Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z Krzysztofem Kwiatkowskim, prezesem NIK? Czyżby czas na sąd?

Mirosław Malinowski
Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK
Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK
Posłowie zdecydowali o uchyleniu immunitetu Krzysztofowi Kwiatkowskiemu, prezesowi Najwyższej Izby Kontroli. To może oznaczać kres najbardziej błyskotliwej kariery w łódzkiej polityce ostatnich lat. Przed sądem stanie teraz bowiem nie tylko były minister sprawiedliwości i prokurator generalny, ale i polityk, o którym mówiło się, że ma apetyt na najwyższy urząd w państwie. Urząd prezydenta RP...

Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski stracił immunitet. Czy to jego koniec w polityce?

Kwiatkowski jako minister sprawiedliwości, w 2011 r. zaprosił w Łodzi na kręgle ministra z Węgier.

Dwa wnioski

Kwiatkowski immunitet stracił w dwóch sprawach. Pierwszy wniosek złożyła Prokuratura Krajowa w związku ze śledztwem w sprawie przekroczenia uprawnień i ustawiania konkursów na dyrektora i wicedyrektora delegatur NIK w Łodzi i Rzeszowie. Według prokuratury, podsłuchane rozmowy Kwiatkowskiego świadczą, że przy wyborze na dyrektora NIK w Łodzi prezes m.in. bezprawnie unieważnił konkurs, w którym jego kandydat źle wypadł.

Druga sprawa ma związek ze zbyt szybką jazdą prezesa NIK, który na początku roku gnał z prędkością 136 km/godz. po al. Sikorskiego w Łodzi, gdzie można jechać maksymalnie 70 km/godz. Stracił wówczas prawo jazdy na 3 miesiące, zapłacił mandat 500 zł, ale gdy okazało się, że ma immunitet, sąd musiał karę unieważnić i skierować wniosek w tej sprawie do Sejmu. Kwiatkowski sam złożył wnioski o odebranie immunitetu.

- Liczę, że teraz, bez zbędnej zwłoki, sprawa konkursóww NIK zostanie przekazana do sądu, który będzie mógł ustalić prawdę - stwierdził Krzysztof Kwiatkowski. - Tylko przed sądem, na jawnym posiedzeniu opinia publiczna będzie mogła zapoznać się z całym materiałem dowodowym w tej sprawie, a nie z pociętymi fragmentami podsłuchanych rozmów, dobranych do z góry założonej tezy. Chcę udowodnić, że zarzuty prokuratury są bezpodstawne. Nigdy nie popełniłem żadnego przestępstwa.

Gdy w sierpniu ubiegłego roku wybuchła afera z ustawianiem konkursów na dyrektorów w NIK, Kwiatkowski postanowił „wyłączyć się z wszelkiej aktywności zewnętrznej (...)” w NIK. Teraz uważa jednak inaczej.

- Czuję się w obowiązku kierować pracami Izby i z tego obowiązku mnie nikt nie zwolni. Dalej będę wykonywał obowiązki prezesa NIK i strzegł jej niezależności od pozostałych organów władzy.

Bogata kariera polityczna

Krzysztof Kwiatkowski ma 45 lat, ukończył prawo na Uniwersytecie Łódzkim, podczas studiów działał razem z bratem Sebastianem w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W 1997 r. w wieku 26 został osobistym sekretarzem premiera Jerzego Buzka. Później był wiceprezydentem Zgierza i pełniąc tę funkcję ubiegał się o stanowisko prezydenta Łodzi. Jako kandydat PO w 2006 r. przegrał w II turze wybory z Jerzym Kropiwnickim. Został radnym sejmiku wojewódzkiego, a w 2007 r. senatorem PO. W 2009 roku premier Donald Tusk powołał go na stanowisko ministra sprawiedliwości. W 2010 r. chciał być kandydatem na prezydenta Łodzi, ale w partyjnej rywalizacji wygrała Hanna Zdanowska. W 2011 r. został posłem, zdobywając najwięcej głosów w Łodzi. Jest żonaty, ma dwóch synów. Prezesem NIK jest od 27 sierpnia 2013 r. Kadencja prezesa NIK trwa 6 lat, a skrócić ją może tylko prawomocny wyrok sądu.

Jednak prokuratura już po postawieniu zarzutów może wnioskować o zawieszenie prezesa. Jeżeli sąd uzna, że Kwiatkowski rzeczywiście ustawiał konkursy w NIK, to jego karierę polityczną należy uznać za skończoną.

W 2006 r. do pubu Łódź Kaliska zaprosił na piwo szefa PO Donalda Tuska.

Immunitet oznacza, że osoba nie może być m.in. pozbawiona wolności, zatrzymana bądź aresztowana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany