Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zabiło ryby w rzece Ner? Są wyniki badań wody w rzece Ner

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Urząd Wojewódzki w Łodzi/Joanna Kaźmierczak
Znamy wyniki badań wody w rzece Ner, jak i śniętych w nim ryb. Nie stwierdzono obecności substancji chemicznych.

Z przepływającego przez powiat poddębicki i łęczycki Neru od piątku do niedzieli wyłowiono 250 kilogramów śniętych ryb. Zwołano Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Służby, które brały udział w oczyszczaniu koryta rzeki Ner nie stwierdziły zanieczyszczeń oraz obecności nowych śniętych ryb. Jednocześnie w wodzie obserwowane były żywe pływające osobniki.

Analizy próbek wykonane przez inspekcję ochrony środowiska, inspekcję weterynaryjną oraz inspekcję sanitarną nie wskazują na obecność w wodzie, jak i w rybach podwyższonych norm rtęci, innych metali ciężkich, pestycydów czy substancji ropopochodnych – czytamy w komunikacie wydanym przez biuro prasowe wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego. - Przyczyną śnięcia ryb nie były zanieczyszczenia chemiczne rzeki. W związku z tym zachodzi największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska tzw. przyduchy.

Dr Sebastian Szklarek, hydrolog z Polskiej Akademii Nauk i Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytetu Łódzkiego, potwierdza że może to być powodem śnięcia ryb w Nerze. Takie zjawiska miały wiele razy miejsce.

Przyducha to spadek stężenia tlenu rozpuszczonego w wodzie – twierdzi dr Sebastian Szkudlarek. - Powinno wynosić 4 miligramy na litr wody. Jeśli nie ma takiego poziomu to rybom się ciężko oddycha, duszą się.

Dr Sebastian Szklarek zauważa, że mamy teraz dwa czynniki, które mogą powodować przyduchę.

To susza i niski poziom wody – dodaje. - Przez to woda szybciej się nagrzewa, osiąga wyższe temperatury. Do tego zgromadzone w osadach zbiorników, rzek materie mogą rozkładać się w inny sposób zabierając więcej tlenu. Można zanotować okresowo takie przypadki.

Dr Szklarek tłumaczy, że teraz w Europie mamy ekstremalną susze, poza tym panują upały. Przyducha może wystąpił w miejscach, gdzie dochodzi podpiętrzenia wody, gdzie rzeka wolniej płynie. Przyducha nie jest groźna dla ludzi.

W związku z wynikami badań wody w Nerze i śniętych ryb zniesione zostały cofnięte rekomendacje z niekorzystania z rzeki Ner.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co zabiło ryby w rzece Ner? Są wyniki badań wody w rzece Ner - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany