Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co szósty Polak oszczędza na zakupach. Ekspert: Główny powód cięcia wydatków nikogo nie powinien dziwić

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Polacy najbardziej oszczędzają na artykułach odzieżowych. Na kolejnych miejscach znalazły się słodycze i przekąski, napoje alkoholowe, art. RTV-AGD, a także kosmetyki.
Polacy najbardziej oszczędzają na artykułach odzieżowych. Na kolejnych miejscach znalazły się słodycze i przekąski, napoje alkoholowe, art. RTV-AGD, a także kosmetyki. Pawel Relikowski / Polska Press
Coraz więcej osób przyznaje się do ograniczania swoich wydatków. Głównym powodem wciąż rosnące ceny. Drugą wskazywaną przyczyną jest obawa o pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju, a trzecią – brak oszczędności. Obecnie wydatki są obniżane najczęściej o 10-15 proc. Na czym najczęściej oszczędzamy? – Główny powód cięcia wydatków nikogo nie powinien dziwić. Aktualne ceny produktów codziennej potrzeby biją rekordy. Jest drożej niż rok temu czy w latach pandemicznych – komentuje Marcin Lenkiewicz, współautor badania.

Z cyklicznego raportu pt. „Bieżące nastroje konsumenckie. Na czym Polacy oszczędzają?”, autorstwa UCE Research i Grupy BLIX, wynika, że 60 proc. Polaków ogranicza swoje wydatki, a 26,3 proc. tego nie robi. Ponadto 5,2 proc. respondentów nie zwraca na to uwagi, a 8,5 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.

Zdaniem autorów raportu pokazuje to, że sytuacja wielu osób znacznie się pogorszyła w porównaniu z trzecim kwartałem 2021 roku. Wówczas o oszczędzaniu na codziennych zakupach mówiło 40,9 proc. badanych. 45,5 proc. temu zaprzeczało, 5,1 proc. nie zwracało na to uwagi, a 8,5 proc. nie potrafiło tego określić. Grupa osób ograniczających wydatki wzrosła o prawie 20 p.p. i jest już liczniejsza niż ta, która nie zaciska pasa.

– W ostatnim roku bardzo zmieniła się sytuacja rynkowa. Galopująca inflacja i wzrosty stóp procentowych, sprawiły, że osoby, które dotąd czuły się pewnie w kwestii finansów, zaczęły odczuwać pogorszenie sytuacji. Wzrosty rat kredytów, niekiedy przekraczające dwukrotność dotychczasowych spłat, zmuszają nawet osoby dobrze zarabiające do cięcia wydatków. Tak nagła zmiana nastrojów konsumenckich świadczy o niepokoju co do jesieni oraz przyszłego roku. Dużo zależeć będzie od cen energii i produktów spożywczych na światowych rynkach. Jednak możemy być pewni, że czeka nas okres zaciskania pasa i ograniczania wydatków – komentuje dr Krzysztof Łuczak, współautor badania, główny ekonomista Grupy BLIX.

Kto oszczędza częściej?

Okazuje się, że kobiety bardziej ograniczają bieżące wydatki niż mężczyźni (64,4 vs 55,2 proc.). Ponadto deklarują to głównie osoby w wieku 36-55 lat (wśród nich – 62,2 proc.), z dochodami miesięcznymi netto od 1000 do 2999 zł (63,2proc.) i z miejscowości liczących od 50 tys. do 99 tys. mieszkańców (62,7 proc.).

– Kobiety częściej niż mężczyźni są odpowiedzialne w gospodarstwach domowych za zakupy i mogą przez to stale obserwować podwyżki w sklepach. Bardziej też dbają o rodzinny budżet. Według naszych statystyk, aż 70 proc. pań korzysta obecnie z promocji i tworzy listy zakupów, co pomaga im w oszczędzaniu – mówi Marcin Lenkiewicz, współautor badania z Grupy BLIX.

Dlaczego oszczędzamy?

Najczęściej wybierana odpowiedź jest taka sama jak w III kw. ubiegłego roku i dotyczy wciąż rosnących cen – 58,7 proc. (III kw. 2021 r. – 65,8 proc.).

– Główny powód cięcia wydatków nikogo nie powinien dziwić. Aktualne ceny produktów codziennej potrzeby biją rekordy. Jest drożej niż rok temu czy w latach pandemicznych. Poza tym na decyzje o oszczędzaniu wpływa komunikowanie w mediach podwyżek dot. m.in. paliwa i węgla. W okresie wypoczynkowym Polacy zaczynają też zaciskać pasa podczas wakacyjnych wyjazdów. Świadczy o tym to, że zamawiają mniej dań w restauracjach. Zakopiańscy restauratorzy informują, że wyraźnie spada średni rachunek per stolik – zwraca uwagę Lenkiewicz.

Na drugim miejscu znalazła się obawa o pogorszenie się sytuacji gospodarczej – 17,4 proc., brak oszczędności – 12,4 proc., obawa o utratę pracy – 3,9 proc. oraz lęk przed chorobą – 3,6 proc.

O ile obniżyliśmy wydatki?

Najczęściej podawany przedział wynosi 10-15 proc. Deklaruje go 27,1 proc. badanych. Kolejna wartość to 15-20 proc. W pierwszej trójce jest też wynik 5-10 proc.

– Widać bardzo mocny wzrost deklaracji o ograniczaniu wydatków. Więcej osób obniża je o 10-15 proc. , a mniej o 5-10 proc. . To dobitnie pokazuje, że konsumenci są mocno zaniepokojeni zmianami w otoczeniu gospodarczym. W rzeczywistości mogą nawet bardziej zaciskać pasa w tym kwartale, niż to zadeklarowali – przewiduje Łuczak.

Na czym oszczędzamy?

Z badania wynika, że Polacy najbardziej oszczędzają na artykułach odzieżowych – 46,9 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się słodycze i przekąski – 44,5 proc., napoje alkoholowe – 40,8 proc., art. RTV-AGD – 35,8 proc., a także kosmetyki – 30,3 proc.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co szósty Polak oszczędza na zakupach. Ekspert: Główny powód cięcia wydatków nikogo nie powinien dziwić - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany