Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćma bukszpanowa atakuje w Polsce. Jak walczyć z ćmą bukszpanową w ogrodzie? Kalendarium ogrodnika 3.06.2023

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Gąsienice dobrze się maskują.
Gąsienice dobrze się maskują. Agnieszka Jedlińska
Ćma bukszpanowa znów atakuje. Tam, gdzie udało się uchronić przed tym pasożytem zimozielone krzewy trzeba szczególnie uważać. Ten wróg ogrodników jest niezwykle przebiegły i działa w ukryciu. Są jednak symptomy, które pozwalają go wykryć nim narobi nieodwracalnych szkód.

Ćma bukszpanowa to niewielki, całkiem ładny nocny motyl. I jak każdy motyl żywi się kwiatowym nektarem i pyłkiem. Niestety dość szybko się rozmnaża, a jaja składa na liściach bukszpanów. Są tak maleńkie, że na ciemnych, skórzastych i bardzo drobnych liściach tych krzewów bardzo trudno je dostrzec. Zwykle zagrożenie zauważamy, gdy z jaj wyklują się larwy i przeobrażą w gąsienice. Te żarłoczne stwory potrafią błyskawicznie ogołocić krzew z liści i doprowadzić go do śmierci.

Ćma bukszpanowa najlepiej lubi klasyczne odmiany bukszpanów, dlatego ogałaca w całej Europie najstarsze ogrody pałacowe i parkowe. Nie bardzo smakują jej bukszpany w nowych odmianach, ale gdy żeruje i tak próbuje znosić na nich jajka. Jednak gąsienice nie jedzą ich aż tak chętnie.

Początkowo zagrożenie nie jest widoczne. Stopniowo można jednak zauważyć, że z zaatakowanym bukszpanem coś się dzieje. Zaczyna marnieć, liście opadają, gałązki pokryte są pajęczynkami, z których wykluwają się gąsienice. Te potrafią się nieźle maskować, bo wtapiają się w kolorystykę bukszpanów. Jednak walka z wrogiem jest możliwa, realne jest też zwycięstwo. Niestety okupione ciężką i regularną pracą.

Jak walczyć z ćmą bukszpanową?

Jeszcze kilka lat temu, kiedy nastąpiła inwazja ćmy bukszpanowej ogrodnicy byli wobec niej całkowicie bezradni. Z rozpaczą załamywali ręce obserwując jak dorodne, długowieczne bukszpany zostały zjadane i zabijane w zaledwie kilka tygodni. Teraz wróg jest jest coraz lepiej znany. W sklepach ogrodniczych są już środki pomagających zwalczać szkodnika. Co ważne są to preparaty, które nie szkodzą ptakom i małym ssakom, które zjedzą spryskaną nim gąsienicę ćmy bukszpanowej.

Z ćmą walczymy na kilku frontach równocześnie

Regularnie oglądamy krzewy i ręcznie zbieramy gąsienice
Wieszamy w pobliżu bukszpanów pułapki feromonowe, które łowią samce motyla, dzięki czemu niezapłodnione samice nie są w stanie złożyć jaj. Wkład należy wymieniać co 4-6 tygodni. Samice ćmy składają setki jaj kilka razy w sezonie, który trwa od kwietnia do października.

Równolegle do pułapek feromonowych stosujemy oprysk, który działa powierzchniowo. Lepinox zawiera naturalnie występującą na roślinach oraz w glebie bakterię Bacillus thuringiensis, ktore wytwarzają krystaliczne białka aktywowane w przewodzie pokarmowym gąsienic. Zainfekowane gąsienice zaraz po spożyciu bakterii przestają żerować i giną w ciągu 72 godzin. Z czasem kurczą się i czarnieją.

Jeśli w porę zauważymy problem z ćmą mamy szansę uratować swoje bukszpany. Jednak walka trwa cały sezon i będzie powtarzana co roku. Ćma bukszpanowa jest wyjątkowo inwazyjna i na dobre rozgościła się w naszym klimacie. A Polacy kochają bukszpany, szczególnie te formowane w kule lub inne topiary oraz jako wielkanocną dekorację stołów i koszyczków. Trzeba więc wytoczyć broń (na szczęście preparaty są skuteczne) i cierpliwie zwalczać szkodnika.

Gąsienice dobrze się maskują.

Ćma bukszpanowa atakuje w Polsce. Jak walczyć z ćmą bukszpan...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany