Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić, by uniknąć powikłań po infekcji? [ROZMOWA EXPRESSU]

Rozmawiała Paula Goszczyńska
Rozpoczął się sezon na częste infekcje górnych dróg oddechowych. Ta choroba może nieść ze sobą komplikacje - mówi prof. Rafał Zieliński, otolaryngolog.


Mamy już sezon na infekcje górnych dróg oddechowych?

Owszem. Okres jesienno-zimowy niestety sprzyjają częstemu występowaniu tego rodzaju infekcji, tak u osób dorosłych, jak i u dzieci. Wiąże się to z częstymi zmianami pogodowymi oraz dużą podażą wirusów.

Jak wyglądają pierwsze objawy?

Do najczęściej występujących objawów wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych zaliczamy katar, ból gardła, bóle stawów i mięśni oraz ogólnie złe samopoczucie.

Początki choroby często z powodzeniem udaje się zahamować przy pomocy domowych sposobów. Niestety, czasami może ona przejść w kierunku ostrego zapalenia zatok i ucha środkowego. W takich sytuacjach powinniśmy skierować się do lekarza rodzinnego, a w razie braku poprawy stanu naszego zdrowia - do laryngologa.

W jakim czasie po wystąpieniu objawów powinniśmy zasięgnąć rady lekarza?
Jeżeli dolegliwości nie są nasilone, to spokojnie możemy skorzystać z lekarstw wydawanych w aptece bez recepty. Nie mają silnego działania, a są całkiem skuteczne. Natomiast jeśli jakiś symptom nas niepokoi, objawy nie ustępują i do tego mamy wątpliwości co do naszego stanu, to powinniśmy się zgłosić do lekarza. Pomoc lekarza pierwszego kontaktu często jest tu wystarczająca.

Po jakim czasie trwania infekcji powinniśmy się zaniepokoić?

Każda sytuacja jest inna i tutaj nie ma reguły. Myślę jednak, że jeżeli w ciągu kilku dni nasze gorsze samopoczucie nie minie, a dodatkowo pojawi się gorączka i silne dolegliwości bólowe, to lepiej jednak, aby lekarz się temu bliżej przyjrzał.

A jeśli infekcja przerodzi się w coś poważniejszego? Jakie objawy temu towarzyszą?

Infekcje górnych dróg oddechowych mogą przejść w ostre zapalenie zatok, któremu towarzyszy silny ból w okolicy nasady nosa, policzków i okolicy czołowej. Pojawia się wówczas znaczna ilość wydzieliny w jamie nosowej, gorączka. Warto pamiętać, że te objawy nasilają się w godzinach dopołudniowych, podczas pochylania się oraz podczas wysiłku związanego z działaniem tłoczni brzusznej. Trzeba wtedy udać się do lekarza.

Infekcja górnych dróg oddechowych może też spowodować ostre zapalenie ucha środkowego. Choroby te najczęściej przebiegają łagodnie, mogą jednak powodować powikłania.

Co to za powikłania?

Te, które towarzyszą ostremu zapaleniu zatok mogą się pojawić pod postacią obrzęku okolicy powiek, policzka i okolicy czołowej. Natomiast najczęstsze powikłanie ostrego zapalenia ucha środkowego występuje u dzieci i objawiają się zapaleniem wyrostka sutkowego - pojawia się przekrwienie i bolesność, a niekiedy obrzęk w okolicy za uchem. W obu wspomnianych przypadkach niezbędna jest pomoc lekarza laryngologa. Czasami leczenie wymaga nie tylko działań zachowawczych, ale również interwencji chirurgicznej.

Kiedy tak się dzieje?

Jeżeli podczas leczenia zachowawczego nie następuje poprawa, to musimy wdrożyć działania zabiegowe.

Taka interwencja jest również niezbędna, gdy występują powikłania wewnątrzczaszkowe.

WIERSZYKI NA BOŻE NARODZENIE. Życzenia bożonarodzeniowe, świąteczne SMS-y. BOŻE NARODZENIE WIERSZE
W KTÓRE NIEDZIELE SĄ ZAMKNIĘTE SKLEPY [LISTA]
ŻYCZENIA NA BOŻE NARODZENIE, WIERSZYKI NA BOŻE NARODZENIE
RORATY ODPOWIEDZI 2017, 12 GRUDNIA [PYTANIA I ODPOWIEDZI]
UCHO PREZESA 29 ZA DARMO NA YOUTUBE

[ZOBACZ FILM INFO Z POLSKI

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILM INFO Z POLSKI

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany