Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co Polki pakują do wakacyjnej apteczki? Te leki i preparaty zawsze warto mieć ze sobą na urlopie. Czy też je zabierasz?

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Prawie połowa Polek zabiera ze sobą na wyjazd podręczny zestaw leków.
Prawie połowa Polek zabiera ze sobą na wyjazd podręczny zestaw leków. Kostikova/GettyImages
Ruszasz na wakacje? Nie zapomnij o skompletowaniu wyjazdowej apteczki. Jak pokazują wyniki najnowszych badań, Polki lubią być przygotowane na nieprzewidziane sytuacje, które mogą wydarzyć podczas urlopu. Zobacz, co warto zabrać ze sobą i nie dać się zaskoczyć chorobie.

Spis treści

Z apteczkę czy bez? Tak Polki ruszają na wakacje

Przygotowanie apteczki jeszcze przed wyruszeniem z domu może nam pomóc zwłaszcza wtedy, gdy w miejscu, do którego wyjedziemy, nie będzie łatwego dostępu do apteki. Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie Herbapol Poznań, producenta leku Urosept, przez agencję badawczą K+Research, aż 49 proc. Polek dba, aby podczas urlopu mieć ze sobą podręczny zestaw leków.

Niewiele mniej, bo 48 proc. respondentek, bierze ze sobą tylko niezbędne medykamenty, a do sklepu lub apteki udaje się w nagłych przypadkach. Tylko 3 proc. ankieterek nie zabiera ze sobą żadnych leków, licząc, że w razie potrzeby kupi je na miejscu.

Co najczęściej pakujemy do wakacyjnej apteczki?

Nie zawsze da się wszystko przewidzieć i zabrać dokładnie to, co będzie niezbędne w danej sytuacji. Wynik badania pokazuje, że Polki, które wyjeżdżają na urlop, najczęściej wkładają do apteczki:

  • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (82 proc. respondentek),
  • produkty do opalania (72 proc.),
  • leki przyjmowane w sposób ciągły (70 proc.),
  • preparaty przeciwko insektom (67 proc.).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Co więcej, blisko co piąta kobieta bierze ze sobą także leki na infekcje układu moczowego. To bardzo istotne, zwłaszcza, że letnie wyjazdy to czas, kiedy regularnie i intensywnie pływamy w jeziorach, hotelowych basenach czy przebywamy w jacuzzi. Do tego znacznie częściej siedzimy bezpośrednio na piasku. Wszystkie te czynniki ułatwiają rozwój infekcji układu moczowego, której dzięki odpowiedniemu zaopatrzeniu można od razu zapobiegać lub przeciwdziałać.

Matka natura pierwsza przychodzi z pomocą

Z opinii Polek biorących udział w badaniu wynika, że w sytuacji infekcji układu moczowego dobrze sprawdzały się u nich środki naturalne, które zdaniem respondentek stanowią wartościowe uzupełnienie terapii.

To m.in. leki pochodzenia ziołowego czy rośliny jak na przykład rumianek albo pokrzywa. Aż 41 proc. uczestniczek badania we wsparciu leczenia infekcji układu moczowego poza terapią lekami syntetycznymi, wspomaga się dodatkowo lekami pochodzenia roślinnego lub ziołowego. Tylko 11 proc. Polek stosuje wyłącznie leki syntetyczne, a 7 proc. – tylko leki z naturalnych składników.

Wpływ na rodzaj leków, które wybieramy, ma też wiek. Jak pokazują badania, im kobiety są starsze, tym częściej zauważają wartość tego typu środków pochodzenia roślinnego i ziołowego. Wśród badanych w grupie wiekowej 18-24 lata kategorię produktów medycznych pochodzenia roślinnego i ziołowego, jako wartościowe uzupełnienie w leczeniu, wybiera 32 proc. kobiet, a w przypadku badanych powyżej 65. roku życia jest to ponad 61 proc. respondentek. Wysokie zaufanie do takich medykamentów pokazuje, że wciąż są one dla kobiet bardzo ważnym wsparciem organizmu.

Badanie zostało przeprowadzone przez K+Research by Insight Lab z wykorzystaniem ankiety internetowej (CAWI) w okresie od 24 maja do 30 maja 2023 r. W badaniu wzięło udział 1000 pełnoletnich kobiet mieszkających w Polsce. Dobór próby badawczej miał charakter losowo-kwotowy. Źródło informacji: Herbapol Poznań

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co Polki pakują do wakacyjnej apteczki? Te leki i preparaty zawsze warto mieć ze sobą na urlopie. Czy też je zabierasz? - Strona Zdrowia

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany