Ćma bukszpanowa to niewielki, całkiem ładny nocny motyl. I jak każdy motyl żywi się kwiatowym nektarem i pyłkiem. Niestety dość szybko się rozmnaża, a jaja składa na liściach bukszpanów. Są tak maleńkie, że na ciemnych, skórzastych i bardzo drobnych liściach tych krzewów bardzo trudno je dostrzec. Zwykle zagrożenie zauważamy, gdy z jaj wyklują się larwy i przeobrażą w gąsienice. Te żarłoczne stwory potrafią błyskawicznie ogołocić krzew z liści i doprowadzić go do śmierci.
Ćma bukszpanowa najlepiej lubi klasyczne odmiany bukszpanów, dlatego ogałaca w całej Europie najstarsze ogrody pałacowe i parkowe. Nie bardzo smakują jej bukszpany w nowych odmianach, ale gdy żeruje i tak próbuje znosić na nich jajka. Jednak gąsienice nie jedzą ich aż tak chętnie.
Początkowo zagrożenie nie jest widoczne. Stopniowo można jednak zauważyć, że z zaatakowanym bukszpanem coś się dzieje. Zaczyna marnieć, liście opadają, gałązki pokryte są pajęczynkami, z których wykluwają się gąsienice. Te potrafią się nieźle maskować, bo wtapiają się w kolorystykę bukszpanów. Jednak walka z wrogiem jest możliwa, realne jest też zwycięstwo. Niestety okupione ciężką i regularną pracą.
Jak walczyć z ćmą bukszpanową?
Jeszcze kilka lat temu, kiedy nastąpiła inwazja ćmy bukszpanowej ogrodnicy byli wobec niej całkowicie bezradni. Z rozpaczą załamywali ręce obserwując jak dorodne, długowieczne bukszpany zostały zjadane i zabijane w zaledwie kilka tygodni. Teraz wróg jest jest coraz lepiej znany. W sklepach ogrodniczych są już środki pomagających zwalczać szkodnika. Co ważne są to preparaty, które nie szkodzą ptakom i małym ssakom, które zjedzą spryskaną nim gąsienicę ćmy bukszpanowej.
Z ćmą walczymy na kilku frontach równocześnie
Regularnie oglądamy krzewy i ręcznie zbieramy gąsienice
Wieszamy w pobliżu bukszpanów pułapki feromonowe, które łowią samce motyla, dzięki czemu niezapłodnione samice nie są w stanie złożyć jaj. Wkład należy wymieniać co 4-6 tygodni. Samice ćmy składają setki jaj kilka razy w sezonie, który trwa od kwietnia do października.
Równolegle do pułapek feromonowych stosujemy oprysk, który działa powierzchniowo. Lepinox zawiera naturalnie występującą na roślinach oraz w glebie bakterię Bacillus thuringiensis, ktore wytwarzają krystaliczne białka aktywowane w przewodzie pokarmowym gąsienic. Zainfekowane gąsienice zaraz po spożyciu bakterii przestają żerować i giną w ciągu 72 godzin. Z czasem kurczą się i czarnieją.
Jeśli w porę zauważymy problem z ćmą mamy szansę uratować swoje bukszpany. Jednak walka trwa cały sezon i będzie powtarzana co roku. Ćma bukszpanowa jest wyjątkowo inwazyjna i na dobre rozgościła się w naszym klimacie. A Polacy kochają bukszpany, szczególnie te formowane w kule lub inne topiary oraz jako wielkanocną dekorację stołów i koszyczków. Trzeba więc wytoczyć broń (na szczęście preparaty są skuteczne) i cierpliwie zwalczać szkodnika.
Ćma bukszpanowa atakuje w Polsce. Jak walczyć z ćmą bukszpan...
Święto sadów w Wierzchowicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?