Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Placki ziemniaczane. Przepis podstawowy. Jak zrobić chrupiące placki ziemniaczane. Dnia z ziemniaków. Tanio i przepysznie 19.02.21

AB
Placki ziemniaczane można podać np. z gulaszem drobiowym.
Placki ziemniaczane można podać np. z gulaszem drobiowym. Polskapress
Placki ziemniaczane. Przepis podstawowy. Jak zrobić chrupiące placki ziemniaczane.. Placki ziemniaczane– w przeciwieństwie do samych ziemniaków – mają polski rodowód, ale jadane są - w różnych wariantach – w wielu krajach, m.in. w Niemczech, Austrii, na Węgrzech, w Rosji, na Ukrainie, na Białorusi. Plackami zajadają się także Polacy. Niżej podajemy przepis na klasyczne placki. Chrupiące, złociste i – po prostu pyszne!

Surowiec na placki ziemniaczane – trochę historii

Ziemniaki wywodzą się z Ameryki Południowej, do Europy trafiły pod koniec XVI wieku. Początkowo traktowano je na naszym kontynencie jako... rośliny ozdobne, bo ładnie kwitną, natomiast same bulwy kartoflane miały wywoływać różne choroby, co na szczęście okazało się nieprawdą.
W Polsce kartofle zrobiły niebywałą karierę, ba, ziemniak doczekał się nawet pomnika! – stanął on w Biesiekierzu w powiecie koszalińskim.

Czy ziemniaki tuczą?

Wbrew dość powszechnej opinii, same ziemniaki nie są tuczące, zawierają niewiele kalorii – w 100 gramach kartofli są zaledwie 73 kcal, czyli znacznie mniej niż w takiej samej porcji kaszy czy makaronu. Tuczące są dodatki, z którymi serwuje się ziemniaki: tłuszcz, śmietana, sosy. Niesłuszne jest też przekonanie, że w kartoflach nie ma „nic cennego”. Jak podaje Wikipedia, podstawowym składnikiem odżywczym jest w ziemniakach skrobia, która w zależności od odmiany stanowi od 12% do 21% masy bulw. W mniejszych ilościach występują w bulwach cukry rozpuszczalne (glukoza, fruktoza, sacharoza) i kwasy tłuszczowe, składniki mineralne, takie jak potas, wapń, chlor, żelazo, jod. Ziemniaki są także ważnym źródłem witamin C, PP, B1, B2 i B6 oraz błonnika, który poprawia perystaltykę jelit, ułatwia trawienie.

Przepis na placki ziemniaczane

Wzbogaceni o taką wiedzę możemy przystąpić do przygotowania placków.
1 kg ziemniaków (wystarczy na ok. 20 placków) obrać i zetrzeć na tarce o małych oczkach. Zostawić w misce na 5 minut, po czym zlać wodę (można użyć płaskiej miski i zostawić ją przechyloną). Starte ziemniaki odcisnąć jeszcze łyżką i ponownie zlać wodę. Dodać czubatą łyżkę mąki, pół startej cebuli, dwa jajka, posolić i popieprzyć do smaku, wymieszać.
Smażyć na dobrze rozgrzanym (to ważne!) oleju, najlepiej rzepakowym. Masę nakładać na patelnię łyżką, formując cienkie placki. Smażyć na średnim ogniu 2-3 minuty z każdej strony (do uzyskania złocistego koloru).
Gotowe placki układać na talerzu wyłożonym papierowym ręcznikiem (żeby odsączyć zbędny tłuszcz).

Placki ziemniaczane Z czym to się je?

W Polsce najczęściej placki ziemniaczane podaje się z gęstą śmietaną, cukrem (lub ze śmietaną i cukrem naraz) albo z sosami, np. grzybowym czy gulaszowym, ewentualnie z gulaszem.
Potrawę można też wzbogacić – na etapie przygotowania – dodając do masy ziemniaczanej pokrojoną wędlinę albo startą i dobrze odsączoną cukinię, która może stanowić nawet połowę całej masy. Zawsze można też poeksperymentować i dodać inne składniki wedle własnego uznania. Smacznego!

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany