Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co to jest wirus? Co to jest koronawirus? Skąd się biorą wirusy?

Oprac.: (A)
Polska Press
Od kilku miesięcy żyjemy w czasach pandemii spowodowanej przez koronawirus  SARS-COV-2. Na całym świecie naukowcy szukają skutecznego sposobu walki z tym intruzem. Czym on jest? SARS-COV-2 jest ostatnim z odkrytych koronawirusów. To grupa wirusów o podobnej budowie - pod mikroskopem elektronowym ich osłonki wyglądają jak zwieńczone koroną drobnych struktur przypominających żarówki. Czym są zatem wirusy w ogóle?

Wirusy to twory składające się z kwasu RNA lub DNA i właśnie białkowej osłonki. Nie są żywe w tym sensie, że nie mają budowy komórkowej, nie zachodzi w nich metabolizm i nie mogą same się namnażać. Proces ich powielania się zachodzi tylko w komórce żywego organizmu, do której uda im się w wniknąć. Tym organizmem może być nie tylko człowiek czy zwierzę, ale także roślina czy grzyb, a nawet bakteria.
Wirusy są z reguły mniejsze niż bakterie i jest ich znacznie więcej. Do tej pory odkryto zapewne tylko niewielką ich część. Pasożytują we wszystkich organizmach żywych, występują także w glebie, powietrzu, wodzie.

Dlaczego wirusy nam szkodzą?

Po pierwsze, nie wszystkie wirusy szkodzą, podobnie jak nie wszystkie bakterie są chorobotwórcze. Do faktu, że niektóre bakterie są wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zdążyliśmy się przyzwyczaić. Wirusy zwykle źle się nam kojarzą, a jednak i one mogą być pożyteczne, niektóre np. wzmacniają odporność. Inne z kolei działają jak antybiotyk, atakując i niszcząc szkodliwe dla człowieka bakterie.
Generalnie, żeby się powielić, wirus wykorzystuje budulec i energię komórki, do której wniknął. W wypadku „złych” wirusów, może to zniszczyć komórkę, a jeśli zaatakowanych komórek jest wiele, może ucierpieć cały organizm. Przy czym różne wirusy „upodobały” sobie różne organizmy – ludzi, zwierzęta, rośliny itd. - a w ich obrębie różne rodzaje komórek. U człowieka jedne atakują np. wątrobę, inne układ oddechowy, jeszcze inne układ nerwowy, a są i takie, które powodują infekcje całego organizmu. Na szczęście ten potrafi się bronić i większość zakażeń wirusowych ulega samowyleczeniu (dzięki aktywacji systemu immunologicznego), niektóre zaś przebiegają bezobjawowo.

Skąd się biorą wirusy?

Teorii na temat pochodzenia wirusów jest kilka. Tak czy owak są na Ziemi od miliardów lat. Tak jak żywe organizmy, ulegają mutacjom modyfikującym ich materiał genetyczny. W ten sposób powstają nowe rodzaje (szczepy) wirusów.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany