Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzy dwudziestoletni - na co cierpią i czy można temu zapobiec?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Rozmawiamy z dr Izabelą Haduch – Pietruszką, specjalistą chorób metabolicznych, CM Medyceusz.

Dr Izabela Haduch – Pietruszka, specjalista chorób metabolicznych, CM Medyceusz
Chorzy dwudziestoletni
- Czy choroby metaboliczne czyli na przykład cukrzyca typu drugiego, nadciśnienie tętnicze, zły cholesterol dotykają wyłącznie osoby starsze?
– Od niedawna nie. Moi 20-letni pacjenci cierpią już na otyłość i w tak młodym wieku mają farmakologicznie regulowane nadciśnienie tętnicze. Osiągnęliśmy kolejny, dramatycznie niski próg wiekowy w tej grupie chorób.
- Z czego to wynika?
- Oprócz obciążeń genetycznych, są dwa główne powody: brak ruchu i zła dieta. Młodzi ludzie fundują je sobie sami spędzając większość czasu siedząc przed komputerem. Ich jedyną aktywnością jest przejście z kanapy do samochodu. Ponadto jedzą nieregularnie, w pośpiechu, nie analizując tego, co jedzą. To prosta droga do otyłości, której następstwem są choroby metaboliczne, które jeszcze niedawno występowały w większości wśród osób w wieku 40 plus.
- Z jakich powodów trafiają do Pani gabinetu w tak młodym wieku? - Wbrew pozorom nie tylko dlatego, że przeszkadza im otyłość. Przychodzą po pomoc, ponieważ odczuwają powikłania kardiologiczne albo zaczynają ich boleć stawy z powodu wagi i obciążeń. Innymi słowy zaczynają leczyć się bardzo późno.
- Dlaczego?
- Lekceważenie pierwszych objawów występuje niezależnie od grupy wiekowej, choć z drugiej strony przyznać trzeba, że choroby te rozwijają się powoli i niepostrzeżenie. Mówi się, że cukrzyca nie boli. To prawda, ale powikłania cukrzycy już jak najbardziej. Trafiają do mnie osoby, które narzekają na problemy z nerkami, z krążeniem, ze wzrokiem. Po badaniach okazuje się, że są spowodowane zaawansowaną ale nierozpoznaną cukrzycą. Tymczasem choroby metaboliczne bardzo łatwo wcześnie wychwycić przy pomocy podstawowych badań krwi. Trzeba więc badać się rokrocznie, albo przynajmniej zauważywszy pierwsze niepokojące symptomy.
- Czyli kiedy powinna nam się zapalić czerwona lampka? – Kiedy widzimy, że choć nie zmieniliśmy stylu życia, to zmienia się zachowanie organizmu, na przykład wówczas, gdy zwiększa się pragnienie lub częstość konieczności skorzystania z toalety i nie jest to podyktowane na przykład rozpoczęciem treningów na siłowni. Trzeba zwracać uwagę ponadto na pojawiające się częste zmęczenie czy mniejszą wydolność fizyczną. Ale badać się trzeba koniecznie zwłaszcza, jeśli choroby metaboliczne dotknęły wcześniej najbliższych: matkę, ojca czy rodzeństwo. To oznacza bowiem wysokie prawdopodobieństwo ich wystąpienia.
- Czy jest jakiś sposób na uniknięcie chorób metabolicznych?
- Bardzo prosty: dbać o dietę, zjadać regularne posiłki, zgodnie z zasadą mało, a często, no i uprawiać aktywność fizyczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany