Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z Funduszem Odbudowy? Grodzki: Ustawa ratyfikacyjna w Senacie 27 maja. Pęk: Nie ma nad czym dyskutować

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Co dalej z Funduszem Odbudowy? Grodzki: Ustawa ratyfikacyjna w Senacie 27 maja. Pęk: Nie ma nad czym dyskutować
Co dalej z Funduszem Odbudowy? Grodzki: Ustawa ratyfikacyjna w Senacie 27 maja. Pęk: Nie ma nad czym dyskutować Adam Jankowski
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki przekazał, że ustawa ratyfikująca Fundusz Odbudowy będzie rozpatrywana w parlamencie 27 maja. - Mam nadzieję, że w tej materii wypracujemy zgodność między senatorami demokratycznej większości i opozycji i ustawa wróci do Sejmu gremialnie poparta przez Senat – mówił. Przekładanie rozpatrzenia ustawy spotkało się z krytyką partii rządzącej. - Po raz kolejny mamy do czynienia z permanentną obstrukcją parlamentarną w Senacie - stwierdził wicemraszałek Marek Pęk.

W ubiegłym tygodniu odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, na którym głosowano nad rządowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych UE. Ostatecznie posłowie odpowiedzieli się za jej przyjęciem.

Kiedy Senat zajmie się ratyfikacją?

Ustawa trafiła do izby wyższej parlamentu. Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowane jest w dniach 12-14 maja. Kolejne będzie dopiero w czerwcu.

PiS wraz Lewicą, PSL oraz Polską 2050 mają w Senacie 54 głosy, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że - bez względu na poparcie Koalicji Obywatelskiej - ustawa ratyfikacyjna zostanie przegłosowana.

Początkowo marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiadał, że izba jeszcze w maju zajmie się ratyfikacją Funduszu Odbudowy. Jednak w tym tygodniu przekazał w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że Senat „raczej nie zajmie ustawą o ratyfikacji Funduszu Odbudowy na najbliższym posiedzeniu”.

W środę marszałek Senatu przekazał, że ustawa ratyfikująca Fundusz Odbudowy będzie rozpatrywana w parlamencie 27 maja. - Mam nadzieję, że w tej materii wypracujemy zgodność między senatorami demokratycznej większości i opozycji i ustawa wróci do Sejmu gremialnie poparta przez Senat – mówił. Przekładanie rozpatrzenia ustawy spotkało się z krytyką partii rządzącej.
- W czwartek Senat zajmie się kwestią wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich, pana posła Wróblewskiego jako nominowanego do tej funkcji przez Sejm parę dni temu – przekazał na konferencji prasowej marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Dodał, że „spotkanie będzie miało przerwę” do 27 maja, kiedy Senat zajmie się tzw. ustawą ratyfikacyjną. - W międzyczasie odbędą się liczne komisje, prawdopodobnie jeszcze jedno wysłuchanie społeczne i 27 będziemy decydować o tej ratyfikacji. Mam nadzieję, że w tej materii wypracujemy zgodność między senatorami demokratycznej większości i opozycji i ustawa wróci do Sejmu gremialnie poparta przez Senat – poinformował marszałek.

Grodzki: Składnie poprawek nie jest zakazane

- Mamy bardzo poważną ekspertyzę prawną, podpisaną przez sześciu wybitnych polskich prawników, która mówi jednoznacznie, że w takiej szczególnej ustawie możliwość składania poprawek jest w pewnym sensie ograniczona, ale absolutnie nie zakazana – tłumaczył Tomasz Grodzki.

Dodał, że izba wyższa parlamentu może „modyfikować” ustawę ratyfikacyjną, podobnie jak „próbował uczynić Sejm”. - Za jedną z poprawek głosował prezes PiS, czy omyłkowo, czy celowo, tego nie wiem – wskazał marszałek.

Pęk: Nie ma nad czym deliberować

– Wnioskowaliśmy o to, żeby nastąpiło poszerzenie porządku obrad Senatu o ustawę ratyfikacyjną, ale poszerzenie pilne, tak żeby tę ustawę rozpatrzył i przyjął bez poprawek Senat jeszcze w tym tygodniu. Takie przyjęcie bez poprawek jest jedynym wariantem zgodnym z Konstytucją – przekonywał z kolei na briefingu w Sejmie wicemarszałek Senatu marek Pęk.

Polityk dodał, że „nie ma nad czym debatować, nie ma nad czym deliberować”. - Po raz kolejny mamy do czynienia z permanentną obstrukcją parlamentarną w Senacie. Pod pozorami rozpatrywania ustawy na tym posiedzeniu, odwlekamy ratyfikację o kolejne ponad dwa tygodnie. To działanie skandaliczne, niezgodne z polską i europejską racją stanu – mówił.
Poinformował, że klub PiS będzie wnioskować „o przerwę taką, w której zostaną zwołane przez marszałka Grodzkiego komisje, bo marszałek Grodzki ma takie kompetencje, żeby komisje pilnie zwołać”. - Kilka godzin wystarczy, żeby tę sprawę przedyskutować i przyjąć na komisjach ustawę ratyfikacyjną bez poprawek – przekonywał.

Karczewski: Poprawki KO niezgodne z prawem

Senator PiS Stanisław Karczewski stwierdził w rozmowie z PAP, że dziwi się, iż ustawa ratyfikacyjna nie będzie włączona w porządek najbliższego posiedzenia Senatu. - Jest to zdumiewające, że marszałek Grodzki nie jest w stanie samodzielnie podjąć decyzji i rozszerzyć tego posiedzenia Senatu (…) Komisje mogą się spotkać jutro, pojutrze, a w piątek możemy to rozpatrywać. Jest tak dużo czasu, że Senat powinien się tym zająć – przekonywał.

Były wicemarszałek Senatu zaznaczył również, że wszystkie zapowiadane przez Koalicję Obywatelską poprawki „wychodzą poza zakres przedłożonej ustawy” i są „absolutnie niezgodne z prawem w Polsce”. - Ale również stawia to inne kraje w bardzo kłopotliwej sytuacji, bo sam proces ustalania musiałby się rozpocząć od nowa. Więc to jest nie tylko niezgodne z interesem Polski, z polską racją stanu, ale również jest to niezgodne z interesem Unii Europejskiej - ocenił senator PiS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany