MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co robić w Łodzi w majówkę? [LISTA IMPREZ] Zostajesz w Łodzi? Podpowiadamy, co robić?

(JED)
Majowy weekend to dla wielu łodzian aż 9 dni wolnych od pracy. Kto nie wyjechał z miasta może pójść na koncert do parku, spacer lub Mistrzostwa Polski PCA Poland Championships (prezentacja najpiękniejszych sylwetek wyrzeźbionych przez sport), które odbędą się 5 maja w Teatrze Muzycznym. Zostajesz w Łodzi? Podpowiadamy, co robić od początku weekendu majowego.

MAJÓWKA 2018 co robić w majówkę [Lista imprez]

  • Dni Wody w Centrum Nauki i Techniki EC1
  • Koncert w Parku Julianowskim – „Sekstet z Przebojami"
  • Warsztaty szycia – dla dzieci i rodziców oraz nastolatek
  • Pokazy spektakli w Teatrze Arlekin
  • Warsztaty dla dzieci w Muzeum Kinematografii
  • Warsztaty rodzinne Centralne Muzeum Włókiennictwa
  • Mistrzostwa Polski PCA Poland Championships
  • Atlas Arena koncert Golec uOrkiestra
  • Teatr Pinokio "Pokolorpwanki"

Poniżej szczegóły poszczególnych eventów.

Życie w kropli wody pod mikroskopem, fluorescencyjne kwiaty, gra terenowa – obieg wody w elektrowni i wiele innych atrakcji przygotował zespół Centrum Nauki i Techniki EC1 z okazji „Dni Wody”, które zaplanowano między 28 kwietnia a 13 maja 2018 r. Wydarzenie organizowane we współpracy z łódzkim Zakładem Wodociągów i Kanalizacji to okazja do innego spojrzenia na tę zadziwiającą substancję, bez której życie byłoby zwyczajnie niemożliwe.

Na ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1 będziemy mogli uczestniczyć w warsztatach prezentujących proste eksperymenty związane z wodą. Dowiemy się też o tym, że Łódź słynie z fabrycznych wież wodnych, uzyskamy również odpowiedź na pytanie: dlaczego łódzkie rzeki płyną przez centrum miasta pod ziemią? Chcemy też obalić mity dotyczące łódzkiej wody…

Dowiemy się także, w których miejscach Łodzi można „podglądać” płynące pod ziemią, dawne fabryczne rzeki? Dlaczego w naszym mieście na straży jakości wody stoją małże, ryby oraz świecące bakterie?

Majówka 2018 Co między innymi czeka na gości CNiT EC1?

Stanowisko z prostymi eksperymentami z wodą, które można wykonywać także w domu.

Sprawdzimy ile wody jest rozpuszczone w powietrzu.

Polarność wody: Za pomocą prostego eksperymentu z balonem przyciągającym strumień wody wyjaśnimy dlaczego woda jest tak dobrym rozpuszczalnikiem.

Dyfuzja w ciepłej i zimnej wodzie: Jeśli do dwóch zlewek – jednej z ciepłą, drugiej z zimną wodą – dodamy po kropli barwnika spożywczego, w której z nich zmieszanie nastąpi szybciej? I dlaczego?

Efekt kapilarny – kwiatki z papieru: Wycięte z papieru kwiatki, płatkami zagiętymi do środka, wrzucamy do miski z wodą. Po chwili, dzięki efektowi kapilarnemu woda dostaje się pomiędzy włókna papieru, papier pęcznieje i rozprostowuje się – w ten sposób papierowy kwiatek "rozkwita"! Podobne zjawisko wykorzystują rośliny otwierając swoje kwiaty.

Obserwacja: życie w kropli wody pod mikroskopem – sprawdzimy ile życia kryje się w wodzie z łódzkich stawów.

Filtr grafenowy: Stanowisko, na którym pokażemy cały proces badania i produkcji filtrów grafenowych od próbek laboratoryjnych po gotowy filtr. Stanowisko zostanie przygotowane we współpracy z Politechniką Łódzką i poprowadzone przez doktorantów Instytutu Inżynierii Materiałowej.

- To kolejny po Tygodniu Liczby Pi i Święcie Ziemi cykl tematyczny, który proponuje Centrum Nauki i Techniki EC1. – mówi Michał Buława, kierownik Działu Organizacji Ekspozycji placówki – Ofertę kierujemy zarówno do grup szkolnych jak i do indywidualnych gości, którzy w cenie biletu otrzymują pakiet dodatkowych atrakcji. Oraz przede wszystkim wiedzy podanej w ciekawy, interesujący sposób.

Majówka 2018 w EC1 Łódź

Zapraszamy 1-6 maja od 10:00 do 20:00.

Do piątku bilety w cenach z tygodnia roboczego, warto zaoszczędzić!

* Centrum Nauki i Techniki EC1: dodatkowe atrakcje z okazji "Dni wody"

* Planetarium EC1: codziennie do soboty muzyczne pokazy specjalne: „Pink Floyd: the Wall”, „Pink Floyd: Dark Side of the Moon” i „U2”!

* Leonardo da Vinci - Energia Umysłu: ostatni miesiąc międzynarodowej wystawy!

Bilety: bilety.ec1lodz.pl

Majówka 2018 z Zieloną Łodzią

Koncert w Parku Julianowskim – „Sekstet z Przebojami". W niedzielę 29.04.2018 o godz. 17.00 w amfiteatrze Parku Julianowskiego wystąpi zespół instrumentalny SmArt Brass składający się z muzyków pasjonujących się wykonawstwem muzyki rozrywkowej, popularnej i filmowej. Wstęp wolny. Koncert w Parku Julianowskim będzie wydarzeniem łączącym muzykę dwóch, a może nawet trzech ostatnich pokoleń oraz muzyczną podróżą po wszystkich kontynentach. Zespół SmArt Brass powita publiczność sentymentalnym i zarazem jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów z gatunku muzyki filmowej, a mianowicie tematem przewodnim z duńskiego filmu Gang Olsena. Następnie przeniesiemy się na tereny Hiszpanii i będziemy mieli okazję wysłuchać utworu pt „ El Gato Montes” (Dziki kot). Nie zabraknie również czegoś dla amatorów klasycznego jazzu, usłyszymy twórczość amerykańskiego kompozytora New York Franka Sinatry. Melancholijną i sielankową atmosferę przerwie żywiołowy czardasz pt ”Węgierska Rapsodia”. Usłyszymy również największy hit przełomu 2016/2017 pt. ”Despasito” w specjalnym opracowaniu na kwintet blaszany i perkusję. Dla fanów muzyki filmowej zespół przygotował m.in. Summer Nights z filmu Grease, marsz z filmu Most na rzece Kwai oraz utwór pt. El bimbo znany jako temat użyty w filmie Akademia Policyjna w barze pod „ Błękitną ostrygą”. Publiczność parkowa będzie miała okazję usłyszeć także dwa filmowe walce (Walc z filmu Noce i Dnie, Walc Syberyjski z filmu Doktor Żywago) oraz tradycyjną muzykę francuską i czeską (Les Champs Elyesees, Skoda Lasky). Koncert zakończy się niemiecką polką „Grüezi wohl Frau” Stirnimaa.

Spacer z Zieloną Łodzią niedziela 29.04.2018 godz. 12.00 Park Helenów i Park Ocalałych, udział bezpłatny. Zapraszamy na wiosenny spacer do Parku Helenów i Parku Ocalałych. Podczas spaceru poznamy ciekawostki dotyczące założycieli Helenowa, zobaczymy jak zmieniał się park na przestrzeni lat oraz odwiedzimy sąsiedni Park Ocalałych, z zupełnie inną, ale również wartą poznania historią. Miejsce spotkania: przy pomniku Armii Łódź w Parku Helenów

Wycieczka rowerowa z Zieloną Łodzią. Sobota 5 maja godz. 10.00 "Między lasami, a wzniesieniami" udział bezpłatny Zapraszamy na rowerową wycieczkę po Lesie Łagiewnickim i Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich. Opowiemy o formach ochrony przyrody, problemach i pytaniach bez odpowiedzi w ochronie przyrody, a także jak botanik widzi las. Czym był kiedyś Las Łagiewnicki i czym miał zostać. Dlaczego jodła i buk ma tu szczególne znaczenie. Przy okazji zobaczymy kilka ciekawych miejsc i znowu odkryjemy kilka przyrodniczych skarbów. Zbiórka na parkingu Kaloryfer przy ul. Wycieczkowej Długość trasy ponad 40 km, wycieczka całodniowa, około 6h. Prowadzący: Michał Pieńkowski, Ewelina Pieńkowska Nartorolki z Zieloną Łodzią. Piątki 27 kwietnia i 4 maja (dwie tury: 16.30 - 18.00 oraz 18.00 - 19.30) Park na Zdrowiu, udział bezpłatny, obowiązują zapisy: tel. 501 045 877 Zajęcia z instruktorem PZN odbywać się będą na alejkach Parku im. Piłsudskiego. Zajęcia otwarte dla wszystkich chętnych, jednak ze względu na ograniczoną ilość sprzętu obowiązują wcześniejsze zapisy. Zapraszamy zarówno osoby całkowicie początkujące, jak i te mające doświadczenie na nartorolkach, a także uczestników zajęć narciarskich na Zdrowiu.

Majówka 2018 w instytucjach kultury

Centrum Kultury Młodych, ul. Lokatorska 13
Wystawa „Tkana Łączna”
w terminie 23.04 – 16.04.2018 r. wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00

Wystawa prac Anny Frąckowicz - łódzkiej rzeźbiarki, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Projekt Tkanka łączna wynika z jednoczesnej fascynacji człowiekiem i tkaniną. Tak, jak komórka jest elementarną cząstką tkanki ludzkiego ciała, tak pojedyncze włókna tworzą tkaninę. Obiekty figuralne klasyfikowane w obrębie rzeźby miękkiej formowane są na mokro z włókien lnianych. Rzeźby obnażają cielesność i fizjologię człowieka. Sięgając w głąb fascynującej struktury tkanek, mięśni, ścięgien, nerwów
jednocześnie wyrażają tęsknotę za fizyczną bliskością, dotykiem i głębią relacji międzyludzkich. Ściśle połączone ze sobą ciała dwojga ludzi stają się jednością.

Wstęp: bezpłatny

Warsztaty szycia – dla dzieci i rodziców oraz nastolatek

29.04.2018r. godz. 11.00 – 13.30
Centrum Kultury Młodych, ul. Lokatorska 13
Warsztaty poprowadzi Ewa Gałązka. Uszyjemy kolorowe, filcowe breloczki – soczyste owoce (pomarańcze, cytryny, kiwi…) – idealne do plażowej torby! A dla tych, co lubią zwierzaki uszyjemy misie i zajączki ze skarpetek – doskonałe do wakacyjnego plecaka! Dla nieco starszych proponuję zwierzaki – cudaki – będzie można rozwinąć swoją wyobraźnię i pomysłowość! Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 6 - 11 lat oraz nastolatki 12-14 lat.

Wstęp: płatny: 20 zł 1 dziecko + opiekun, 30 zł 2 dzieci + opiekun

W cenie wszystkie niezbędne materiały oraz słodki poczęstunek, ciepłe i zimne napoje

Obowiązują zapisy pod nr tel. 42 684 24 02, ilość miejsc ograniczona

Teatr Lalek im. H. Ryla w Łodzi, Teatr Arlekin, ul. 1 Maja 2
Pokazy spektakli

Tymoteusz wśród ptaków 29 kwietnia 2018, godz. 12 (niedziela)

"Tymoteusz wśród ptaków" to jedna z sześciu sztuk dla najmłodszych dzieci napisanych przez Jana Wilkowskiego, których bohaterem jest miś Tymoteusz. Mimo poważnie brzmiącego imienia, Tymoteusz jest jeszcze bardzo małym misiem i mieszka w lesie razem z tatą. Pewnego dnia znajduje porzucone kukułcze jajo i postanawia je wysiedzieć. Nie podoba się to tacie niedźwiedziowi, dbającemu o honor rodziny, a z misiów śmieją się leśne zwierzęta. Tymoteusz ma to jednak za nic i stawia na swoim. Barwna opowieść dla najmłodszych w łagodny i zabawny sposób dotyka spraw najważniejszych: tolerancji, odpowiedzialności, relacji dzieci z rodzicami i zaufania.

Przedstawienie/wstęp płatny – 18 zł

Królewna z drewna 6 maja 2018, godz. 10 i 12 (niedziela)

„Królewna z drewna” to wierszowana i rozśpiewana bajka o przygodach małej Sosenki, która ratuje swoich rodziców i cały las przed złem, czyhającym na bezpieczny dotąd świat, w jakim mieszkała. A zło czyha tam wszędzie – ze strony natury, ale i ludzi – bandy korników i bezwzględnych drwali. Dlatego Sosenka staje przed nie lada wyzwaniem, musi podejmować trudne decyzje i niezwykle szybko dorosnąć…

Poza walorami muzycznymi i plastycznymi – pięknymi, animowanymi lalkami – jest jednocześnie doskonałą propozycją edukacyjną, uczącą gatunków drzew oraz w atrakcyjnej formie zachęcającą do obcowania z przyrodą.

Przedstawienie/wstęp płatny – 18 zł

Muzeum Kinematografii w Łodzi, Plac Lecha Kaczyńskiego 1

Mały Kinematograf 29 kwietnia 2018 r., godz. 12.00

Warsztaty dla dzieci w wieku 3-7 lat. W programie: spotkanie z książką Pucio, ćwiczenia z mówienia, zabawy teatralne z nowo poznanymi wyrazami, czyli językowy zawrót głowy oraz pokaz filmów animowanych. Wstęp płatny.

Wielka ANIMAjówka 4 maja 2018 r., godz. 20.00, pokaz plenerowy na Księżym Młynie w Łodzi, przy ul. Przędzalnianej 51.

Objazdowe kino dla dzieci (małych i całkiem dużych). W programie: animacje i konkursy, pokazy jednego odcinka z serii Przytul mnie oraz Żubr Pompik; pokaz animowanego filmu Niedoparki w wersji z dubbingiem. Niedoparki zajmują się skakaniem na jednej nodze, robieniem kawałów, śpiewaniem śmiesznych piosenek i wymyślaniem niebezpiecznych zabaw. Są stałymi bywalcami ludzkich mieszkań. Zatem ginące skarpetki, zwłaszcza te z naturalnych włókien, nie powinny nikogo dziwić. Jedno można powiedzieć na pewno – w ich życiu nie ma miejsca na nudę! Wstęp bezpłatny.

Mały Kinematograf 6 maja 2018 r., godz.12.00

Warsztaty dla dzieci w wieku 3-7 lat. W programie: Plecak Pełen Przygód - czyli majówka z Bolkiem i Lolkiem w pałacu Scheiblera, spotkanie z książką Plac zabaw oraz pokaz filmu animowanego. Wstęp płatny.

W dniach 28.04 - 5.05 w AOIA nie będą odbywały się imprezy o charakterze otwartym dla publiczności. 2go oraz 4go maja będą miały miejsce zajęcia, które są prowadzone dla stałych grup odbiorców ( teatralne, warsztaty foto dla seniorów, zajęcia UTW). Nie przewidujemy jednak w tych dniach spektakli, koncertów czy innych propozycji organizowanych bezpośrednio przez Ośrodek. Jedynie 6 maja odbędzie się spektakl Fundacji Kamila Maćkowiaka "Diva Show". Opis spektaklu: Monodram Kamila Maćkowiaka w konwencji stand-up. Historia mężczyzny ze zdiagnozowanym zaburzeniem osobowości "borderline",

narcystycznie uzależnionego od potrzeby akceptacji, marzącego o uznaniu i estradowym sukcesie. Bilet: FKM rezerwacja pod tel.794 460 500 Bilety w cenie 50 i 35 zł.
Punkt Obioru Sztuki, ul. Struga 90

Galeria Punkt Odbioru Sztuki prezentuje prace Krystiana Truth Czaplickiego.

4.05, godz. 14.00-18.00 Krystian Truth Czaplicki, Zimny Dron

Autor pierwotnie lokujący swoje działania w przestrzeni publicznej, od kilku lat konsekwentnie przenosi się do wnętrz galeryjnych. Bez względu na rodzaj przestrzeni, instalacje w nich umieszczone, zaczynają z nią współgrać, odsłaniają swoje najbardziej subtelne strony. Oszczędne w formie, opatrzone paradoksalnymi tytułami prace, budują groteskowy nastrój, jednocześnie zdradzając stany i obsesje artysty. Elementy składające się na instalacje Czaplickiego, to niejednokrotnie przedmioty powszechnego użytku, zapełniające półki sklepowe czy salony meblowe, jednak przede wszystkim są to nośniki komunikatów, naszych obaw, radości, frustracji, smutku i samotności, uczuć towarzyszących każdemu współczesnemu człowiekowi. Wstęp wolny, miejsce: Punkt Odbioru Sztuki, ul. Struga 90.

Ponadto w dniach 28.4 -6.05 Poleski Ośrodek Sztuki prowadzi działalność w oparciu o stałe formy (część zajęć i kursów) oraz wynajem sal (zajęcia zespołu Jaszczur) .

Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282
WARSZTATY RODZINNE

6 maja 2018 r. (niedziela), godz. 12.00 i 14.30

Warsztaty rodzinne to cykl zajęć dla wszystkich, od lat 5 do 105. Stawiamy na otwarty umysł, nieograniczoną wyobraźnię, chęć twórczego działania, a przede wszystkim na dobrą zabawę w rodzinnym gronie. Co miesiąc uczestnicy pracują z innymi materiałami i w różnych technikach związanych oczywiście z szeroko rozumianą tkaniną. Mogą pleść, przeplatać, zszywać, wiązać, tkać, wyplatać i tworzyć prawdziwe arcydzieła. Zajęcia odbywają się w sali warsztatowej po wizycie na wystawie będącej inspiracją do działania.

Na warsztat obowiązują zapisy. Zgłoszenia pod nr tel. 500 527 855 w g. 8.00-16.00 (pn.-pt.).

Bilet na warsztaty: normalny: 12 zł, ulgowy: 8 zł

Spacer szlakiem detali przemysłowych

28 kwietnia 2018 r. (sobota), godz. 13.00

Spacer szlakiem detali przemysłowych, który poprowadzą Maria Nowakowska oraz Marcin Gawryszczak z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Uczestnicy przejdą od ul.

Piotrkowskiej 282 do ul. Tuwima 1/3 i zobaczą najciekawsze przykłady detali architektonicznych związanych z przemysłem włókienniczym. Poznają historię ich powstania, symbolikę i znaczenie. Kwietniowy spacer jest częścią trasy zaproponowanej w folderze poświęconym łódzkim detalom przemysłowym, wydanym przez Muzeum.

Zbiórka: ul. Piotrkowska 282, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Udział bezpłatny

Teatr Powszechny w Łodzi, ul. Legionów 21

W okresie 28 kwietnia 2018 - 6 maja 2018 Teatr Powszechny będzie prezentował spektakle na dwóch scenach. Zgodnie z ideą działalności Teatru Powszechnego w Łodzi, czyli „Teatr blisko ludzi”, repertuar będzie zróżnicowany, adresowany do różnych grup odbiorców - zarówno dla dzieci i młodzieży, dla rodzin, osób dorosłych i seniorów.

28 i 29 kwietnia o 19:00 na Dużej Scenie pokaz spektaklu „Pomoc domową”.

Znakomita komedia Camolettiego w brawurowym, przygotowanym specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi przekładzie Bartosza Wierzbięty, znanego szerokiemu gronu odbiorców, jako twórca polskich dialogów do takich filmów animowanych, jak m.in. „Shrek”, „Rybki z ferajny”, „Misja Kleopatra”, „Asterix i Obelix”, „Madagaskar”, „Sezon na misia”, „Kot w butach”, „Film o pszczołach”, „Hotel Transylwania”. Zapraszamy do zapoznania się z dalszymi perypetiami Nadii, bohaterki sztuki „Boeing, Boeing” Camolettiego. Nadia to prawdziwy agent w spódnicy, która wszystko wie, wszystko widzi i wszystko ma pod kontrolą. Czy u nowych pracodawców uda jej się uniknąć plątania w damsko-męski galimatias? Czy zapanuje nad sercowym bałaganem swoich nowych gospodarzy? I jakie tajemnice sama skrywa? Autor: Marc Camoletti Przekład: Bartosz Wierzbięta Reżyseria: Jakub Przebindowski Scenografia: Wojciech Stefaniak Kostiumy: Wanda Kowalska Obsada: Marta Jarczewska, Karolina Krawczyńska, Jakub Firewicz/Filip Jacak, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki

28 i 29 kwietnia o 19:15 na Małej Scenie zagramy „Arcydzieło na śmietniku"

2 maja o 19:15 „Arcydzieło na śmietniku” zagramy jako „Spektakl dla emerytów”. W tym terminie emeryci mogą kupić bilety na spektakl w specjalnej cenie 10 złotych.

Marzy Ci się cud? Chciałbyś odmienić swoje życie? Mieszkająca na północy Kalifornii Maude Gutman kupiła na wyprzedaży garażowej obraz, który być może jest dziełem Jacksona

Pollocka. Zaprasza więc wybitnego znawcę i eksperta w dziedzinie sztuki – Lionela Percy’ego – by dokonał ekspertyzy i wydał opinię, czy naprawdę autorem obrazu jest amerykański artysta. Czy bezrobotna barmanka jest posiadaczką obrazu wartego miliony dolarów? Czy spotkał ją cud, który być może odmieni jej los? Spotkanie tej dwójki to zderzenie odległych światów. Różni ich wszystko – od statusu społecznego, przez wykształcenie, po stosunek do rzeczywistości. Jednak okazuje się, że spotkanie w sprawie obrazu, staje się przede wszystkim spotkaniem dwóch samotnych ludzi pokiereszowanych przez los. Oparta na prawdziwych wydarzeniach tragikomedia Stephena Sachsa to pełna zabawnych sytuacji oraz słownego humoru opowieść o tym, czym jest sztuka i o tym, jak trudno określić co jest dziś prawdą. Autor: Stephen Sachs Przekład: Bogusława Plisz-Góral Reżyseria: Justyna Celeda Scenografia: Grzegorz Małecki Obsada: Milena Lisiecka, Jakub Kotyński

4, 5 i 6 maja o 19:15 na Małej Scenie zaprezentujemy spektakl „Ony”, który zrealizowany został w ramach „Dziecka w sytuacji” - autorskiego cyklu dyrektor Ewy Pilawskiej

,,Ony" to sztuka dla młodzieży, czyli dla ludzi, którzy powoli żegnają się z wiekiem dziecięcym, by w końcu zacząć rozumieć świat i funkcjonować w nim w sposób bardziej świadomy - by stać się dorosłymi. Ale to też sztuka dla dorosłych, którzy pamiętają ten moment i te wydarzenia, gdy stawali się dopiero dorosłymi. Bo „Ony” to sztuka uniwersalna. Znakomity, wielopoziomowy tekst Marty Guśniowskiej to bajka à rebours. To opowieść o współczesnym świecie, o naszych zmaganiach, lękach i drzemiących w nas potworach. Główny bohater, po stracie matki wyrusza w podróż w poszukiwaniu ojca, którego nigdy nie znał. Droga, którą przebywa w onirycznej, bajkowej scenerii staje się metaforą dojrzewania. Podczas podróży Ony spotyka korowód bajkowych postaci, zdobywa serce Księżniczki, ma niesamowite przygody, by w finale osiągnąć spokój. A może po prostu, aby dorosnąć?

Spektakl został nagrodzony podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Korczak. Reżyseria: Ewa Pilawska i Andrzej Jakubas Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak Ruch sceniczny: Jarosław Staniek/ Iwona Staniek Obsada: Małgorzata Goździk, Katarzyna Grabowska, Marta Jarczewska, Jarosław Dziedzic, Jakub Firewicz, Damian Kulec, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza w dniach 28 kwietnia – 6 maja 2018 do trzech przestrzeni wystawienniczych na następujące ekspozycje:

Wiesław Przyłuski. OSOBA

Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113
28.04 – Galeria czynna w godz. 11-17

29.04 – Galeria nieczynna

30.04 - Galeria czynna w godz. 11-18

01.05 - Galeria nieczynna

02.05 - Galeria czynna w godz. 11-18

03.05 - Galeria nieczynna

04.05 - Galeria czynna w godz. 11-18

05.05 - Galeria czynna w godz. 11-17

06.05 - Galeria nieczynna

Wstęp wolny

Wystawa „Osoba” Wiesława Przyłuskiego obejmuje zbiór reliefów, wykonanych w postaci odbitek na papierze oraz prac na płytach miedzianych, a także rzeźb drewnianych. Wszystkie z prezentowanych prac powstały w ostatnich czterech latach. Twórczość Przyłuskiego wyrasta ze świata ponadczasowych wartości, głębokiego przekonania o istotnym znaczeniu mitu. Zakorzeniona w tradycji chrześcijańskiej, urzeczywistniona symbolem i metaforą, stanowi niezwykle interesujące, emocjonalne świadectwo życia człowieka. Artystę inspiruje przemijanie, przejście światła w mrok, życia w śmierć, dramaturgia codzienności, cierpienie, różnorodne przejawy zła. Obrazuje istotę zmagań człowieka z egzystencjalnymi i moralnymi wątpliwościami i rozterkami, przeciwnościami losu, bezradności. Najistotniejszym motywem jego grafik i rzeźb jest los oraz kondycja człowieka, jego obecność, powołanie i rola w przestrzeni społecznej, liczne przeżycia i doświadczenia.

wczoraj, dziś, jutro…

Retrospektywna wystawa twórczości Ryszarda Kuby Grzybowskiego (rysunek, grafika warsztatowa i użytkowa, malarstwo, poezje z lat 1958-2018)

Galeria Willa, ul. Wólczańska 31
28.04 – Galeria czynna w godz. 11-17

29.04 – Galeria czynna w godz. 11-17

30.04 - Galeria nieczynna

01.05 - Galeria nieczynna

02.05 - Galeria czynna w godz. 11-18

03.05 - Galeria nieczynna

04.05 - Galeria czynna w godz. 11-18

05.05 - Galeria czynna w godz. 11-17

06.05 - Galeria czynna w godz. 11-17

Wstęp płatny. Bilet normalny: 4 PLN, bilet ulgowy: 2 PLN

Ryszard Kuba Grzybowski – rysownik, grafik, malarz, projektant i poeta, od ponad pół wieku komentuje w swojej twórczości łódzkie życie artystyczne, ale też przemiany społeczno-obyczajowe zachodzące w otaczającej go rzeczywistości. U źródeł jego twórczych poszukiwań leży jednak rysunek: ołówkiem, węglem, tuszem, długopisem, często podmalowywany temperą na różnorodnym podłożu – od kartonów poprzez zeszyty i luźne kartki, na których bezustannie notuje swoje podszyte emocjami refleksje na temat historii i współczesności, natury i cywilizacji, jednostki i społeczeństwa z naciskiem na sprawy lokalne, środowiskowe. Ekspozycja obejmuje ponad 100 prac dokumentujących różnorodne pola twórczej aktywności tego autora: obok rysunków małego i średniego formatu znajdują się na niej tematyczne plakaty realizowane od lat 60. XX wieku dla łódzkich instytucji kultury, m.in. Teatru Wielkiego, Teatru im. Stefana Jaracza, Teatru Powszechnego, Łódzkiego Domu Kultury, Biura Wystaw Artystycznych (w latach 1950-1992 taką nazwę nosiła Miejska Galeria Sztuki w Łodzi), Muzeum Historii Miasta Łodzi oraz organizacji społecznych, takich jak Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Towarzystwo Przyjaciół Łodzi czy Związek Artystów Plastyków. Artysta projektował także plakaty do wydarzeń ogólnopolskich, jego prace brały udział w tak prestiżowych wydarzeniach jak: Ogólnopolskie Biennale Plakatu w Katowicach, Ogólnopolskie Przeglądy Plakatu Muzealnego w Przemyślu czy Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie – często z nagrodami i wyróżnieniami. Dopełnieniem twórczości projektowej są przykłady neonów, afiszy, logotypów, programy, katalogi, książki i albumy realizowane dla Wydawnictwa Łódzkiego, Zakładów Artystycznych ART czy łódzkich instytucji kultury, jak również wybrane numery magazynu kulturalnego Łodzi i województwa łódzkiego Kalejdoskop, w którym w latach 1975-1980 artysta pełnił funkcję redaktora graficznego.

Agata Wieczorek. HOMO ABSURDUS

Galeria Bałucka, Stary Rynek 2

28.04 – Galeria czynna w godz. 12-16

29.04 – Galeria czynna w godz. 12-16

30.04 - Galeria nieczynna

01.05 - Galeria nieczynna

02.05 - Galeria czynna w godz. 12-17

03.05 - Galeria nieczynna

04.05 - Galeria czynna w godz. 12-17

05.05 - Galeria czynna w godz. 12-16

06.05 - Galeria czynna w godz. 12-16

Wstęp płatny. Bilet normalny: 4 PLN, bilet ulgowy: 2 PLN
HOMO ABSURDUS to wystawa indywidualna prezentująca twórczość fotograficzną oraz video młodej artystki Agaty Wieczorek. Na ekspozycji w Galerii Bałuckiej będzie można zobaczyć prace z różnych cykli, m.in. „Making Of”, „Sketchbook”, „Foible”, „Pianista” oraz instalację „Storytellers”.

„Homo absurdus to najprościej rzecz ujmując człowiek, który, posiadając rozum i świadomość, musi żyć w świecie, któremu brak racjonalności. Ten sytuacyjny schemat znalazł swoje miejsce w filozofii egzystencjalnej stając się tematem dyskusji Camusa, Kierkegaarda czy Szestowa. Jest to też schemat wielu dobrze znany z codzienności, co tłumaczy fakt, że absurd, co rzadko się zdarza, ma takie samo znaczenie zarówno w filozoficznej nomenklaturze, jak i w języku potocznym. (…) Prace przedstawione na wystawie, jakkolwiek formalnie zróżnicowanie, posiadają wspólny mianownik. Wszystkie rejestrują lub stanowią próbę dążącej do konkluzji analizy studium rzeczywistości. Respektując fakt, że interpretacja otaczającego nas świata jest indywidualną sprawą każdego człowieka, zależną od jego poziomu świadomości (który może być różny w zależności od stanu emocjonalnego, w jakim się znajdujemy), autorka prac oferuje widzowi backstage konstrukcji dociekań o egzystencji w zamian za propozycję interpretacji rzeczywistości”. (Adriana Michalska)
Teatr Pinokio, ul. Kopernika 16

„Pokolorowanki”

29.04. g. 12.00

Spektakl powstał z myślą o widzu w wieku 3-5 lat

Aktorzy wraz z dziećmi zastanawiają się, w jaki sposób stworzyć barwy, jak brzmi kolor czerwony, jak smakuje żółty? Zabawa farbami, barwnikami, dźwiękami i przedmiotami buduje opowieść o odkrywaniu tajemnic otoczenia, które skrywa mnóstwo niespodzianek przed małymi odkrywcami.

Płatne: 20 zł dla widza dorosłego + 20 zł dla dziecka

„Pokolorowanki”

30.04. g. 10.00

Spektakl powstał z myślą o widzu w wieku 3-5 lat

Aktorzy wraz z dziećmi zastanawiają się, w jaki sposób stworzyć barwy, jak brzmi kolor czerwony, jak smakuje żółty? Zabawa farbami, barwnikami, dźwiękami i przedmiotami buduje opowieść o odkrywaniu tajemnic otoczenia, które skrywa mnóstwo niespodzianek przed małymi odkrywcami.

Płatne: 20 zł dla widza dorosłego + 20 zł dla dziecka

„Echy i achy, chlipy i chachy”

2.05. g. 10.00

Spektakl powstał z myślą o widzu w wieku 3-5 lat

Artyści wyczarują na scenie złość, strach, smutek i radość poprzez wyliczanki, rytm, mimikę, gesty oraz grę skojarzeń. Spektakl w przyjazny i bezpieczny sposób pozwoli

„najnajmłodszym” widzom przeżyć wraz z bohaterami różne stany emocjonalne, oswoić je i polubić.

Płatne: 20 zł dla widza dorosłego + 20 zł dla dziecka

Teatr Muzyczny w Łodzi otwiera i zamyka długi weekend majowy spektaklami: 28 kwietnia – „Skrzypek na dachu”, 6 maja – „Prawy do lewego”.

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, ul. Więckowskiego 13

28 kwietnia / sobota Duża Sala / godz. 19:00 / „Ziemia obiecana” Mała Sala / godz. 19:15 / „Wszystko o kobietach” 29 kwietnia / niedziela Mała Sala / godz. 19:15 / „Wszystko o kobietach” 4 maja / piątek Duża Sala / godz. 19:00 / „Ślubu nie będzie” 5 maja / sobota Duża Sala / godz. 19:00 / „Ślubu nie będzie” 6 maja / niedziela Duża Sala / godz. 16:00 / „Ślubu nie będzie” / spektakl z Teatralną (wy)Bawialnią

ATLAS ARENA
ATMASFERA koncert Golec uOrkiestra

29 kwietnia godz. 17.00

Jubileusz 20–lecia Golec uOrkiestry. Podróż przez lata naznaczone przebojami, które znane są na pamięć: Lornetka, Pędzą Konie, Pieniądze To Nie Wszystko, Crazy Is My Life czy Ściernisco. Koncert jubileuszowy to podsumowanie dotychczasowych dokonań, ale także wiele niespodzianek, wyjątkowi goście, a być może również zapowiedź kolejnych płyt zespołu.

Wstęp: płatny, bilety od 51 zł do 350 zł

STADION MIEJSKI przy al. PIŁSUDSKIEGO 138

Tytuł: Widzew Łódź - Kaczkan Huragan Morąg

Data: 28 kwietnia godz. 19.10

Opis: mecz III ligi

Wstęp: płatny

Od 1 zł do 220 zł

Tytuł: Widzew Łódź - Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie

Data: 5 maja godz. 19.10

Opis: mecz III ligi

Wstęp: płatny

Od 1zł do 220 zł

Mistrzostwa Polski PCA Poland Championships

5 maja 2018

Teatr Muzyczny w Łodzi, ul. Północna 47/51

Physical Culture Association powstało w lipcu 2015 roku w Wielkiej Brytanii, aby poprawić etykę, kulturę oraz uczciwość, jak i podnieść status sportowców, wynagradzając ich za ciężką pracę i zaangażowanie w rozwijaniu swojej sylwetki. Od tego czasu PCA rozszerzyła się na cały Świat tj. Australia, Belgia, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Szkocja, Irlandia, USA, Korea Południowa, Finlandia, Kuwejt, Palestyna, Liban, Syria, Nepal, Nowa Zelandia, Indie, Izrael, Filipiny oraz Chiny gdzie w krajach tych stała się nowym standardem najbardziej prestiżowych zawodów sportów sylwetkowych.

Goniąc za światowymi standardami Physical Culture Association wprowadza sporty sylwetkowe na scenę Teatrów Oper oraz Filharmonii gdzie z całą oprawą sport ten staje się sztuką samą w sobie. Dlatego właśnie Mistrzostwa Polski PCA Poland Championships odbędą się w jednym z najpiękniejszych obiektów w kraju w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Miejsce o niebywalym uroku połączeniu sztuki i architektury pozwoli poczuć się sportowcom jak i widowni naprawdę wyjątkowo.

Dodatkową atrakcją będą goście specjalni a mianowicie międzynarodowy panel sędziowski łącznie z zarządem oraz dyrekcją PCA z Wielkiej Brytanii.

Ogród Botaniczny podczas długiego majowego weekendu otwarty jest codziennie, w kwietniu od 9:00 do 19:00 (kasa biletowa czynna do 18:00), zaś w maju od 9:00 do 20:00 (kasa biletowa czynna do 19:00). Cena biletu normalnego wynosi 8 zł, ulgowego - 4 zł. Palmiarnia Ogrodu Botanicznego (Al. Piłsudskiego 61) czynna jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, od 10:00 do 18:00 (kasa biletowa czynna do 17:30). Cena biletu normalnego wynosi 10 zł, ulgowego - 5 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany