Co robić w weekend? Będą koncerty, Noc Muzeów, festiwal piknikowy, Senioralia

(rs, ls, jed, msm)
Noc Muzeów
Noc Muzeów archiwum
Oj, będzie się działo w ten weekend w Łodzi i okolicach. Aż 53 muzea, galerie, wyższe uczelnie, teatry i biblioteki zapraszają na Noc Muzeów, w sobotę i w niedzielę w Arturówku festiwal piknikowy, Łódzkie Spotkania Baletowe w Teatrze Wielkim i oczywiście w pubach mnóstwo koncertów. Każdy znajdzie coś dla siebie...

Grill, spacery i zawody sportowe
Piknik w Arturówku

Sobota i niedziela upłyną pod znakiem Pierwszego Łódzkiego Festiwalu Piknikowego. Dwudniowa impreza odbędzie się w Arturówku w godzinach 10 – 20. Na miłośników spędzania wolnego czasu na łonie natury czekać będą stoiska z jedzeniem piknikowym (m.in. pieczone kiełbaski, karkówka z grilla) oraz popularne food trucki z szybkim jedzeniem z całego świata. Będą też stoiska z pamiątkami, zabawkami, rękodziełem oraz produktami spożywczymi.
W niedzielę o godz. 10 dzieci i młodzież mogą wziąć udział w Biegu Piknikowym na dystansie 1,5 oraz 3 km. Również do najmłodszych kierowany jest konkurs puszczania samodzielnie wykonanych modeli szybowców. Przez dwa dni czas spacerowiczom będą też umilały występy artystów, którzy pojawią się na scenie. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.


Wielkie zwiedzanie z soboty na niedzielę
53 zaproszenia na Noc Muzeów

Aż 53 muzea, galerie, wyższe uczelnie, teatry i biblioteki zapraszają na Noc Muzeów, jutro od godz. 18 do godz. 1 w nocy w niedzielę.
Na szlaku Łodzi filmowej nowym adresem jest ul. Obywatelska 102/104, gdzie przeniosło się Łódzkie Centrum Filmowe i jego zbiory kostiumów oraz rekwizytów. W Muzeum Kinematografii oprócz wystaw (m. in. tej poświęconej „Idzie”), projekcji i koncertów na pamiątkę przygotowano pocztówki i specjalny stempel. W Hotelu Stare Kino (ul. Piotrkowska 120) jest wystawa poświęcona animacji. Bajkowe atrakcje filmowe ma Muzeum Animacji Se-ma-for (wejście od ul. Tuwima 54).
Miłośnicy historii Łodzi chętnie zajrzą do Pałacu Poznańskich, m. in. na otwarcie wystawy „Bałuty: Mitologia/Faktografia”. Muzeum Kanału „Dętka” na pl. Wolności zaproponuje 15-minutowe zwiedzanie z przewodnikiem.
Centralne Muzeum Włókiennictwa przygotowało „Białą Noc w Białej Fabryce”. W programie m. in. wystawa „Rzemiosło dawnej Łodzi”, kiermasz rękodzieła, koncerty.
Na gości czeka Akademia Sztuk Pięknych (ul. Wojska Polskiego 121) gdzie będą targi sztuki studenckiej, a o północy pokaz mody prezentujący kolekcje młodych projektantów z Łodzi i Poznania.
A zatem, jak głosi hasło Nocy Muzeów: „Nie spać... Zwiedzać!”.

Weekend na Piotrkowskiej
W najbliższy weekend na ulicy Piotrkowskiej odbędzie się kilkanaście imprez. Trwać będą bowiem juwenalia, a w sobotę rozpoczną się... senioralia – o godz. 18 w pasażu Schillera wystąpi Zbigniew Wodecki. Tego samego dnia na woonerfie – ul. 6 Sierpnia grać będzie od godz. 20 zespół Dream Experience, a w klubie Wino (Piotrkowska 217) rozpocznie się I Łódzki Festiwal Win Polskich. W niedzielę w godz. 11 – 19 na Piotrkowskiej (między placem Wolności a ulicą Zieloną) odbędzie się kiermasz rękodzielniczy „Ładne rzeczy”. Swoje prace ma wystawić ponad 100 rzemieślników z całego kraju.

Bedroom
ul. Moniuszki 4
Sobota, 16 maja
Hot Latino Party – impreza klubowa, godz. 22

Czekolada
ul. Piotrkowska 55
Piątek, 15 maja
Sunglasses at Night – impreza klubowa, godz. 21
Sobota, 16 maja
Wu – impreza klubowa, godz. 21

Gossip
ul. Piotrkowska 80
Sobota, 16 maja
Yes we bang (DJ CNR & Friends) – impreza klubowa, godz. 22

Incognito
ul. Piotrkowska 76
Piątek, 15 maja
I love dance – impreza klubowa, godz. 22
Sobota, 16 maja
Crazy Party – impreza klubowa, godz. 22

Irish Pub
ul. Piotrkowska 77
Piątek, 15 maja
Samokhin Band – koncert, godz. 20
Sobota, 16 maja
Mama Rockberry – koncert, godz. 20

Keja Pub
ul. Kopernika 46
Piątek, 15 maja
Męski Punkt Widzenia – koncert, godz. 21
Sobota, 16 maja
EKT Gdynia. Szantowe Legendy – koncert, godz. 21
Niedziela, 17 maja
Ania Ciaszkiewicz – koncert, godz. 18

New York
ul. Piotrkowska 62
Piątek, 15 maja
Otwarcie klubu: Angelika Kłaczyńska, Public Relations – koncert + afterparty, godz.21
Sobota, 16 maja
Little White Lies/ Chór Społecznej Akademii Nauk – koncert, godz. 17
Samokhin Band – koncert +afterparty, godz, 21
Niedziela, 17 maja
Jam Session – koncert, godz. 17

Narraganset
ul. Gdańska 129
Piątek, 15 maja
Piątki za piątkę – impreza klubowa, godz. 21
Sobota, 16 maja
Pole Dance – impreza klubowa z występami tancerzy na rurze, godz. 21

Niebostan
ul. Piotrkowska 17
Piątek, 15 maja
Funkostan – impreza, godz. 21:30

Scenografia
ul. Zachodnia 81/83
Piątek, 15 maja
Grill&Chill Party – impreza klubowa, godz. 23
Sobota, 16 maja
Półfinałowy koncert Life on Stage (CRUE, BEMY, DE INDIGO, gwiazdą wieczoru będzie Ania Rusowicz) – koncert, godz. 20

Stereo Krogs

ul. Zielona 8
Sobota, 16 maja
Gemini Abyss/ Hit N' Run/S.T.O.R.N. – koncerty, godz. 20

XXIII Łódzkie Spotkania Baletowe
Sylvie Gillem – „Life in Progress”

Teatr Wielki. Na XXIII Łódzkich Spotkaniach Baletowych, które gospodarze rozpoczęli „Chopinem wymarzonym” w choreografii Giorgio Madii, dziś i w sobotę (godz. 19) w „Life in Progress” prezentuje się Sylvie Guillem, gwiazda Paris Opera Ballet, Royal Ballet, Tokyo Ballet. Tym programem (jeszcze przed londyńską premierą) artystka zamyka swoją karierę, do końca roku planując występy na światowych scenach.
Miłośnicy tańca obejrzą cztery obrazy. „Techne” z choreografią Akrama Khana to solo z udziałem muzyków grających na scenie na żywo. W duecie z włoską tancerką Emanuelą Montanari z La Scali w „Here & After” zaprezentuje choreografię Russella Maliphanta. W programie także: „Bye” z układami Matsa Eka i „Duo” (choreografia Williama Forsytha), które zatańczą: Brigel Gjoki i Riley Watts.
Spotkania Baletowe potrwają do końca maja. Każdy z festiwalowych spektakli grany jest dwukrotnie. Finałem będzie „Gala” baletu


Teatr Nowy Mała Sala
Spowiedź masochisty

Jutro premiera (godz. 19.15), kolejne spektakle w sobotę i w niedzielę. W Teatrze Nowym, na Małej Sali, sztukę czeskiego autor Romana Sikory, przygotowuje Greg Schwalbe (dramaturg i reżyser).
„Spowiedź masochisty” to przewrotna opowieść satyryczno-komediowa, z nuta społeczną i surrealistycznymi akcentami, której tłem jest rzeczywistość młodego kapitalizmu. Bohater chce pełni szczęścia. Nie ustaje w działaniach, zmierzających do zmiany świata na taki, w który dałoby się żyć w zgodzie z naturą. W poszukiwaniu pełni szczęścia podejmuje liczne próby, aby dopiąć swego. Tymczasem firma wysyła go do Singapuru na Olimpiadę Zasobów Ludzkich. Czy przybliży się do spełnienia swoich marzeń?
Grają: Barbara Dembińska, Magdalena Kaszewska, Wojciech Bartoszek, Michał Kruk, Konrad Michalak, Adam Mortas.

W Teatrze Muzycznym
Z maestro Rozbickim po amerykańsku

„Od Acapulco do Vancouver” to wieczór wypełniony amerykańskimi przebojami, muzyczna podróż z maestro Andrzejem Rozbickim. W niedzielę o godz. 18.30 na koncert zaprasza Teatr Muzyczny.
Pod batutą kanadyjskiego dyrygenta polskiego pochodzenia, dyrektora artystycznego Celebrity Symphony Orchestra w Toronto, popularyzatora polskiej muzyki w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, wystąpią orkiestra Teatru Muzycznego i soliści: Emilia Klimczak, Aleksandra Drzewicka, Paweł Erdman, Piotr Płuska. Przy fortepianie – Adam Manijak.
W programie utwory, które zaznaczyły się w kulturze USA (m.in. związane z tradycją Indian), a także przeboje kompozytorów filmowych (Johna Williamsa i Ennio Morricone), melodie Cohena. Polskim akcentem będzie „Warsaw Concerto” na fortepian i orkiestrę Richarda Addinsella.
Muzyczną podróż słowem opatrzy Mieczysława Andrzejak.


Spacerkiem po Łodzi i okolicach

W sobotę Visit.Łódź organizuje spacer ul. Piotrkowską o godz. 14, zbiórka przy Centrum Informacji Turystycznej, a z okazji Nocy Muzeów aż cztery spacery wieczorne. O godz. 18 spod pomnika Kościuszki wyruszy wycieczka pod hasłem „Osada sukiennicza”, o godz. 19.30 – „Hollyłódź”, o godz. 21 sprzed kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Mateusza – „Wielkie kościoły, reprezentacyjne kamienice”, a o 22.30 spod pomnika Lampiarza – „Spacer z łódzkim latarnikiem”.
Również w sobotę Klub Turystów Pieszych „Salamandra” przy łódzkim oddziale PTTK organizuje wycieczkę pieszą na trasie: Moszczenica – rezerwat Dęby w Meszczach – Meszcze – Piotrków Trybunalski. Do pokonania 20 km, zbiórka o godz. 8.15 na Dworcu Kaliskim, wyjazd o godz. 8.33 do Moszczenicy.
W niedzielę Towarzystwo Opieki nad Zabytkami zaprasza na wycieczkę po Rudzie Pabianickiej (zbiórka o godz. 11 przy skrzyżowaniu ul. Starorudzkiej i ul. Pabianickiej), natomiast Zielona Łódź o godz. 12 na spacer po parkach Klepacza i Reymonta (start przy willi Richtera, ul. Skorupki 6/8)
Natomiast Klub Turystów Pieszych „Salamandra” organizuje niedzielną wycieczkę pieszą na trasie: Brzeziny – Pokrętki – Helenów – Adamów – stajnia Eufeminów – Las Wiączyński – Wiączyń Dolny. Do pokonania 13 km, zbiórka na pl. Dąbrowskiego (przystanek autobusu linii 53) o godz. 9.40.

 

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
marianek

sprzatam żeby zarobic na podpałke z bałuckiego

f
fani teatru

Rusza Teatralna Karuzela 2015 najlepsza w Polsce ina świecie!!!

m
marianek

ja jak co weekend sprzątam u żyda

Dodaj ogłoszenie