa wstąpić w nowy związek małżeński. Nie każda zresztą kończy się rozwodem. Czasem odpoczynek od partnera sprawia, że miłość rozkwita na nowo - podsumowuje adwokat.

  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rozwod

  emi6643 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  raczej do rozwodu to wszyscy proponują adwokata, samodzielnie trudno czasem ogarnąć. www.rozwodylodz.pl - jest taka stronka, ale nie wiem, czy to konkretny adwokat, która to kancelaria.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A macie adwokata

  Ania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ja polecam rozwód z adwokatem dużo więcej można osiągnąć o ile ma on doświadczenie w takich sprawach. Z mojego doświadczenia mogę polecić adwokata Jarosława Szkudlarka z Łodzi bardzo doświadczony w...rozwiń całość

  Ja polecam rozwód z adwokatem dużo więcej można osiągnąć o ile ma on doświadczenie w takich sprawach. Z mojego doświadczenia mogę polecić adwokata Jarosława Szkudlarka z Łodzi bardzo doświadczony w tych sprawach. Na jego stronie można bardzo dużo dowiedzieć się na temat rozwodów podaję link www.adwokat-szkudlarek.plzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale kościelny rozwód to fikcja

  Michał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Kościelnego rozwodu praktycznie nie da się za to wziąć. Przeszkadzają jak tylko się da i przedłużają sprawę o kilka lat: http://rozwod-z-klasa.pl/rozwod/rozwod-koscielny.html

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i koniec października...

  kolejny bezowocny miesiąc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ja czekam pół roku i jak się dowiedziałam poczekam jeszcze 2,5 miesiąca. codziennie wpływa ok 40 nowych pozwów, a sąd rozpatruje na wokandzie zaledwie 6..
  u mnie też czysta formalność, ale...rozwiń całość

  ja czekam pół roku i jak się dowiedziałam poczekam jeszcze 2,5 miesiąca. codziennie wpływa ok 40 nowych pozwów, a sąd rozpatruje na wokandzie zaledwie 6..
  u mnie też czysta formalność, ale sygnatura to sygnatura.. trzeba czekać, albo... złożyć wniosek o przyśpieszenie rozprawy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niech to krócej trwa...

  CzekającaNaRozwód (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  czekam na termin już 4 miesiąc.. nie mamy dzieci, nie ma majątku.. czysta formalność.. i nie uważam że to moja życiowa porażka, wręcz przeciwnie.. wiem teraz że w życiu wszystko jest możliwe.....rozwiń całość

  czekam na termin już 4 miesiąc.. nie mamy dzieci, nie ma majątku.. czysta formalność.. i nie uważam że to moja życiowa porażka, wręcz przeciwnie.. wiem teraz że w życiu wszystko jest możliwe.. tylko niech to wszystko trwa krócej...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z doświadzenia wiem...

  WolnyPoKociejŁapie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

  Jak sam nick wskazuje nie byłem nigdy w związku małżeńskim aczkolwiek byłem z kobietą (8lat), którą bezgranicznie kochałem. Cóż miłość, miłością a życie to życie. Były plany, były zaręczyny i...rozwiń całość

  Jak sam nick wskazuje nie byłem nigdy w związku małżeńskim aczkolwiek byłem z kobietą (8lat), którą bezgranicznie kochałem. Cóż miłość, miłością a życie to życie. Były plany, były zaręczyny i wyjazd do Anglii po funty na wesele :D.
  Narzeczona poznała smak zachodu, łatwość nawiązywania kontaktów z rożnymi nacjami ... i została z maluteńkim mulatkiem ... a ojczulek gdzieś w Nigerii albo Londynie :D. Ja wróciłem do kraju i dobrze mi dobrze jest! Nie mam zamiaru szukać nic na siłę. "Jak chcę się napić piwa nie muszę od razu kupować całego browaru" :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do slubu

  kakpp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 16

  trzeba po prostu dojrzeć..

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego rozwody są takie drogie???

  advocatus diaboli (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 36

  Bo są tego WARTE!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ślub to porażka !!

  bea (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 22

  dlatego ja nie mam ślubu i mieć nie będę !!..bo zawsze mogę wystawić faceta za drzwi bez żadnych sądów~!!czuje się panią sytuacji .Po co sobie utrudniać życie ....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wina kobiet

  mondra kobieta mało wymaga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 31

  a głupia kobieta chce rządzi i dominowac

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo