Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z tym glutenem? Dieta bezglutenowa zbawienna czy szkodliwa?

ei24
Dieta bezglutenowa wciąż popularna. To od dłuższego czasu jeden z najmodniejszych sposobów dbania o sylwetkę i dobre samopoczucie. Reklamowana jest jako lek na wiele dolegliwości, m.in. na zlikwidowanie nadwagi czy ciągłe zmęczenie. To właśnie zawarty w zbożach gluten ma być odpowiedzialny za plagę otyłości, cukrzycy czy chorób autoimmunologicznych (np. choroba Hashimoto, łuszczyca, toczeń rumieniowaty, choroba Addisona, RZS).

Nie samym chlebem człowiek żyje, a ograniczanie glutenu to najlepszy sposób, żeby się o tym przekonać – namawiają zwolennicy diety bezglutenowej. Dietetycy nie podzielają ich entuzjazmu. Bezzasadna eliminacja glutenu i nieodpowiednio zbilansowana dieta mogą przynieść więcej szkody niż pożytku – przekonują. Przestrzegają również, że znaczna część z dostępnych na rynku bezglutenowych produktów spożywczych jest wysoko przetworzona, co ma niekoniecznie dobre działanie na nasze zdrowie.

Co to właściwie jest ten gluten?

Gluten to nic innego, jak białko pochodzenia roślinnego występujące w różnego rodzaju zbożach, takich jak: pszenica, owies, jęczmień, żyto, orkisz – wyjaśnia Agata Ziemnicka-Łaska, dietetyczka oraz psycholożka kliniczna. Posiada on jednak ważną, atrakcyjną zaletę – właściwości klejące, z której masowo korzystają producenci. Dzięki obecności glutenu chleb i ciasta są bardziej puszyste, jogurty lepiej się trzymają, wędlina nie kruszy się. Gluten wykorzystywany jest dzisiaj praktycznie wszędzie – jest w gotowych daniach i sosach, przyprawach, słodyczach, żółtym serze, galaretce. Nawet w kleju do znaczków!

Podejrzewasz gluten? Zrób test

Podejrzewasz, że twój organizm nie toleruje glutenu? Może tak być, jeżeli często doskwierają ci objawy, takie jak: ból brzucha, biegunki i zaparcia, ból głowy, afty, chwiejność nastroju, ciągłe zmęczenie, ból i drętwienie kończyn, anemia czy zmiany skórne. Żeby mieć stuprocentowe przekonanie, że winny jest gluten, trzeba wykonać badanie w kierunku jego nietolerancji. – Warto odkłamać mit, że są to badania bardzo drogie – mówi Agata Młynarska, autorka książki „Moja dieta bez glutenu”. – Jeśli zdecydujemy się na bardzo szeroki wachlarz badań genetycznych, to rzeczywiście musimy liczyć się ze słoną opłatą, ponieważ te badania są wykonywane także za granicą. W wypadku badań ukierunkowanych wyłącznie na gluten i laktozę, w grę wchodzą kwoty rzędu 400 – 600 złotych. To niedużo, jeśli na drugiej szali położyć nasze dobre samopoczucie i zdrowie – dodaje znana dziennikarka. Badanie nie jest skomplikowane. Wszystko sprowadza się do pobrania krwi od pacjenta. Wynik przychodzi po trzech tygodniach. Jeśli jest pozytywny – gruntowne zmiany w odżywianiu są konieczne.

Co zamiast? Pomoże dietetyk

Nie jesteś uczulony na gluten, ale z ciekawości chcesz sprawdzić, jak na twój organizm wpłynie ograniczenie tego białka? Możesz to zrobić, ale najlepiej pod kontrolą dietetyka. Brak produktów zbożowych, szczególnie z żyta, jęczmienia, może spowodować niedobory witamin z grupy B, błonnika, cynku. Jeśli chcemy zrezygnować z produktów glutenowych lub ograniczyć ich spożycie, zadbajmy, aby w naszej kuchni znalazły się pełnowartościowe zamienniki, np. gryka (dobre źródło białka, błonnika, wapnia, magnezu, cynku i żelaza), proso (źródło witamin B1, B2, miedzi, potasu, magnezu), amarantus (doskonałe źródło białka, wapnia, magnezu, żelaza, cynku i miedzi).

Certyfikowana bezglutenowość

Smacznym i wartościowym produktem, który powinien na stałe znaleźć miejsce w naszej bezglutenowej diecie, są komosa ryżowa, tapioka, ryż naturalny i mąki z roślin strączkowych, np. cieciorki. Stosując dietę bezglutenową, warto regularnie spożywać potrawy z dodatkiem słonecznika i pestek dyni – uzupełnią one deficytowe składniki i poprawią smak bezglutenowego pieczywa czy owsianki. Aby mieć sto procent pewności, że nabywamy towar bezglutenowy, wcale nie musimy spędzać wielu godzin na studiowaniu etykiet podczas zakupów w markecie. Najłatwiejszym sposobem na znalezienie takich artykułów jest zapoznanie się z oznakowaniem Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. To jedyna organizacja, która posiada uprawnienia do udzielania certyfikatów potwierdzających brak glutenu w produktach – podkreśla Agata Ziemnicka-Łaska. Obecność zielonego, przekreślonego kłosa na opakowaniu to dla nas informacja, że możemy kupić daną rzecz bez czytania etykiety.

Naturalnie bez glutenu

Istnieją produkty, które już z natury pozbawione są glutenu. Co ciekawe, większości z nich używamy na co dzień, nie mając świadomości, że ograniczamy tym samym spożycie glutenu w naszej diecie. Zboża naturalnie nieposiadające tego białka to: ryż biały i brązowy, kukurydza czy gryka. Śmiało możemy sięgać również po wszystkie świeże warzywa i owoce. Glutenu nie znajdziemy też w mleku kartonowym, kefirach, maślankach, jogurtach naturalnych oraz białym, a także żółtym serze. No i to, o co nasze pociechy zawsze będą prosić po obiedzie – coś słodkiego! Wtedy śmiało możemy podawać im miód, dżemy owocowe, kisiele oraz budynie domowe z mąki ziemniaczanej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany