Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co będzie na maturze z polskiego 2021? Lektury, wymagania, tematy i motywy. Sprawdź, czego można się spodziewać 4.05.21

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Każdego roku maturzyści zadają sobie pytanie: „co będzie na egzaminach?”Nie inaczej jest i tym razem. Jak zawsze pierwszym egzaminem będzie język polski – i to już we wtorek, 4 maja 2021.
Każdego roku maturzyści zadają sobie pytanie: „co będzie na egzaminach?”Nie inaczej jest i tym razem. Jak zawsze pierwszym egzaminem będzie język polski – i to już we wtorek, 4 maja 2021. Lukasz Gdak
Co będzie na maturze z polskiego 2021? Lektury, wymagania, tematy i motywy. Sprawdź, czego można się spodziewać Matura z polskiego 2021 lektury. Każdego roku maturzyści zadają sobie pytanie: „co będzie na egzaminach?” Nie inaczej jest i tym razem. Jak zawsze pierwszym egzaminem będzie język polski – i to już we wtorek, 4 maja 2021.

Matura z polskiego 2021: lektury, tematy, wymagania

Jak będzie wyglądać matura 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym?

  • zostanie przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej;
  • całkowita liczba punktów do zdobycia: 70, w tym:
    część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 punktów (ok. 12–15 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach),
    część 2: wypracowanie – 50 punktów;
  • trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego - jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych;
  • czas trwania egzaminu: 170 minut;
  • część ustna nieobowiązkowa.

Jakie motywy mogą się pojawić na maturze z polskiego?

Czego życzyliby sobie zdający? O czym mówią w swoich przewidywaniach?
Oto propozycje:

  • - miłość
  • - przemiana bohatera
  • - kobieta
  • - przyjaźń
  • - ojczyzna
  • - patriotyzm
  • - sen
  • - społeczeństwo

Tematy maturalne z poprzednich lat

Co było na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym w poprzednich latach? Przypominamy tematy wypracowań.

Matura 2020:

  • Temat 1. Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  • Temat 2. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów. (utwór: wiersz Anny Kamieńskiej pt. "Daremne")

Matura 2019

  • Temat 1: "Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu III części "Dziadów", całego dramatu oraz wybranego tekstu kultury."
  • Temat 2: Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Utwór: wiersz Anny Świrszczyńskiej pt. "Samotność”

Matura 2018

  • Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
  • Zinterpretuj podany utwór - Ernest Bryll, Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.

Matura 2017
1. Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine'a de Saint-Exupéry'ego oraz do wybranych tekstów kultury.
2. Zinterpretuj podany utwór – Kazimierz Wierzyński „Słyszę czas”. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.
Matura 2016
Temat 1: "Czy warto kochać pomimo cierpienia?" (Tekst źródłowy: "Dziady" cz. IV, Adam Mickiewicz)
Temat 2: "Dałem słowo" Zbigniewa Herberta - analiza wiersza

Matura 2021 z polskiego- tematy, zadania

Matura 2015
Temat 1: Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
Temat 2: Zinterpretuj podany utwór - Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka". Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
Matura 2014
Temat 1: Żołnierskie emocje bohaterów "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Na podstawie przytoczonego fragmentu powieści omów stany emocjonalne, zachowania i sytuacje ukazanych w nim postać
Temat 2: Na podstawie fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany