MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cisza! Trwa egzamin. W II Liceum Ogólnokształcącym prawie jak na prawdziwej maturze FOTO FILM

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W II Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi trwają egzaminy. Choć to jeszcze nie prawdziwa matura, wszystko przebiega zgodnie z procedurami. To dla uczniów ostatni sprawdzian wiedzy, umiejętności, ale też techniczne przetrenowanie kwestii formalnych i organizacyjnych.

Matura prawie jak prawdziwa

W II Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi trwają egzaminy. Część szkoły na najwyższym piętrze jest wyłączona, panuje absolutna cisza i nikt nie może tam wchodzić. Tylko maturzyści. Bo piszą właśnie maturę. Wszystko odbywa się zgodnie z procedurami, określonymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Na 47 dni przed prawdziwą maturą majową uczniowie ostatnich klas sprawdzają się, mierząc się nie tylko z arkuszami egzaminacyjnymi, ale też własnym stresem i czasem.

- Przeprowadzamy ostatnie testy kompetencyjne – mówi Dariusz Jędrasiak, dyrektor II LO. - Przez trzy dni uczniowie piszą kolejno – język polski, matematykę na poziomie podstawowym i język angielski – ale na poziomie rozszerzonym, bo wybrało go bardzo wiele osób, a z podstawą wszyscy dadzą sobie doskonale radę. Jest to moment, kiedy ćwiczymy wszystkie procedury, pracę z arkuszem maturalnym.

Maturzyści w strojach galowych przyszli do szkoły przed godziną 9., nie wolno było się spóźnić. Każdy miał ze sobą dokument tożsamości i niezbędne na egzaminie przybory, z czarnym długopisem na czele. Losowali numery przy wejściu do sal.
- W maju nie powinno być żadnych niespodzianek i stresów, związanych z techniczną stroną egzaminu – bo wszystko to ćwiczymy dzisiaj – podkreśla Dariusz Jędrasiak.
Za dwa-trzy tygodnie uczniowie otrzymają informację zwrotną, jak wypadli na testach. Jest to dla nich bardzo ważne, bo będą wiedzieli jaki jest ich stan przygotowań do matury.

- Matematyka poszła mi mam nadzieję dobrze i wydaje mi się, że nie była trudna – mówi Julia Wijata z klasy IV a. - Gdyby w maju była taka – to myślę, że zdam. Za najtrudniejszy uważam język polski. Spodziewam się tematu związanego z „Weselem” Wyspiańskiego.

W II LO w Łodzi w tym roku do matury szykują się uczniowie trzech klas.
Zakończenie roku szkolnego dla nich przypada na 26 kwietnia, a matury rozpoczną się 7 maja br.

OTO TERMINY MATUR 2024 ustalone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną
7 maja (wtorek) - język polski na poziomie podstawowym (rano godz. 9). Nie będzie egzaminu po południu
8 maja (środa) - matematyka na poziomie podstawowym, język kaszubski, łemkowski i łaciński oraz kultura antyczna (po południu godz. 14)
9 maja (czwartek) język angielski na poziomie podstawowym (rano). Język francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski na poziomie podstawowym (po południu)
10 maja (piątek) wiedza o społeczeństwie (rano), język niemiecki na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym (po południu)
13 maja (poniedziałek) język angielski na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (rano), filozofia (po południu)
14 maja (wtorek) biologia (rano), język rosyjski na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (po południu)
15 maja (środa) matematyka na poziomie rozszerzonym (rano), egzaminy z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (po południu)
16 maja (czwartek) chemia (rano), historia muzyki (po południu)
17 maja (piątek) geografia (rano), języki mniejszości narodowych (białoruski, litewski i ukraiński) na poziomie podstawowym (po południu)
20 maja (poniedziałek) język polski na poziomie rozszerzonym (rano), języki mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym (po południu)
21 maja (wtorek) historia (rano), język hiszpański na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (po południu)
22 maja (środa) informatyka (rano) i historia sztuki (po południu)
23 maja (czwartek) fizyka (rano), język włoski na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (po południu).
24 maja (piątek) egzaminy w językach obcych z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii, zdawane przez absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych.
Sesja ustnych egzaminów maturalnych potrwa od 11 do 16 maja i od 20 do 25 maja. Egzaminy przeprowadzane będą według harmonogramów ustalanych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany