Co robić w weekend w Łodzi

(rs, ls, msm, izj)
Jesus Christ Superstar
Jesus Christ Superstar
Jak co tydzień, przedstawiamy naszym Czytelnikom propozycje na miłe spędzenie weekendu. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Teatr Powszechny prapremiera
Oczy nieba

Na Małej Scenie Teatru Powszechnego w sobotę i w niedzielę (godz. 12) pierwsze spektakle nowej inscenizacji adresowanej przede wszystkim do młodych widzów. „Oczy nieba” Davida Almonda reżyseruje Andrzej Jakubas.
O potrzebie miłości, o tęsknocie za matką, rodziną i poczuciem bezpieczeństwa. Jak głosi zapowiedź, to także, a może przede wszystkim, opowieść o potędze wyobraźni, która pozwala pokonać najstraszniejsze potwory – ukrywające się na bagnach i te, które nosimy w sobie. W przebiegu zdarzeń i wyobrażeń szczególne miejsce zajmuje matka i to, co wiąże się z jej obecnością albo wspomnieniem w życiu małych i dużych.
Polska prapremiera „Oczu nieba” została przygotowana w ramach autorskiego cyklu dyrektor Ewy Pilawskiej – „Dziecko w sytuacji”. Grają: Marta Jarczewska, Małgorzata Goździk, Jakub Firewicz, Andrzej Jakubas, Patryk Palusiński, Arkadiusz Wójcik.


Teatr Muzyczny
Jesus Christ Superstar

Dziś i jutro (godz. 18.30) ostatnie przed wakacjami spektakle rock-opery Andrew Lloyda Webbera i Toma Rice’a. Prezentowany w Teatrze Muzycznym „Jesus Christ Superstar” to jedno z wydarzeń teatralnych mijającego sezonu. Zbigniew Macias dostał za reżyserię nagrodę im. Jana Kiepury. Muzycznie inscenizację przygotował Jose Maria Florencio. Młody zespół (wyłoniony w castingach) prezentuje się brawurowo w legendarnym dziele powstałym na przełomie lat 60. i 70. Kim jest Jezus – człowiekiem czy bogiem? Przebieg zdarzeń wiedzie do refleksji nad wolnością, miłością, rozumieniem sprawiedliwości, siły moralnej tkwiącej w człowieku. W obsadzie m.in.: jako Jezus – Piotr Wojciechowski/Marcin Franc, Judasz – Tomasz Bacajewski/Nicola Palladini, zakochana Maria Magdalena – Emilia Klimczak/Ewa Prus/Agnieszka Przekupień.

Filharmonia Łódzka
Orkiestra i organy

Dziś o godz. 19 w Filharmonii Łódzkiej koncert symfoniczny. W programie: A. Dvořák – Uwertura koncertowa „W przyrodzie” op. 91, W. A. Mozart – Symfonia koncertująca Es-dur na obój, klarnet, waltornię i fagot KV 297b, L. van Beethoven – VI Symfonia F-dur op. 68 „Pastoralna”. Wystąpią: Orkiestra FŁ pod batutą Kaia Baumanna oraz Zbigniew Monkiewicz (waltornia), Agata Bartoszek (obój), Krzysztof Kamiński (fagot), Roman Pryliński (klarnet).
W niedzielę o godz. 17 koncert organowy (na instrumencie barokowym i symfonicznym). Wystąpią: Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, pierwszy organista Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie, i Sławomir Cichor, pierwszy trębacz FŁ. W programie m.in. utwory J. S. Bacha, K. Grzeszczaka.

Rowerem po GOŚ i okolicy
Zielona Łódź organizuje w sobotę rowerowe zwiedzanie Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Zbiórka o godz. 11 przed wejściem do Ogrodu Botanicznego przy ul. Krzemienieckiej. Na trasie
m.in. park na Smulsku, Nowy Józefów, GOŚ, uroczysko Lublinek. Zakończenie wycieczki około godz. 14 w parku im. Poniatowskiego.

Festiwal dla aktywnych
W ten weekend w Hali Sportowej przy ul. Skorupki 21 odbędzie się pierwsza edycja łódzkiego festiwalu aktywnego trybu życia – Fit Festu. W programie zajęcia i pokazy sportowe, prezentacja sportowego sprzętu i akcesoriów, a na parkingu przy al. Politechniki strzelanie z łuku i nauka gry w golfa.
Na dwa dni festiwalu przed halę przeniesie się także łódzki EkoTarg, który zazwyczaj działa w każdą sobotę na terenie OFF Piotrkowska. Łodzianie będą mogli zrobić zdrowe zakupy u rolników oraz producentów ekologicznej, certyfikowanej żywności. Gastronomiczną część Fit Festu uzupełni oferta łódzkich restauracji oraz food trucków.
W sobotę festiwal będzie trwał w godz. 10 – 19, a w niedzielę w godz. 10 – 18.


Miodowy kiermasz

Pyłek pszczeli, miód oraz wyroby z wosku pszczelego, m.in. kosmetyki i świeczki, będzie można kupić podczas kiermaszu produktów naturalnych, jaki w najbliższy weekend odbędzie się w Galerii Łódzkiej. Poza tym do 21 czerwca w Galerii Łódzkiej odbywa się wystawa edukacyjna pt. „Jej Wysokość Pszczoła”. Składa się na nią pięć stanowisk, które poruszają tematykę różnorodności gatunków pszczół i ich znaczenia w dzisiejszym ekosystemie, a także przedstawiają, jak wyglądały ule dawniej i dziś.

Spacerkiem po Łodzi i okolicach
Jutro PTTK organizuje o godz. 11 spacer pt. „Śladami obiektów projektu Wiesława Lisowskiego”. Zbiórka przy skrzyżowaniu ul. Zelwerowicza i ul. Kopcińskiego. Klub Turystów Pieszych „Salamandra” zaprasza na wycieczkę pieszą na trasie: Mileszki – Stoki – Sikawa. Dystans do pokonania to 8,5 km. Zbiórka przed kościołem św. Doroty w Mileszkach o godz. 9 (dojazd autobusem 54 z pl. Dąbrowskiego o godz. 8.36). Natomiast Visit.Łódź organizuje spacer ul. Piotrkowską. Zbiórka o godz. 14 przy Centrum Informacji Turystycznej (ul. Piotrkowska 87).

W niedzielę Towarzystwo Przyjaciół Łodzi organizuje spacer z cyklu „Maluchy poznają Łódź”. Zbiórka o godz. 11 na rogu al. Piłsudskiego i ul. Piotrkowskiej. Dzieci będą mogły dowiedzieć się m.in.: gdzie na fotelu siedzi Jaracz, co krasnale robią w bramie, gdzie płynie łódzki okręt, jak przywożono do Łodzi bawełnę. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami zaprasza na zwiedzanie części prawosławnej i ewangelicko-augsburskiej cmentarza przy ul. Ogrodowej. Zbiórka o godz. 11 przed bramą wejściową na część prawosławną. KTP „Salamandra” organizuje wycieczkę pieszą wokół Ozorkowa (15 km). W planach wejście na Górę Marii, zwiedzanie wsi Wytrzyszczki i XVII-wiecznego drewnianego kościół św. Rocha w Parzęczewie oraz wiatraka koźlaka w Solcy Wielkiej. Zbiórka na dworcu Łódź Kaliska o godz. 9.15. Uczestnicy ponoszą koszty dojazdu i powrotu pociągiem.

Piloci posadzą drzewa
W sobotę od rana kilkudziesięciu amerykańskich żołnierzy stacjonujący w Łasku będzie sadzić drzewa nad stawem przy ul. Wojska Polskiego, obok siedziby Akademii Sztuk Pięknych, m.in. dęby, jesiony, graby oraz modrzewie. Magistrat zaprasza mieszkańców do przyłączenia się do tej ekologicznej akcji.

[ZOBACZ TEŻ FILM Ceny paliw w górę przed wakacjami? "Stacje będą broniły się przed graniczną wartością 5 złotych" (autor Agencja TVN/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Ceny paliw w górę przed wakacjami? "Stacje będą broniły się przed graniczną wartością 5 złotych" (autor Agencja TVN/x-news)