Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić aby skorzystać z opieki długoterminowej lub dostać opaskę z przyciskiem alarmowym

LB
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Już wkrótce rozpocznie się przyjmowanie wniosków od osób, które chciałyby skorzystać z opieki długoterminowej. Program jest bezpłatny i skierowany do tych osób, które nie korzystają z takiej opieki w ramach NFZ.

Opaski powędrują do seniorów po wakacjach. Nabór chętnych również ruszy we wrześniu. Ale już od 1 sierpnia pacjenci lub ich rodzinny będą mogli się zgłaszać do bezpłatnego programu opieki długoterminowej.
Dla kogo opaski
Opaskę może otrzymać osoba w wieku 60+, mieszkaniec Łodzi, który jest osobą niesamodzielną minimum w jednej czynności według skali Barthel (poniżej wyjaśnienie czym jest ta skala i jak się ją oblicza), taki, który nigdy nie skorzystał ze wsparcia podobnego typu.
Opaski wydawane będą bezpłatnie. Za udział w programie seniorzy również nie będą ponosili żadnych opłat.
Opaska medyczna pozwoli weryfikować podstawowe czynności życiowe (tętno), weryfikować zdarzenia alarmowe (sygnał SOS, upadek chorego, zdjęcie opaski, opuszczenie przez pacjenta bezpiecznej lokalizacji) oraz pozwoli pacjentowi komunikować się z centrum teleopieki.
Centrum teleopieki zapewni pacjentowi wsparcie w przypadku pogorszenia stanu zdrowia umówiając wizytę u lekarza, zamówienie transportu medycznego, informacje dotyczące dostępności aptek, placówek służby zdrowia.
Opieka długoterminowa
W ciągu 2 lat skorzysta z niej 40 osób niesamodzielnych i ich opiekunów faktycznych. Otrzymają oni wsparcie w postaci wizyt pielęgniarki, opiekunów towarzyszących, dietetyka, psychologa oraz
fizjoterapeuty.
Dla kogo
Projekt jest skierowany do wszystkich mieszkańców Łodzi, które ze względu na wiek i stopień niesamodzielności wymagają stałej opieki. Osoba niesamodzielna zakwalifikowana do projektu objęta zostanie przez okres około 12 miesięcy otrzymując następujące wsparcie: pielęgniarską opieką długoterminową w domu pacjenta, wsparcie opiekunów w zakresie funkcji towarzyszących (np. umówienie wizyty lekarskiej), opiekę dietetyka poprzez ułożenie diety osoby niesamodzielnej, zabiegi rehabilitacyjne oraz zapobieganie odleżynom, przykurczom.
Chory oraz jego opiekunowie faktyczni będą mieli zapewnione wsparcie psychologiczne.
Kto może skorzystać z projektu
Osoba, która spełnia poniższe warunki: ma ukończone 60 lat, jest mieszkańcem Łodzi, jest osobą niesamodzielną, która otrzyma mniej niż 60 punktów w skali Barthel, nigdy nie skorzystała ze wsparcia podobnego typu , nie korzysta z opieki długoterminowej w ramach NFZ.
Pierwszeństwo będą miały osoby, które oświadczą, iż:
- prowadzą jednoosobowe gospodarstwo domowe; przedłożą zaświadczenie o zamieszkiwaniu wspólnie z opiekunem faktycznym aktywnym zawodowo; przedłożą dokumentację medyczną o odbytym leczeniu szpitalnym w ostatnich 6 miesiącach; przedłożą zaświadczenie, iż oczekują na długoterminową opiekę w DPS powyżej 6 miesięcy; uzyskają wynik w skali Barthel poniżej 40 punktów; oświadczą, iż otrzymują dochody poniżej min. socjalnego.
Gdzie się zgłosić
Od 1 sierpnia należy się zgłaszać do Biura ds. Rekrutacji w Oddziale ds. Polityki Senioralnej Urzędu Miasta Łodzi, ul. Zachodnia 47, tel. (42) 638 47 30.
Czym jest skala Barthel
Określa stopień samodzielności pacjenta w wykonywaniu podstawowych funkcji życiowych. Wyszczególnione jest 10: spożywanie posiłków, przemieszczanie się z łóżka na krzesło i siadanie, utrzymywanie higieny osobistej, korzystanie z toalety, kąpiel całego ciała, poruszanie się po powierzchni płaskiej, wchodzenie i schodzenie po schodach, ubieranie się i rozbieranie oraz kontrolowanie zwieraczy.
W zależności od tego, czy pacjent w wykonywaniu tych czynności jest całkowicie zależny od drugiej osoby, częściowo samodzielny lub w pełni samodzielny otrzymuje odpowiednio 0, 5 lub 10 punktów. Po ich zsumowaniu oblicza się wynik w skali Barthel.

Sprawdź pogodę na najbliższe dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany