1/15
Podrażnienie, zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie oczu? Na...
fot. fot. gpointstudio/freepik, nils-art/Pixabay (małe)

Z czego zrobić okłady na oczy? Na zmęczenie, podrażnienie i opuchliznę pomogą zioła. Naparami z tych roślin przemywaj powieki przy zapaleniu

Podrażnienie, zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie oczu? Na te objawy pomogą zioła do przemywania oczu i okładów na powieki. Wystarczy przygotować napar! Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

2/15
Ziele świetlika lekarskiego, inaczej łąkowego (Euphrasia...
fot. goldfinch4ever/123RF

Świetlik lekarski

Ziele świetlika lekarskiego, inaczej łąkowego (Euphrasia officinalis), ma działanie ściągające na skórę i błony śluzowe, a obkurczając naczynia krwionośne zmniejsza obrzęki i przekrwienie. Wykazuje ponadto właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.

Odwar przygotowany z 1-1,5 łyżki ziela gotowanego przez 5 min w szkl. wrzątku można stosować do przemywania i okładów przy zmęczeniu i łzawieniu oczu, zapaleniu spojówek i rogówki czy jęczmieniu, a w przypadku ropienia na powiece nawet do zakrapiania. Gotowe krople ze świetlikiem można kupić w aptece.

3/15
Herbata chińska (Camellia sinensis) gości raczej w każdym...
fot. tycoon751/123RF

Herbata chińska

Herbata chińska (Camellia sinensis) gości raczej w każdym domu, a jej działanie przeciwzapalne, hamujące rozwój drobnoustrojów warto wykorzystać przy problemach z oczami. Do okładów najczęściej stosuje się napar z liści herbaty czarnej (1,5-2 g na szkl. wody), bo jako liście mocno fermentowane obfitują w ściągające garbniki. Cenne właściwości mają jednak wszystkie jej rodzaje, w tym również herbata zielona.

Na chore oko można też położyć wilgotną torebkę po zaparzeniu herbaty – jest to sposób najszybszy i zwykle najłatwiej dostępny. Takie kompresy pomagają też zmniejszyć suchość oczu oraz cienie pod oczami.

4/15
Drzewo czy też drzewko herbaciane, czyli Melaleuka...
fot. amylv/123RF

Drzewo herbaciane

Drzewo czy też drzewko herbaciane, czyli Melaleuka skrętolistna (Melaleuca alternifolia), to jeden z najskuteczniejszych środków przeciw nużeńcom, które są roztoczami bytującymi na rzęsach i brwiach. Ich obecność działa drażniąco i sprzyja infekcjom bakteryjnym, które skutkują powstaniem ropnia w powiece. U osób, które mają za sobą ten problem, gradówka nawraca, a olejek eteryczny z liści tej rośliny stosowany codziennie, również w postaci gotowych produktów z apteki, zapewnia utrzymanie zdrowia powiek.

Olejek teatree nie tylko hamuje wzrost bakterii i grzybów, ale też niszczy uciążliwego pasożyta, który z kolei sprzyja suchości oczu. Olejek herbaciany wspomaga też higienę oczu. Aby uzyskać roztwór olejku o mocy 10 proc., należy rozpuścić 60 kropli w 30 ml soli fizjologicznej.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Piłkarze ŁKS wywalczyli więcej punktów od Śląska. Jak to możliwe?

Piłkarze ŁKS wywalczyli więcej punktów od Śląska. Jak to możliwe?

Tłumy łodzian wybrały się na popularne kąpielisko Młynek w Łodzi

Tłumy łodzian wybrały się na popularne kąpielisko Młynek w Łodzi

Składanie wieńców i salwa honorowa na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi

Składanie wieńców i salwa honorowa na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi

Zobacz również

Memy o blamażu Lecha. Kto jest większym przegranym? Zaglosuj w sondzie

Memy o blamażu Lecha. Kto jest większym przegranym? Zaglosuj w sondzie

Dominik Kun przed meczem Widzewa z Wartą Poznań

Dominik Kun przed meczem Widzewa z Wartą Poznań